• durduk yere de olabilen çok tehlikeli bir hastalıktır. otobüste giderken sağ gözüm iki dakikada bir sulanmaya başladı ben de selpakla yaşı siliyordum, otobüsten inerken insanların tuhaf bakışlarına maruz kaldım noldu lan neden bakıyor bu millet bana diye kendi kendime sorarken arkadaşın biri gözüne noldu ne biçim de kanlanmış götüm gibi olmuş dedi gidip aynaya bakmamla ufak bir şok geçirdim. gözün beyaz kısmı neredeyse tamamen kanlanmıştı ve retinada ufak beyaz bir leke vardı. eve dönerken eczaneye uğradım ya benim göz durduk yere kızardı böyle bunu geçirecek bir şey var mı diye sorduğumda bana visine adlı bir damla verdi eczacı. tamam bu noktada yaptığım salaklığı kabul ediyorum direkt olarak göz doktoruna gitmeliydim ama bir şey olmaz geçer diye düşünmüştüm. sabah kalktığımda gözdeki kızarıklık geçmişti ama retinadaki iltihap büyümüştü. göz doktoruna gittiğimde bu iltihabın çok ciddi bir olay olduğunu 5 gün boyunca her 2 saatte bir göz damlası ve bunun merhemini kullanmam gerektiğini söyledi. 5 gün sonunda göz doktoruna tekrar gittim bu arada iltihap neredeyse geçmişti. doktor iltihap olan noktanın geçtiğini ancak kabardığını bunu kazımanın daha çabuk geçireceğini söyledi. kazımanın göz ile ilgili garip bir terim olduğunu düşünüyordum safça ta ki doktor eline bir iğne alana kadar. gözüme bir damla damlatıldı uyuşturucu ve retinadaki o bölge iğneyle kazınmaya başlandı. bu kazıma benim de sürekli gözümü kırpmamdan dolayı 5 dakika kadar sürdü ama düşündüğüm kadar acıma olmadı. bu noktada gözün sargıya alınıp kapatılması gerekiyormuş ancak çok zeki olan doktorum buna gerek görmedi. uyuşukluk geçtikten sonra yaklaşık 10 saat gözümde inanılmaz bir ağrı oldu. 5 gün sonra doktora tekrar gittiğimde gözümün iyileşmeye başladığını ancak iz kalmaması için başka bir damla daha kullanmam gerektiğini söyledi. sonuç olarak gözüm iyileşti ancak bu iyileşme süreci baya bir zaman aldı.
  • kesinlikle tehlikeli bir olaydır. bir sabah, gözünüze bir sürü iğne batıyormuş gibi yoğun bir yanma hissiyle, gözünüzü 1 mm bile açamadan doktora koştururabilirsiniz.
    benim gibi çok dikkatli bir lens kullanıcısı olmuş olsanız bile doktorunuz bu durumun mutlaka lensten kaynaklandığını söyleyecektir, siz de inanmak istemeyip kendinizi "yeu geçsin de bu takarım lenslerimi, haha gözlük mü?, hayattaaa" şeklinde avutmaya çalışabilirsiniz. oysa ki iyi bir tedavi süreci sonunda kreatitten gözbebeğinin içinde sadece ufak bir iz kalması bile, sizi ömür boyu lens kullanımından men etmeye yetecektir. hatta lazer ameliyatlarının, korneanızın yarayı tam olarak kapatamadığından dolayı daha fazla risk teşkil ettiği anlatılacaktır.
    konjonktivit ten daha uzun bir tedavi gerektirmesi yanında, gözünüzün hangi bölgesinde olduğu da görüş alanınızın ilerde sorunsuz olması açısından önemlidir. ilaçları çok düzenli bir şekilde kullanmak gerekir, zaten" görme kaybı riski var" yorumları size seve seve bunu yaptıracaktır.

