• sperme tabut
  • sene 2001, aksaray'da (vilayet olan) arkeolojik bir kazıya seramik restoratörü olarak katılmıştım. kazı alanı da anasının şeyinde afedersin. bi tane j9 minibüsümüz var, çölün ortasındaki kazı alanına onunla gidip geliyoruz. alet nası eski, nası yıpranmış, anlatamam. ağustosun ortasındayız, bir pazar günü dedik bari biraz takılalım. atladık teneke j9'umuza, yakınlarda volkanik bir göl varmış oraya yüzmeye gidicez. bu konya, niğde, aksaray, kırıkkale falan bi enteresan. bildiğin düz ova, çoğu yer çöl. bizim emektar peugeot'nun anası bellenmiş, şefer abi (adını unuttum) artık hangi akla hizmetse ön kaputu sökmüş içeri koymuş. neyse yoldayız işte, ekipte de sven diye alman bir eleman var. bununla yan yana oturuyoruz o sırada. bizimki durdu durdu, kaputa baktı baktı, sonra aniden "kaput" dedi. "ha evet kaput" dedim. sonra bi durdum. ula bu herif kaputu nereden biliyor? tek kelime türkçe konuşmaz. tamamen ingilizce anlaşırız. sen dedim nereden biliyosun kaputu totoş? bu sefer de o şaşırdı, asıl dedi sen nereden biliyosun kaputu? hoppalaaa...

meğerim "kaput" alamanca'da "bozuk, kırık" demekmiş. herifin de tam da araba kaputundan bahsedecekken ana dilde ibadet edesi tutmuş. tabi durumu algılamamız birkaç dakikamızı aldı. sonra kaputun kaput vaziyette olduğuna dair mutabakata vardık. benim de 12 sene sonra bar köşesinde bunu anlatasım tuttu. öle işte. bi bok anlatmadım aslında farkındayım. bu seferlik böyle olsun. 3 mart entry'im bu olsun.

hayat ne kadar enteresan lan, kaputlar felan...
  • şimdilerde hiç görmüyorum ama, benim çocukluğumda askerlerin giydiği paltoları vardı ve onlara "kaput" denirdi. 1962 yılında bir gençlik grubu, çanakkale şehitleri'ni anmak üzere kadeş vapuruyla bir gezi düzenlemişlerdi. yolculuk sırasında gençler alkolü fazla kaçırınca, nereye gittiklerini ve ne yapmak için gittiklerini unutup eğlenceye ve işrete dalmışlardı. tarihimize "kadeş rezaleti" diye geçen bu olay gazetelerde verilirken, "gemide çok sayıda kaput bulundu" cümlesi dikkatimi çekmişti. henüz ortaokul ikinci sınıftaydım ve kaputu da sadece asker paltosu zannediyordum. kızlı erkekli bir grup gencin yarattığı bu rezaletle, "kaput"un yani asker paltosunun ne alakası var diye uzun süre düşündüğümü hiç unutmuyorum. gerçeği öğrenmem epeyce uzun sürmüştü...
  • (bkz: prezervatif) (bkz: prezo)
  • araba karoserisinde motor ustunde bulunan kapak sekilli parca...
  • hayvanların özellikle soğuk havalarda ısınmak için sığındıkları yer.

önlemek için;

(bkz: kaputa vur)
  • [atay'ın "beyaz mantolu adam" öyküsündeki bu garip giysiyi gogol'ün 'kapota'sından* esinlenerek dizayn edip, sonra da onu imgeleminde çiçek pasaji'ndaki kemer satıcısına giydirmiş olması büyük bir olasılıktır.] yıldız ecevit - ben buradayım

(bkz: manto)
  • asker paltosu olarakta kullanılır.
hesabın var mı? giriş yap