453 entry daha
  • adam 5 günde 4 tane diss track çıkardı. biri benden bu kadar nefret etse geceleri rahat uyuyamazdım.

"certified loverboy, certified pedophiles"
  • son 15 yılın (jay-nas sonrası) en büyük rap beef'ini kazanmış olarak görünen rapper. "adam kazandı" arkadaşlar özetle. fazla uzatmaya gerek yok, ötesi ölüyü sikmeye giriyor.

her şey nasıl başladı diye sorarsanız, bu iki arkadaş uzun süredir limoni, sneak diss atıp duruyorlardı birbirlerine. (bknz heart 5) ama ilk kurşun aslında first person shooter'da kendrickin ismimi geçirerek başlıyor. söylendiğine göre, o parçada kendrick de olacakmış, teklif gitmiş ama reddetmiş. master manipülatör yine oyunu çevirmiş ama reddi yemiş.

-metro boomin ve future, drake özel diss albümü çıkarınca, 1 verse ile gündemi ele geçirdi kdot. özellikle drake'e ayağını denk al dedi.

-üstüne alınan jcole, might delete later diye albüm yapıp 7 minute drill ile kavgaya daldı. 2 gün sonra özür diledi. sabah akşam en iyisiyim diye gezip, en ufak zorlukta kilise faresi gibi saklandı.

-drake geri çekilmedi, push ups ile karşılık verdi. 5/10 bir parça. en önemli eksiği, kendisine saldıran herkese karşılık vermeye çalışması ve zayıf barları. evet, kendrick kısa boylu, uzun olsa ağzını açamayacaktın denildi. rastgele ortalığa ateş edip kazandım sandı. üstüne taylor made freestyle diye 2pac ve snoop ai ile bir parça saldı insta üzerinden. 2 3 gün sonra, 2pac cephesi kaldırmasını istiyince silmek zorunda kaldı. zevksiz, anlamsız, salakça bir şekilde, kendricki kışkırtmaya çalıştı.

-17/18 gün sonra kendrick euphoria ile vurdu. direkt olarak güdümlü, tesirli bir parça oldu. akılda kalıcı barları, 3 kez değişen beati ve flowuyla gövde gösterisi yaptı. elindekilerin bir kısmını kullanarak rakibin kalesinde gedik açtı. ama ağır silahları sona saklamıştı.

-1 gün sonra 6:16 la ile zaten paranoyak rakibinin kendi kalesindeki casuslardan haberdar etti, son uyarısını yaptı. her şeyi biliyorum, susarsan burada kalır, işi daha ileriye, aileye taşıma dedi.

-3 mayıs gecesi (tr saatiyle sabah 6.30-7.00 gibi) family matters ile karşı atağa geçti, euphoria'ya karşılık vermek istedi drake. şarkıyı salmadan, medyadaki köpeklerine haber saldı(kai cenat, akademiks, adin ross), herkes kırmızı butonu bekliyordu ki fena bir parça gelmedi. herkes parçayı hazmetmeyi, iddiaları değerlendirmeyi düşünürken 8d chess oynayan kdot 1 saat geçmeden meet the grahams ile işin pis ve karanlık tarafını gösterdi. bu şarkıyı önceden kaydettiği, zaten cebinde olduğu hatta içerdeki casus sayesinde dinlediği bile konuşuluyor. meet grahams, ispatı neredeyse imkansız bir diss. çünkü ispatlayabilse, drake kelepçe ile çıkar o evden. kimse çıkıp ispat beklemesin, kanıt nerde demesin. kızı olup olmadığının da bir önemi yok, sadece oraya odaklanmayın.

şerefsiz ahlaksız, hırsız, tecavüzcü, ırz düşmanı topal hasan diye bir ithamda bulunsam, hasan çıkıp topal değilim dese çok garip ve şüpheli durur değil mi? meet the grahams ile ilgili kızımı bulun demesi, aynen o şekilde duruyor.

-1 gün sonra ise kendrick rakibini beklemeden, bu kez de not like us ile cenaze evinde dans etmeyi seçti. galibiyet turunu çoktan atmıştı zaten, bu işin ekstrası oldu, devamı gelir mi emin değilim. not like us, öncesinde söylenen pedo iddiasını bir club bangera çevirmiş oldu, tüm yaz bağır çağır söylenir.

-işin sonunda belki drake, hapse girmez. ama bu söylenenlerin ardından itibarı yerle bir olmuş oldu. hala çıkıp, ben öyle değilim diye bir açıklama yapmadı, hala trollük peşinde. ömür boyu üstüne yapışan bu pisliği taşımak zorunda. ki iddialar da muhtemelen doğru, 16 yaşındaki manitasını gizlemeyen herif, her türlü boku gizli gizli yer. orası aşağı yukarı belli.

fps - 7.5/10
    like that -8/10
    pushups-5/10
    taylor made freestyle-0/10
    euphoria - 8.5/10
    6:16 la - 7/10
    family matters - 7.5/10
    meet the grahams - 9/10
    not like us - 8.5/10

kendrick 5-0 drake.
  • meet the grahams dissini hazır etti önce, drake yayımlar yayımlamaz drake'in hype'ını söndürmek için hemen yayımladı ve 24 saat geçmeden drake'in dissine karşılık vererek drake'i tamamen sindirdi diyebilirim. bana family matters meet the grahams dan daha güzel geldi ama meet the grahams daha sonra çıktığı için family matters neredeyse hypelanamadı bile bence bu planı çok iyi uyguladı. bakalım drake devam edecek mi ama devam etse bile bu iş nereye kadar gidecek çünkü kendrick'in durmaya hiç niyeti yok muhtemelen bir sonraki için de buna benzer bir taktik uygulayacak gibi.

bence ikisi de bu kadar göz önünde olmasa büyük ihtimalle biri diğerini çoktan öldürtmüştü. aslında böyle bir ölüm vakası bu dissleşmeyi çok daha epic yapar ama olacağını düşünmüyorum.

bence şu dissleşmedeki en iyi diss euphoria.
    ayrıca hayalim var beklentim yok şu dissleşmeye biri eminem'i de dahil etse de bayram etsek.
  • reyiz sadece drake'in şahsına yönelik değil, gençlerin imrenerek baktığı ortamların meşhur çocuklarının alayına sağlı sollu girişip hepsini paramparça etmiş aslında.

başta pedofili konusu ve bunların zayıf karakterlerine yönelik aşırı sağlam bir iş çıkarmış. bu konulara sadece drake'e diss atmış diye bakmak anlattığı şeyleri hafife almak ya da goygoyla geçiştirmek olur ki çok yazık olur yaptığı işe.

drake denen sik kırığı diss atarken sikinin boyutuyla övünürken, kendrick lamar o sikin ne iğrenç şeylere kalkıp nasıl insanları kullandığını ve pis fantezilerini nasıl rahatça hala uygulayabildiğini anlatarak aslında drake'in suratını kendi sikiyle tokatlamış gibi olmuş. bu kadar çok sik dediğim için kusura bakmayın ama mevzu aşağı yukarı bu zaten. her türlü boku yiyip eğlenceli müzik, sanat ve gırgır şamata ayağına milleti etkisi altına alıp işlediği her suç yanına kar kalan herkese girsin yaptığı diss.

öyle çok dinlemem ama drake sevmeyen biri falan da değilimdir bu arada ancak işi gelir geçer boş laf ve goygoydan çıkarıp çok daha ciddi ve üzeri kapatılan konulara odaklaması çok hoşuma gitti.
  • şimdi her şeyi ifşalayan taraf oldukları için şovlarını yapıyorlar da size de sormazlar mı drake pedofilliydi de neden bu kadar zaman yanında kaldınız? sözüm kenny'e değil çünkü zaten drake o kadar da dip dibe olduğu biri değildi. ben metro, future, abel'i falan kastediyorum. ders vermiş gibi havasını sıkanlar bunlar. ya da kendrick'ten bile daha duyarlı olduğunu düşündüğüm cole, bu kadar ağır suçlamalar varsa drake'in yanında napıyor?
  • "i be at new ho king eatin' fried rice with a dip sauce and a blammy, crodie."

drake' e attığı disslerden birinde geçen bir cümle.

parçanın ortamlara düştüğü akşam, google puanı 3.8 gibi vasat bir rakam olan toronto' da kendi halinde new ho king restoranının fried rice yapımından sorumlu aşçısı saatlerce pirinç kavurmaktan delirip "eee yeter lan" ne oluyor, bugün herkes neden fried rice sipariş ediyor diye isyan eder.

şirketin sahibi ise mutlu. gelsin doordash ler, uber eatsler, 5 yıldızlar. adamın arkasında koskoca bir rapçi var.
  • yanılıyor olabilirim ama içimden bir ses drake' ten pek hazzetmiyor diyor.
  • “tryna strike a chord and it’s probably a-minor“

genius…
  • 13 yıldır top 3'ümde olan ve bir çok kez live dinlediğim muazzam sanatçı. tam bir deha, lyrics dünyasında o bi ronaldo, bi messi. adamdan zeka fışkırıyor resmen.

drake'i ise more life'tan sonra bıraktım diyebilirim, merhumu severdim (bkz: ovoxo) zamanlarında. hatta hayatımdaki ilk konserim 2014'de drake & the weeknd'di.

bu beef gerçekten gözümü gönlümü şenlendirdi, zevkten dört köşe oldum. k-dot'un yaratıcılığını görmek muazzam, keşke sürekli birileri bunu sinirlendirse. euphoria'nın bana verdiği haz kendrick lamar ve lil wayne'in (bkz: mona lisa) parçası gibi, o da lyrical anlamda çok iyidi ve hala keyifle dinlerim.

bu arada (bkz: j. cole)'un aradan çekilmesine sevindim, çünkü kendisi yine top 3'ümde olan ve yine bir kaç kez live dinlediğim rapper. ikisi arasında kalmayı asla istemezdim.

başlamışken bitireyim, diğeri kanye west. p.s.: not on chronological order, asla seçip sıralama yapamam.
  • allah, black jesus, kral aw
4 entry daha
hesabın var mı? giriş yap