evet, 7 sene komplikasyonsuz ve hijyenik bir şekilde lens kullanmama rağmen, bir gece ansızın yaşadığım bu felaketten sonra 3 senedir lens takamıyorum, lazer ameliyatı olmayı göze alamıyorum ve bu durumdan dolayı da çok mutsuzum. olan oldu diyor, bu durum oluşmamış lens kullanıcılarına bu vesileyle öneride bulunmak istiyorum; lütfen lenslerle yatıp kalkmayı alışkanlık haline getirmeyin, bana bir şey olmaz demeyin ok mi?
  • lens kullananlarda oldukca sık gorulen bu sebeble felaket tellallıgını ilke edinmi$ kimi doktorlar tarafindan ''bu herkeslerde olmaz senin immün sistemin çökmü$.'' $eklinde yorumlarini cok da ciddiye almamaniz gereken kornea enfeksiyonu.
  • 15 yıldır lens kullanan biriyim. 15 yıl önce lensi keşfettiğimde gözlüğü attım bir yere o zamandan beri hiç gözlük takmadım. ta ki gece 3.30 da gözümdeki inanılmaz ağrı batma ve yanma ile uyanana kadar. hemen koşa koşa 7/24 açık bir göz hastanesine gittim. göz hekimlerinden çok hoşlanmıyorum. diğer hekimlere göre daha paracı geliyorlar bana. (belki bana öylesi denk geliyor bilemiyorum) neyse bu 2. keratit vakam. ilk keratitimde bu kadar ağrım olmamıştı. neyse damlalar kremler geçti gitti. o sırada gittiğim doktor bc(base curve radius) yüzünden olabilir dedi. tamam dedik. lensi değiştirdim daha büyük bc de bir ürüne geçtim. inanılmaz hijyenik kullanırım bu arada. eller yıkanır lensler yıkanır sürekli, kullanım süresine dikkat ederim. neyse bir süre hiç sorun yaşamadan devam ettim ta ki işte o geceye kadar. bu kez gittiğim doktor lens kullanmayacaksın dedi direk. bende de gözlük yok. hocam ne yapacağım dedim. sert sert istersen kullan kör kalırsın dedi. hiç acıması yoktu doktorun. 2 tane gözlük yaptırmıştım yakın zamanda aldım taktım yok olmuyor. migde bulantısı baş dönmesi alışamıyorum. şuan hala tedavim devam ediyor. gözlük olmuyor yapamıyorum. lazer falan araştırıcam mecburen. çok üzüldüm gerçekten. canım lenslerim sizinle ayrılıyor olmamız beni kahretti. demem o ki siz siz olun yedek plansız hareket etmeyin ve keratit illetini hafife almayın.
  • 2019 senesinde keratite bağlı olarak kalıcı leke sebebi ile sol gözümde yüzde 80 gorme kaybi oluştu.tam göz merkezimin üstünde leke oluşmasından ötürü silik görüyorum.

2019 senesine kadar 7 yıl lens deneyimim olmuştu bu surec icinde 3 4 kez basit şekilde keratit tanısı konuldu.klasik vigamox turev ilaclarla 2 3 günde eski sagligima kavusucak kadar basitti.bu ara o duyulan meshur lens kullanırsan kör olursun,keratit tehlikelidir sözlerini çok duymuştum.en nihayetinde 2019 kasım ayında klasik göz yanması,batması kızarıklık ile uyandım.dedim ehe tamam yine gözüm mikrop aldı hadi hastaneye gidelim seklinde o klasiklesen surec başladı.

is sebebi ile aydında hastaneye gittim,aldım o klasik ilaçlarımı çıktım.hekim 48 saat icinde gecmesse arastirma hastanesine gitmemi soyledi.2 gun gecti sikayetim arttı ve korku başladı.pazar gecesi sabah 5de uyutmayan göz agrım sebebi ile ızmir ege universitesinin yolunu tuttum.yolda giderken bir baktim ki hafiften sol gözüm bulanik bulanık görmeye başladı.dedim iltihap falandır onemsemedim ama sanki gozumu icten ice birsey yermiscesine ağrım siddetleniyordu.

hastaneye ulastim 3 4 saat duvarlari yumruklayarak aciliyetimi belirtmeme rağmen sıra bekledim,acıdan bayilcagimi soylememe rağmen evet grip hastası ile beraber sıra bekledim.xxx sebepten ötürü 11'de muayane başlığını soylediler.oyle boyle derken goz doktoru ile başlayan süreç gozumun kotu olmasindan oturu bir ust uzmana oradan direk kornea birimine gecmem ile sonuçlandı.artık gozumde koca bir leke belirmis ve görmem ciddi anlamda düşmüştü o saate kadar.en son 4 5 doktor ile beraber kornea araştırma departmanında herkes ilgilenmeye başladı gözüm ile çünkü hastalığın tam olarak neyden kaynaklandığını bulamamışlardı.mikrop bakteri mantar vs vs vs.derhal hastaneye yatırılıp olabilicek tum secenekler için tedaviye alındım.surec icinde bu kadar cok bilgim yoktu.tedavi ise saat başı 5 6 farklı goz damlası 24 saat sureyle bu 3 gun surdu.saat bası uyandirilip ilaç damlatilip uyumaya çalışıyordum.agri had safhada ilk gun agri kesici igneler de aliyordum.saat başı damla almam sebebi ile 3 gun boyunca deliksiz uyku uyuyamamamin ve psikolojik olarak berbat olmam sebebi ile sinir harbi çabası

