• 2 kışdır kullanip çok memnun kaldığım kaydirma engelleyici aparatı. hayret ki kullanan kimse de tecrübelerini paylaşmamış. buyrunuz efenim;

öncelikle artıları
    kaymayı inanılmaz engelliyor. olayin fizik yönünü bilemiyorum ama özellikle yoğun kar altinda ve tuzlamasi yapılmamış kış lastiği vs nin hikaye olduğu yerlerde müthiş işe yarıyor. 20 30 santimlik hiç dokunulmamis karla örtülü garajimin kapısı ve site ici yoldan kardan bembeyaz ara sokak ve yokuş dahil kayma vs olmadan ve zorlanmadan çıkıp giriyorum ki aynı yeri zinciri olan araç geçemiyor.
    2 kış 5 6 kere kullandım halen bir yıpranma yok. n11 den 85 tl ye almıştım 2015 kasımda. yoğun kar yağışı altında sonuç çok iyi. çıkarıp takması zincire göre falan çok rahat.

eksileri
    hız yapamıyorsunuz. hizdan kastimda mesela 25 30 uzerine çıkamıyorsunuz. yoğun karda zaten hız yapılmaz ama tuzlamasi yapılmış mesela 35 40 km hızla akan bir anayolda kullanmanız mümkün değil. bu tür kar buz vs olmayan ıslak yolda çok çabuk çıkabiliyor ve çıktığını anlamaniz mümkün değil. daha da kötüsü dışarı doğru değil iceri doğru çıkarsa lastiğin safta bağlı olduğu yere dolanıp aracınızı kullanilmaz hale getirebilir ki birlikte aldığımız arkadaşa 250 tl masraf çıkardı. ara ara durup kontrol etmeniz lazım yani.

örneğin yoğun karla kaplı ara sokaktan güvenle kaymadan geçersiniz ama tuzlamasi yapılmış caddeye geldiginizde çıkarmanız lazım. kar yoğun yagiyor trafik hızı çok düşükse sıkıntı yok yavaş yavaş devam edersiniz. bagajinizda su gecirmeyen poşet ve biraz kalın eldiven taşımayı da unutmayınız.
  • antep ve bolu'da yolda kalan insanları görünce bir kez daha önemini anladım. özellikle antep'teki kar seviyesindeki karda birçok sefer arabamı kar çorabı ile çok rahat kullandım. istanbul'da yaşamama rağmen arabamın bagajında çoraplar sürekli bulunuyor. takması çıkarması da pratik. ve bagajınızda bahsettiğim kar çoraplarından olsaydı nur dağında yolda kalmazdınız arkadaşlar.

özellikle karın çok fazla yağdığı bölgelerde yaşayanlar mümkünse 2 takım, değilse tek takım sürekli bagajlarında bulundursunlar.
  • bununla ilgil zilyon tane video izledim, inceleme okudum, alayı traş amk.

herif yazlık lastiklerle yokuş çıkmaya çalışıyor, sonra çorabı lastiklere takıp hareket edince "bakın işe yarıyor, harika..."

bir başkası da yine yazlıklarla arabayı düz yolda karda hareket ettirmeye çalışıyor, baktı araba gidiyor, patinaj çekip batması için gaz veriyo. "bakın gitmiyo araba". "şimdi bir de kar çorabı takıp deneyelim"

sizin yapacağınız incelemenin ben...

geçin bunları.

olanı söyleyeyim ben size. "kış lastiği almak istemiyorum, lastiğe o kadar para veremem, bana ucuz ve işimi görece bişey lazım", diyenlerin alabileceği, kış lastiğinden hallice bir meret.

kış lastiği kullanıyorsanız %90 buna ihtiyaç duymazsınız. ha, kış lastiğiyle de çıkamadığınız yerde zaten zincir takacaksınız.

hiçbiri zincirin yerini almaz, onu diyeyim. arabanızda muhakkak bir takım zincir bulunsun.

diğer yandan,

bir kere kış ayında kış lastiği kullanmazsan, yerine göre siki tutarsın. yolda herkes yanından vızır vızır geçerken 3 cm karda patinaj yapar durursun. he bir de yolu tıkarsan kamyonla küfür yersin. o zaman 50 liraya aldığın kar çorabını takarsın.sonra çıkardığında (uzun süre takılı kalması halinde parçalanıyor) yine sabun gibi kayarsın.

sonuç: kış lastiği varsa gerek yok (kabak olmasın bir zahmet). şartlar daha ağırsa zincir şart. istersen yine çorap da al, çok pahalı bir şey değil.
  • dün sipariş ettiğim ve bugün elime ulaşan ürün. 50 liralık olan niken marka aldım. görünüş itibariyle 3-4 kullanımlık bir şeye benziyor; yani duruma göre 1 kışı anca çıkarır. denedikten sonra kısa ve uzun vadeli yorumlarımı bu entry üzerinden paylaşırım.

