• içilmemesinin daha uygun olacağı görüşündeyim. taksime gelmiş, direnişe destek vermiş, gazı yemiş ve "dinci" olarak tabir edilen insanlardanım. içen yine içer, günahı boynuna, ama olay birbirimize saygı duymaksa içmemeniz de bize duyacağınız saygıyı göstermek adına güzel bir davranış olur. biz de bize kızan diğer "dinci"lere taksimdeki hoşgörü ve saygının varlığından daha rahat bahsederiz. içseniz de biriz, içmeseniz de.
  • doğru alınmış bi karar kanımca. hassasiyet içeriyor. fakat şimdi müslüman kesimin de bi karar alıp içmek isteyen arkadaşlar varsa tabi ki de içsinler diyebilmesi gerek. ancak o zaman o ruh tamamlanmış olur diye düşünüyorum.
  • doğrudur haklıdır.
    biz bize saygı gösterilmiyor diye kızıyoruz.

kendimiz karşımızdakilere saygılı olmazsak onlardan ne farkımız kalır?
  • gezinin ruhunu yansıtır ki bu hareketin benzersiz yanını güçlendirir, önemlidir ve geçmişin zihniyetinden kopuştur.
  • içmemek şık bir davranış olur, ancak gezideki direnişe gelen muhafazakar insanlar için
    bir sorun olacağını sanmıyorum. onlar özgürlük için oradalar zaten. kandilde içki de içebilme, ibadette edebilme özgürlüğü.
  • süper olay. yarım saat önce oradaydım aystiler kolalar havalarda uçuşuyodu alkol görmedim. bi de bol bol kandil simidi yedim helal edin amk.
  • çok güzel harekettir. böyle bir ortama yakışan da odur. aga bırak içki içmemeyi yemek ikramından sonra buyrun diye elime kandil simidi kutusu tutuşturulmasıyla çocuklar gibi sevindim ve gezi parkında herkesin zaten birbirine simit ikram etmesi üzerine soluğu istiklal'de aldım ve gördüğüm emekçilere simit ikram ettim.

benden başka kaç kişi yaptı bilmiyorum yapmadıysanız keşke yapsaydınız diyorum. çünkü burger king'de dondurmanın başında duran çocuğun önce afallayıp, sonra hayırlı kandiller diyişini, demirören'de çalışan güvenlik görevlisinin içinin gitmesine rağmen görev başında alamıyoruz diyişini, gülümseyerek sağolasın sana da hayırlı kandiller diyen mısırcısını, kestanecisini ve en önemli olarak pamuk şeker satan amcanın zorla pamuk şeker ikram etmeye çalışmasını ömrüm boyunca unutamayacağım ki pamuk şekerci amcayla olan diyalogdan sonra hüngür hüngür ağlamamak için zor durdum. bizi ayırmaya çalışsalar da sadece eyleme katılanlar değil hepimiz birbirimize bağlıymışız bugün anladım.

hayatımda bugüne kadarki en anlamlı kandili yaşadım, tüm duyarlı arkadaşlara, o kandil simitlerini bizlerle buluşturanlara da sonsuz teşekkürler, iyi ki varsınız iyi insanlar.
  • (bkz: sen çok yanlış gelmişsin kardeş)

şimdi bunu okuyup aranızda alkolik çapulcu diyenler çıkabilir; ama yapacak bir şey yok.

önce saygı çerçevesinden bahsetmek istiyorum. ben bu akşam orada olacak kişilerin mevlüt okutup, namaz kılmasına saygı duyuyorum. hatta allah şimdiden kabul etsin.

konunun yanlış gelme kısmına dönecek olur isek; biz günlerdir neden sokaklarda sabahlayıp, dayak yiyip, ölüm tehlikesiyle burun buruna yaşıyoruz, hatırlıyor musunuz? evet doğru bildiniz, farklılıklarımızı görsünler, özgürlüğümüze, haklarımıza ve bize saygı duyup, bizi de duysunlar diye.

orada müslüman olanlar kadar inanmayan insanlar da var. bu insanlar inananlara engel olmadıkları ve zorla içki içirmedikleri sürece orada içme hakkına sahip olmalıdırlar. inanmayanlar içtiklerinde günahları içenlerin boynuna değil ya?

hele bir de hükümetin tepkisini almayalım diyenler var ki; kardeşim günlerdir adamın dikkatini çekmek için uğraşıyorsun, gör beni diye bu nasıl bir düşüncedir. dikkatini çekmek derken ters gidelim, düşman olsunlar anlamında dememiştim. bizi duymaları anlamında kullandım...

biz zaten yıllardır, aman kandilde dışarı içmeye gitmeyelim, ramazan'da içkimizi saklayalım, cuma namaz vaktinde şortla caminin önünden geçmeyeyim, aileme sevgilimle yaşadığımı söylemeyeyim evlatlıktan reddeder, büyükanneme/ dedeme farklı inançlara sahip olduğumu söylemeyeyim salmazlar beni, aman etnik kökenimi/ ırkımı saklayayım, inançsızlığım, inandığım değerleri söylersem beni dışlarlar öldürürler, diye diye buraya geldik. yapmayın etmeyin lütfen, isteyen günlerdir yaptığı gibi saygılı bir biçimde içsin.

bir de şu açıdan bakın, eğer bugün başka bir dinin günüyle çakışıyor olsaydı ve bu adamların alkol ile bir ayin yapmaları gerekse ne diyecektiniz? "ya kardeşim kusura bakmayın müslümanlar çoğunlukta zaten hükümette müslüman, gözlerine hoş gözükmeye çalışıyoruz, siz yarın yapın" mı?

bırakın insanlar içkisini içsin; ama gidip de inanan kardeşlerinin kandilini kutlasın. günlerdir orada, içki içeni, müslümanı, kürdü, ermenisi, yahudisi, yabancısı, eşcinseli ve şu anda adını anamadığım herkes kardeş oldu, aynı şeyi savunuyor. bırakın öyle kalsın. öyle kalsın ki herkesin orada birbirine saygı gösterdiği görülsün ve bu isteğimizi inandırıcı bulsunlar.
  • kesinlikle mantıklı karar. eğer bu karara uyulmazsa akite çok güzel malzeme çıkar. akiti küçük görmeyin internet üzerinde etkisi var. sevimsiz görünmeye gerek yok
  • cidden yerinde olur. diğer türlü "alkolik gençlik" eylem yapıyor etiketi yapışır daha da çıkmaz.
hesabın var mı? giriş yap