• her isteyene aynı modelini babanemin avizesinden koparıp gerdanlık ,küpe olarak temin edebilecegim değerli taş.
  • tarihin arka odasinda topkapi sarayindaki bazi degerli belgelerin saklanma kosullari cok kötü olan bir arsive tasinmasi üzerine,ilber ortaylisöyle buyurdu;

"bazi kisiler topkapidaki belgeler icin kasikci elmasi kadar degerli diyorlar, kasikci elmasini kim takar belgelerin yaninda".

büyük adamsin ilber ortayli.
  • olay 1699 yilinda gecer, bir adam istanbul egrikapı coplugunde yuvarlak bır tas bulur, bir yaymacı uc kasık karshılıgı tashı ondan alır, kuyumcuya on akceye satar. kuyumcu tasi bir arkadasına gosterır, kıymetlı oldugu ortaya cıkınca kavgaya tutusurlar. kuyumcubasi ikisine de birer kese akce vererek tasi alır, olayı sadrazam köprülüzade fazil ahmet pasa duyar, kendisi icin satın almaya hazırlanırken, mesele padişaha akseder. dördüncü mehmet bir hatti humayun ile elması sarayi humayuna getirtir ve saray elmastrascısına verilir.
    tas işlenince meydana 48 kratlık nadide bir elmas çıkar. (kuyumcubasıya kapıcıbasılık rutbesiyle bir kese bahsis ihsan olunur.olan ilk bulan garibana olmush yani)
  • hatirliyorumda cocukken kafamda buyutmustum de buyutmustum, boyle portakal falan boyunda bisey diye dusunuyordum, sonra ilk kez gordugumdeki hayal kirikligi amokachi valencia macinda bos kaleye o golu kacirana kadar emsalsiz kaldi.
  • uzun yıllar boyunca (1970 ve 80'lerde hani şu meşhur döviz kıtlığı çekilen yıllar) "abi satacaksın topkapı'daki kaşıkçı elmasını bütün borçlarımızı öder vallahi" geyiklerine maruz kalmış değerli taştır
  • kucukken seneler boyu gumus bir kasik ve ucundaki bir elma olarak hayal ettigim obje.. sonra bi yerde bi pot kirdim; elemanin teki

"olm mal elma degil o elmas.." dedi..

kotuydu..
  • çalınıp yerine imitasyon konulmadığı ne malum dediğim kadim eser.
    (bkz: yeni türkiye)
  • topkapi sarayi icerisinde sergilenen, krat bazinda dunyanin en buyuk elmaslarindan biri. pekcok filme de konu olmu$tur kendileri.
  • sergilenen gerçeği midir, yoksa imitasyonu mudur, merak ettiğim.

o kadar işlek bir yerde o kadar değerli bir taş tutulmaz gibi geliyor insana, ama bir bildikleri var herhalde.
  • topkapı sarayı'na en son gittiğimde önceden müzede olan birçok şeyin artık olmadığını gördüm. kaşıkçı elması da bunlardan biridir. acaba akp bunu da mı sattı diye düşünmüştüm. vatanı satanlar elmas satmaktan korkacak değil ya, muhtemelen orjinalini satmışlardır.
hesabın var mı? giriş yap