• gerektiginde tam bir kaya gibi gözükerek* düşmanlarından korunan ama tek korunma yolu kamufle olmayan üzerindeki dikenlerin cok zehirli olduğu balık türü.
  • yakalaması en kolay balık türüdür. iskele altlarında bolca bulunur. en basit ağırlıklı mesinaya konacak ıslatılmış ekmeği sarkıtın, balık anında sıcak su misali vuracaktır. eti lezzetli değildir. böyle kolay yakalanan balığın eti lezzetli olmaz tabii...
  • yakaladığında bakar. evet sığ ve berrak suda gözlemleyebileceğiniz üzere sadece nefes alır ve size bakar.

yakalanma olayı da ayrı bir hikayedir. oltayı beş dakikalığına bırakırsınız, olta dediğim de tahtaya sarılmış misina, dur şunu çekip geri atayım derken akıntıdan dolayı misinanın kıyıya vurduğunu farkedersiniz. ucunda yeminiz yerine kıpırdamadan size bakan kaya balığını görürsünüz. çekersiniz direnmez, çıkınca göstermelik bir iki çırpınır sonra salar kendini, tadı güzel değildir ama atılmaz da, bıraksanız o ölmeyi kafaya koyduysa gidip 5 metre ilerideki oltanın iğnesini yutacaktır zira. siz yakalayamazsınız, o isterse yakalanır.

psikopattır muhtemelen ya da hayatından hiç zevk almaz bu tür.
  • çeime civarlarında çıkan, çok büyük olmayan modellerinin kafalarını keser, içini derisini çıkarır, una bular kızartırsanız neredeyse barbunvari keyif verebilecek balık.

keyfi azaltan: barbunun imba balık olması

keyfi arttıran: barbun 55 liraya giderken kayabalııının beleş olması.
  • başlıca levrek yemlerindendir. lakin bir canlıyı avlamak başka bir canlının hayatını almayı etik bulmadığım için ben kullanmıyorum.
  • elim olta tuttu tutalı hep bundan yakalarım ben. ben mi bunların bulundugu derinliklerdeyim, onlar mı oltamı tanıyor anlamadım ama bir tuhaflık var bu işte.
  • derisi koyu renkte,beyaz etli ve koca ağızlı bir deniz balığıdır.orfoz olarakda bilinir.türkiyede ege ve akdeniz balığıdır.denizde genelde kaya kovuklarında yaşadıklarından ve de kayalara uyum sağlayan koyu renkte olmalarından dolayıdır ki halk arasında kaya balığı denilmektedir.kumda yaşayan türlerinede rastlanmıştır bunlarada kum kayası denir.büyükleri fırında lezzetli olurlar söylendiği gibi çorbasıda yapılabilir.paraketeyle yada karanlık kayaların arasında sarkıtılan kurşunsuz büyük iğneli,büyük yemli oltayla avlanırlar.ülkemizdeki çoğu balık türü gibi deniz kirliliğinden nasibini almaları sayılarındaki azalma can sıkıcıdır...
  • mezgit avlamaya çalışırken sürekli yeminizi tüketerek sizi çileden çıkartan balık cinsi. çorbası da pek lezzetli olmaz zaten.
  • oltaya geldi mi gereksiz kategorisine giren, istenmeyen, eti de pek lezzetli olmayan bir balik. oyle olsaydi her balikcinin menusunde yer alirdi...
  • sırtında her biri 2 iğne bezine bağlı olan 13 iğneye sahip balık türüdür.
hesabın var mı? giriş yap