• barbie'nin partneri olarak lanse edilen, erkegi andiran oyuncak bebek. ben yine de barbielerimi birbirlerıyle xistirirdim :)
  • action man atraksiyona girecem deli doktorla teröristle uuraşıcam derken badak olmuş çıkmış, ken ise hiç kasmadan yavşağa bağlayıp hatunlar içinde ski daşşağına denk bir şekilde yaşamıştır.helal olsun ne diim...
  • vatan şaşmazın kendini benzetmek için uğraştığı erkekgillerden bir çeşit oyuncak...
  • barbie'nin dizlerine kadar gelen saçları varken ken'in plastik üstüne boyamadır. herhalde mattel "nasıl olsa erkeklerin saçı 2 günde dökülüyor kasmaya gerek yok" diye düşünmüş olmalı.
  • halkın ar ve haya duygularını rencide etmemek uğruna gerçeklikten ödün verilerek genital bölgesi bir ova düzlüğünde üretilmiş olan barbie'nin partneri erkek figür...
  • barbie'nin aksesuarlarindan biri.
  • action man'in yanında esamesi okunmaz. action man alındıktan sonra barbie'nin sevgilisi olur, ken'e ise etek giydirilir, bütün oyuncak sepeti erbabına rezil kepaze edilir. oha üzüldüm şimdi ken bebeğime, hem boynuzları tak, hem etekle dolaştır ortalıkta, vay sana vaylar sana ne yapmışım sana ken kardeş.
  • eski ing. "bilmek"...

«i ken to-morrow - refell me if ye can!»*

hatta, almancadaki "kennen" ile ayni koke sahiptir: "kennst du deutsch?"...
  • ing. görüş, vizyon.

eskiden özellikle denizciler tarafından görüş sınırı olarak kullanılırmış. yaklaşık 20 mil'e tekabül edermiş. zamanla uzunluk biriminden sıyrılmış, "görüş bölgesi" manasında kullanılmaya başlanmış. sonra sadece "görüş - sight" olarak kullanılmış. (shakespeare de bu anlamında kullanmıştır.)

günümüzde çoğunlukla "bilgi, anlama kabiliyeti, düşünsel vizyon" anlamlarında kullanılır.
  • iskoç diyalektinde "bilmek" anlamı ile kullanılan fiil.
hesabın var mı? giriş yap