3 gun kendi gozumu gormemistim ve durumla alakali doktorlarim bisey soylemiyorlardi.3.gun doktorum göz seklini koruduk gozun akmasini engelledik dedi???!!?!?! dedim haydaaa oyle bi durum mu vardı.megersem 3 gun icin caba buymus.neyse bilmemem icimi rahatlatti ki sonrasında artık 24 saatte saat başı 24 damla seruvenim sabah 6 aksam 9 sekline büründü.ve toplam 14 yada 15 gun hastanede tedavim sürdü.hastaneden sonra ayda bir kontrol 3 ayda bir kontrol seklinde artı bir profosor ile de ozel goruserek sureci takip etmeye devam ediyorum.

ha durum neydi ne degildi hala bilinmez.tanı keratit.su anda da keratite bagli kalici irisimde beyaz bir leke kaldı.gormemin duzelmicegini soylediler.lens kesinlikle yasak dediler.ameliyatla da olmaz dediler sadece kornea nakli olabilir ama goz dokunu bozma dediler.su andada devlet ortamala aletsiz yuzde 80 goremiyor sol gozum.

ya nolacak ne edicek demeyin acayip seyler yapıyor bu meret.
  • bebekliğimde (bkz: kornea ülseri) olarak adı konulan rahatsızlığım son 2 yıldır bu isimle anılıyor. tedavisinin kornea nakliyle mümkün olduğu söylenmekle beraber 24 yıldır beyinle göz arasındaki iletişimin artık nakil olsa da doğru bir şekilde işlemeyeceği ve %20 gören sağ gözümün bundan daha iyi göremeyeceği söylenmekte olup sol gözüme inanmak ve güvenmekle yoluma devam ediyorum.
  • lens kullananlarda eskisine nazaran daha az görüldüğü söylenmekte. lenslerin oksijen geçirgenliği artmış vs..vs.. bugüne kadar sürekli konjonktivit (bkz: konjonktivit) olan biri olarak diyebilirim ki bu durum konjonktivit'ten daha acılıymış. bi kere gözde sulanma, akıntı had safhada..bir de ışığa hassasiyet vardı ki sormayın. gözümü açamıyordum. doktor dedi lens yasak sana. lensleri çıkardık aynı gün içinde gözlük yaptırdık, gözlüğe geçtik. (öbüründe amaaan iki gün idare ederim sonra yine dönerim lenslere durumu vardı bunda sıkıyorsa olsun çünkü direk korneada sorun.)
    benim aynı gün içinde ilaç tedavisi ile gözümde belirgin bir rahatlama var. erken bir tedavi ile sorunsuz atlatırsınız.
  • fungal keratit için bitkisel travma öyküsü şarttır. ayrıca bu hastalık uzun süredir steroid kullanan, kemoterapi alanlarda sık görülür.

acanthamoeba keratitisi de kontakt lens kullananlarda görülür. kontakt lens ile havuza giren yada kontakt lensini musluk suyuyla temizleyenlerde görülür genelde.

ring şeklinde infiltratlar görülür.

lagoftalmik keratit te ( expojure keratit) gözün açık kaldığı durumlarda görülür. fasyal paralizi, ektropion ve proptozis durumlarında görülür.
  • keratit nedir : şiddetine ve neden olan organizmaya göre belirtilerin sayısı ve şiddeti değişebilir. hastalarda değişen derecelerde göz çevresinde ağrı, bulanık görme, gözlerde kızarıklık, sulanma, çapaklanma ve ışığa hassasiyet olur. korneada beyaz bir opasite (yuvarlağımsı görünüm) görülebilir. batma ve yabancı cisim kaçmış gibi rahatsızlık izlenir.
  • bi daha asla havuza lensle girmeyeceğime yemin ettiren, durduk yere insanın başına iş açan şey. araştırdığım kadarıyla kısmi körlüğe yol açabiliyormuş ama kornea nakli de baya yaygın birşeymiş, düzeltiyolarmış yani...
hesabın var mı? giriş yap