• ilk kez bir gece vakti trt'de erkan oğur-ismail hakkı demircioğlu ikilisinden dinlediğim türküdür. liseyi yeni bitirmiştim ya da bitirmek üzereydim, gülün kokusu vardı yeni çıkmıştı. sonra üniveristeye başladım. ilk defa konserlerine gittim birinci sınıfta, yine söylediler, ben yine hayran kaldım o ilk gece hayran kaldığım gibi. sonra kıraç canım türküyü bambaşka bir hale soktu, çok küfrettim arkasından. her konsere gidişimde erkan oğur bir daha söylesin istedim, çoğu zaman söylemediler. sözlüğe yazar olduğumdan beri defalarca bu başlığa baktım, defalarca ""karahisar kalesi" hakkinda kafanizda bir tanim veya verebileceginiz bir ornek varsa eklemekten cekinmeyin" yazısını okudum. ama yazacak birşey hiç bulamadım. dinlerken aklımdan gelip geçen onca şeyin birini olsun becerip yazamadım. tek bildiğim erkan oğurdan başkasından dinleyemediğimdir. o kadar ki aslını öğrenmeden önce ustanın söylediği ikinci sesi öğrenmiştim, hala aslını söyleyemiyorum.
    sorsalar ölmeden önce bir iki parça bir şey dinlemek ister misin diye son bir kez dinleyebilmek isterim.
    bana hissettirdiklerinden başka birşey söylemeyi hala beceremiyorum.
    derdimi, hissetiğimi bu türkü kadar sade, basit ama eksiksiz anlatabileceğim bir günü hayal ediyorum.
    o zamana kadar bir koyun olup meleyebilmek isterim erkan oğur gibi.
  • bu kaleye bir çıkan 7 yıl afyon'da kalır derlermiş. lakin yalandır. 3 gün sonra istanbul'a* dönmüşümdür.
  • ho$ bi turku.
    en guzel kirac soyluo.

karahisar kalesi yikilir gelir.
    kakulu boynuna dokulur gelir.
    yayladan gel alli gelin yayladan.
    kesme umidini kadir mevladan, kadir mevladan.
    ver elini karli daglar a$alim, bayramla$alim.
    ...
  • khaleesi için yakılmış sayısız türküden sadece biri.
  • yıkılır gelir bu. nasıl oluyorsa artık.
  • aslen kahramanlık türküsü değildir fakat kıraç'ın fevkalede yorumuyla meleşe meleşe getirek yazı derken dahi, koman yiğitlerim tadı alınır, pek sevilir.
  • kalenin tepesinde bir kule vardır.
    evde kalan kızlar bu kulenin pencerelerinden sarkarak seslerini prenslerine duyurmak için
    "bahtım, bahtım kara bahtım, nerede benim beyaz atlım" şeklinde bir beyit dizerler. duyrulur.
  • yakın zamana kadar afyon yöresine ait olduğu zannedilen bir türkü. trt thm repertuarında yöresi sonradan giresun şebinkarahisar olarak değiştirilmiştir.
  • hatırladığım kadarıyla hafif komiktir bu türkü aynı zamanda

sen koyun ol mele, bense bir kuzu
    meleyi meleyi getirek yazı
    aman vay yazı
hesabın var mı? giriş yap