23 ocak düzeltme: bir kere bile kullanmama gerek kalmadı. bunu satın aldığımdan beri kar yağmaz oldu:)
  • denizli büyükşehir belediyesi tarafından işletilen nikfer kayak tesislerine gitmeden bir kaç gün önce internetten sipariş vererek aldım. uzun süre ürün hakkında araştırma yaptım. ürünle ilgili olumlu veya olumsuz tüm yorumları okudum. kendi deneyimlerimi paylaşmak isterim.

aracımın tekerlekleri 245 45 r17 ve bir markanın en kalın olan modelinin large ölçüsü lastiklere tam uydu. ürün baya kalın bir çuvalımsı malzeme. yolda kar, buz o gün için olmadığından takmaya gerek olmadı. ancak kayak merkezinin otoparkında eğimli bir alanda yoğun buzlanma yüzünden kaldım ve araç kaydı. kar çoraplarını taktım. bu arada ilk seferdi diye sanırım, takmakta biraz güçlük yaşadım. youtube'da videoları var. bir iki seferden sonra bence kolayca takıp çıkarılabilir. takarken açıkçası çok güvenmeyerek taktım ancak umduğumdan çok daha iyi sonuç verdi. aracım taktıktan sonra bir santim kaymadı. buz kaplı otopark alanında sanki zincir takılıymış gibi gezdim park yeri ararken.

genellikle ürün hakkında olumsuz yorum yapanlar zincir varmış gibi araçla 30-40 km hızın üstüne çıkanlar. bu ürün lastiğe sabitlenmiyor. yani bildiğiniz ayağınıza çorap geçirir gibi lastiğe üstten geçiriliyor. karlı yada buzlu yolda kumaş olduğundan su çekerek ağırlaşıyor. 30-40 kilometrenin üstünde bir süratte ise su çekerek ağırlaşan kar çorabı ile lastiğin arasına hava giriyor ve kar çorabının savrularak lastikten çıkmasına sebep oluyor. kısaca hız yapmaya müsait bir ürün değil. yüksek hızda lastiğin dışına savrulursa en fazla ürünü kaybedersiniz ama içe dolanırsa araca daha fazla zarar verebilir. kar yada buz zemin biter bitmez çıkarmak gerekiyor. normal asfaltta tabiki parçalanması doğaldır.

kısaca kendi deneyimim, düşük hızla karlı ve buzlu yolda güvenle kullanabileceğiniz bir ürün. marka vermedim reklam olmasın diye ancak her markanın da kalitesi farklı olabilir.
  • karlı kış koşullarında lastiğin zemine tutunmasını sağlayan aparat. 23-24/01/2022 tarihlerinde ankara keçiören'in yüksek kesimlerinde kullanma fırsatı yakaladım. gerçekten çok kolay takılıp çıkarılıyor. normalde kullanmadığım yazlık lastiklere sahip aracımı temizlenmemiş yokuşlu ara yollardan rahatça çıkardı.
  • kısa mesafe kullanımına daha uygun ve kesinlikle etkili olan bir hede.
    bizzat deneyimlerime dayanarak söylüyorum; eğer buzlu ve karlı bir yolda değilseniz, hızınız düşük olsa bile deforme olup lastikten çıkma ihtimali hayli yüksek.
    tamamen karlı bir yolda bile azami 30 km/s hızı geçmemeniz gerekiyor.
    bir diğer önemli detay da aracınızın lastik ölçüsüne en uygun olan ebatı seçmeniz. dar olursa zaten takmanız pek mümkün değil. geniş olanlar da tekerler dönerken, fren ve kalkış yaparken mutlaka lastik altında katlanıp deforme olacak.

karlı ve buzlu gün sayısı fazla olan yerlerde kaliteli bir kışlık lastiğin yerini asla tutmaz.
    yılda birkaç gün kar sürprizi yaşanılan coğrafyalar için bagajda bulunması elzem, ekonomik bir çözümdür.
  • az önce sipariş ettiğim üründür. konuyla ilgili hiçbir tecrübe paylaşılmamış, kullanınca bilgilendireceğim.

edit: kar çorabını sipariş ettiğim gün arabam karda (buzda) kaydı ve kaza yaptım. evet her zamanki bahtsızlığım ve aslında karlı havada dışarı çıkmam ama karlar temizlenmiş diye düşünmüştüm. ara sokaklarda durum maalesef öyle değildi :(

işin ilginç tarafı o günden sonra da hiç karda araç kullanma ihtiyacım hasıl olmadı ki geçen sene doğru düzgün kar yağmadı istanbul'a ve arabayı 2 ay once sattım, bolca mesaj alıyorum ama üzgünüm ki kullanmak nasip olmadı! ama kullanmayınca kaza yapılıyor o kesin :) ben bir arkadaşımın tavsiyesiyle almıştım o işe yaradığını söylemişti...
  • kar prezervatifidir. buzlu havada araçlar birbirine çarptğında fiyat 500 lerin oluşmasını engeller.
  • araçlarda karda ve buzda kaymayı önleyen ve zincirin yerine alternatif olabilecek bir hede.

ilk olarak bir benzin istasyonunda görmüştüm. sağını solunu inceledim. bildiğimiz çorap veya kılıf gibi lastiğe geçirilerek kullanıyor. işin ilginci bu alet nasıl karda buzda kaymayı önlüyor, çözebilmiş değilim. takması ve çıkarması da acaip kolay..

resimler, videolar ve teknik detaylar için
    (bkz: http://www.autosock.com/)
hesabın var mı? giriş yap