• baba oldu.
    evimin direği. yavrumun babası.
    canım fedakar kocam.
  • --- spoiler ---

bu hayatta naina sana ait. ama sonraki hayatta, her yeni doğuştan sonra o benim.

--- spoiler ---

kaybetmeyi kabullenebilmenin filmi. "gia"sının pıtır pıtır gözlerinden dökülen yaşlarını sevdiğim film. ne tatlı ağlıyor o kız öyle ya.
  • bir sahnesine çok güldüğüm film.

--- spoiler ---

rohit, naina'ya ilan-ı aşk etmek için onu güzel bir mekanda yemeğe davet etmiştir. her ikisi de yemeğin başında çok heyecanlıdır. etraflarında müzisyenler çoktan yerini almıştır. kim önce konuşacak derken, naina rohit'e hiç beklemediği sözü söyler: "ben aman'dan hoşlanıyorum." rohit'in buna tepkisine dakikalar boyunca gülmüştüm. iki eliyle birlikte onay işareti yapmış, yüzüne de dünyanın en yapmacık gülümsemesini koymuştu.

--- spoiler ---
  • yarın hiç olmayabilir demektir. bolywood'un king khan'ı shahrukh khan, gamzeli güzelimiz preity zinta ve 3 idiots'ın yıldızı kareena kapoor'un bebek yüzlü kocası saif ali khan başrolü paylaşmaktadır. eğlenceli sahneleriyle izleyiciyi sıkmayan ama sonunda da zırıl zırıl ağlatan bir aşk filmidir. filmin tema müziği filmle aynı adı taşıyıp sonu nigam tarafından seslendirilmiştir.
  • sevip sevmediğimden emin olamadığım film. sevdiysem de hint sinemasına olan aşırı düşkünlüğümdendir herhalde. ben bu shah rukh khan'ın olayını tam kavrayamadım. oyunculuğu iyi mi vasat mı emin olamadım. tüm hint filmlerinde var bu gercek üstü durumlar ama shahrukh khan ayarını kaçırıyor gibi biraz.

--- spoiler ---

bi ölemedi aman. bir bayıl iki bayıl biz bayıldık. peki o rohit'in durumu? 20 yıl sonra karısı hala aman'ı düşünüp ağlıyor, bu adam nasıl dayanabilir buna? aman'ın doktoru priya ile olan sahneleri çok çakmaydı. karısı olduğuna inanalım diye çok kasmışlar ama yemedim. ayrıca madem öleceğini biliyordun, baştan niye o kadar yazdın kıza? rohit'le hafif yakınlaşınca bıraktı elini. baştan amacın neydi? filmin en güzel kısmı gia ile ilgili olan bölümdü. o kadının özverisi, kaynanası olacak nalet karıya rağmen gerçeği söylememesi..
    --- spoiler ---

saif ali khan ve preity zinta dil chahta hai'de de beraber oynamışlardı. filmin konusu çok daha basit olmasına rağmen izlerken bin kat daha zevk aldım. uzun olması sıkıcı olması gerektiği anlamına gelmiyor. lagaan 4 saatti bir dakikasında bile sıkılmadım. ama bu film 2 saate de gayet sığardı. neyse sırada swades var shah rukh khan'a şans vermeye devam ediyorum.

yine aamir khan bin kere aamir khan
  • seyircisiyle beni bunalıma sokan film.

bu filmi izledikten sonra günlerce etkisinden kurtulamayan, aman'ın hayaliyle geceleri yastığa kafasını gömüp hıçkıra hıçkıra ağlayan, film sonrası ellerine nutella alıp pijamalarıyla gün boyu depresyon partisi yapan insanların varlığı çok moralimi bozuyor sözlük. kendimi bu filme ağlamadığım için suçlu hissetmeye başladım. benim gibi duygusal, romantik, hayallerde yaşayan bir insanı bile ağlatamayan bu filme nasıl ağladınız? şahsen ben shahrukh ağladıkça güldüm. şimdi bahsettiğim sahneden gif verip aramızdaki aktör/fangirl ilişkisine ihanet etmek istemiyorum. (:p) filmi izleyenler beni anladı.
  • bebeğim shahrukh'un yine rol yapma ayarını yer yer kaçırdığı filmlerdendir.

ama sıfatını gördüğümde justin bieber görünce çığlık atan kız gibi olduğumdan benim için sorun olmadı bu. hiçbir filminde olmadığı gibi..
  • new york city'de geçen bir hint filmi. hint sineması* ve bollywood seven biri olarak çok da beğendiğimi söyleyemem. sıcaklık, duygusallık, komiklik, dram, heyecan, hint sineması'nın güzel aktardığı tüm o duygular yine var tabii ama nedense işleniş, akış pek hoşuma gitmedi. shah rukh khan'ın diğer filmleriyle karşılaştırınca vasat geldi.

--- spoiler ---

çok sonradan öğrendiğimiz kalp hastalığının tedavisi için new york'a gelen esas oğlanın, komşuları içine kapanık, kendi sorunlarıyla boğuşan kızla birbirlerine aşık olmalarını (ki esas oğlanın hadi böyle ilk görüşte aşık olmasını geç de filmin ikinci yarısında takındığı ben hastayken böyle bir aşk yaşayamam kafasına neden daha ilk baştan sahip olmadığı da ayrı bir şey) ama esas oğlanımızın gizlediği ölümcül hastalığından dolayı bu aşkı kızın yakın arkadaşı olup kıza gizliden gizliye yazan* ikinci oğlana paslaması

--- spoiler ---

filmin hikayesi.
    benim için 6-7lik bir film oldu.
  • insan oyledir ya hani.. bildigini sanirken birseyleri nasil da emin olur fikirlerinden duygularindan.. boyle atar tutar o konu hakkinda bilgicce, kendine guvenle.. bilgi ne zaman derinlesirse iste o zaman sessiz kalir insan.. bildiklerinden suphe duydugundan degil elbette ki.. ayip olmasin diye midir kimbilir bilgiye.. bilgelige.. iste o bilgelik gelir oturur ya hani icte bir yerlere.. hani kabaca boyledir ya.. hah iste boyle..

yani kal ho naa ho da tanimlamasi artik neredeyse imkansiz hale gelen en guzel suskunlugumdur benim. susarim..

susarim.. aylar su olur, kana kana icerim. bir turlu doyamam. yasarim.
  • hintce "yarin olmayabilir" anlamina gelir.

izledigim izleyecegim in guzel hint filmlerindendir, hic bir sahnesini atamayacaginiz, 3 saat guzel guzel dokunmus, her parcasi birbirine gayet guzel oturan cok dokunakli ama ayni zamanda cok eglenceli bir hikayesi vardir. shahrukh khan'a ayri, saif ali khan'a ayri asik olma sebebi olabilir.

filme adini veren sarkinin nakarati soyledir:

har pal yahan jeebhar jiyo
    (her anini burada gonlune gore yasa)
    jo hai sama kal ho naa ho
    (bugun sahip oldugun zaman, yarin olmayabilir)

bir de pretty woman'in hintce versiyonunu barindirir. ama bence en guzel sarkisi mahi ve..

--- hafiften spoiler ---
    ayrica mutlu sonu olsa bu kadar dokunakli bi film olmazdi bence..
    --- hafiften spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap