• istanbul'u pek bilmem, 8 yıl kadar önce, ablamın yanına gitmiştim bir keresinde kağıthane'ye. tepelerde bir yerde, bir sitede oturuyordu ablam. bir ramazan akşamıydı, canım bira çekti, sitenin karşısındaki büyük markete girdim, bira istedim, içerdeki adamlar, bakkal ve iki arkadaşı o kadar tuhaf davrandılar ki, sanki markete girip bira istememişim de "hayırlı işler abi, ananızı sikeyim" demişim gibi. birbirlerine bakıyorlar, bana bakıyorlar tekrar birbirlerine bakıyorlar. sonunda bakkal "ramazan ayındayız, yok bira" falan dedi ters yaparak. tırstım, ısrar etmeden çıktım marketten. birkaç yer daha gezdim, hepsi siktretti beni. sonunda işteki enişteme sipariş vererek kavuşabilmiştim biralarıma. belki değişmiştir şimdilerde.
  • şehrin ortasındaki getto. bir ilçe düşününün çok merkezi bir konumda fakat cadde,sokak ve yokuşlarıyla alelade bir taşra kasabası kıvamında. bu ilçeyi şişli'den ayırıp ilçe yapan zihniyet ne kadar yanlış yaptığının farkında mı acaba.
  • istanbul'un avrupa yakasının özellikle şişli, beşiktaş, beyoğlu sakinlerinin yerini bilmedikleri ve kafadan "uzak" olarak niteledikleri ilçe. halbuki, şişli camiinden hürriyet mh. istikametine 200 metre yürüyünce ilçe sınırına giriliyormuş, hürriyet mh zaten bu ilçedeymiş. hatta camiden yürüyerek en fazla yarım saatte kağıthane ilçe merkezine geliniyormuş.

ayrıca sıfır ev arayanlara 2011 yazı itibariyle en çok seçenek sunan ilçe diyebiliriz. gürsel mh gibi daha kendi halinde ve çağlayan meydana yakın mahallelerde 700-800 tl'ye sıfır 2+1 ve 3+1 üst kat daireler bulmak mümkün. hala keşfedilmemiş ve ucuz diyebiliriz. evini değerinin çok altında kiraya veren iyi niyetli bir ev sahibinin sözünü hiç unutmam; "bu ev 1.000 lirayı kaldırır da, mahalle kaldırmaz"
  • belediyecilik namına istanbul'un en kötü ilçesi.
    senelerdir akp var, senelerdir rezalet
  • çalıştığınız şirketlerde, ilgili ofisin temizlilçisi, mutfakçısı, asistanı, resepsiyonisti gibi alt düzey pozisyonlarda çalışan insanların oturmayı tercih ettiği bölge algısı oluşturuyor bende. çünkü ofis içerisinde ne zaman sorsam, daha az gelirli tayfa çeliktepe, nurtepe, talatpaşa, kağıthane merkez gibi dönüşler alıyorum. sanırım konum olarak hemen hemen istanbul'un diğer her yerine yakın, merkezi ama ucuz olan yegane yerlerden biri. bu aralar çok da fazla inşaat var. gelişiyor mu geriliyor mu çok çözemediğim bir durum var.
  • istanbul'un açık ara en kötü ilçesi. bağcılar'ın, esenyurt'un adı çıkmış.

-insan kalitesi çok düşüktür; camdan aşağı çöp atan primatlar görebilirsiniz.
    -yeşil alan sıfırdır.
    -çarpık yerleşimin dibine vurulmuştur; her yerden pıtırak gibi apartmanlar çıkar.
    -sokaklar çok dardır; araç park edecek yer bulamazsınız.
    -kışın her yer kömür kokar.

tek avantajı ana akslara yakın oluşu. sırf bu yüzden de ev fiyatları ederine göre yüksektir.
  • avrupa yakasında, silahtar - çağlayan - levent - hasdal - alibeyköy arasındadır. osmanlı döneminin önemli mesire yerlerinden olan semtte dönemin ileri gelenlerine ait 200'e yakın köşk ve kasr bulunmaktaydı. ancak bunlardan hiçbiri günümüze ulaşamamıştır (bakımsızlıktan viran halde bulunan son kalıntılar 1940'lı yıllarda
    yıkılmıştır).
    haliç körfezine dökülen kağıthane deresi üzerinde bulunan kağıt imalathaneleri dereye ve semte adını vermiştir.
  • her geçen gün gayrımenkul fiyatları artan ilçe.

3 sene önce bir arkadaşım taşındığı için gitmiştim. bayağı zaman geçiririr olduk oralarda ve burası niye bu kadar ucuz bu kadar yakın merkezi ve ucuz alla alla diyip durduk. dereye falan bağladık olayı. şimdi her geçen gün yeni yeni binalar geliyor. tt arena, milli arşiv, ofishane, bauhaus, yanı başında çağlayan adliyesi. önü alınmaz bu saatten sonra. şu dakikada bile gayrımenkul almak önümüzdeki on yılda %50 kar getirir.

not: on yıl sonra gelip ben %47 kar ettim ver %3 hakkımı diyecekseniz oynamayalım.
  • istanbul'un depreme karşı en dayanıklı zeminine sahip ilçelerinin başında gelmektedir.. bu nedenle kağıthane'de mutluyum!..
  • istanbul'un avrupa yakası'nda bulunan bir ilçesi. kuzeyinde sarıyer, kuzeydoğuda beşiktaş, doğu ve güneyde şişli, güneybatıda beyoğlu ve batıda da eyüpsultan ile çevrilidir. ilçenin, kağıthane deresi'nin sona erdiği kesimde haliç'e kısa bir kıyısı vardır. bizans döneminde kağıthane deresi'nin adı barbisos'tu. kesin bilgiler olmamakla birlikte istanbul'un fethi sırasında burada bir kâğıt değirmeni bulunduğu ve bu imalathanenin ii. bayezid dönemine (1481-1512) kadar çalıştığı düşünülmektedir. evliya çelebi, 17. yüzyılda kağıthane çevresini anlatırken burada harap durumda bir kâğıthane bulunduğunu anlatır. semtin ve ilçenin adı, bu kâğıthaneden gelmiş olmalıdır. bölgenin arazi yapısı engebeli olup, derelerden ve vadilerden oluşmuştur. bu bölgeler ise yerleşim alanı olarak kullanılmaktadır. ilçenin nüfusu 450.000 civarındadır. son yıllarda kentsel dönüşümün yaşandığı ilçede istanbul kent üniversitesi'nin yeni kampüsünün açılmasıyla bölgenin daha da gelişmesi beklenmektedir. bu ilçede yer alan bazı tarihi yapı, mekan ve müesseseler için;

(bkz: istanbul kent üniversitesi)
    (bkz: atlas üniversitesi)
    (bkz: axis avm)
    (bkz: saphire alışveriş ve yaşam merkezi)
    (bkz: bauhaus)
    (bkz: kağıthane açık hava müzesi)
    (bkz: nurtepe sosyal tesisleri)
    (bkz: sadabad sahnesi)
    (bkz: hasbahçe mesire alanı)
    (bkz: cendere deresi)
    (bkz: sadabad camii)
    (bkz: aziziye camii)
    (bkz: daye hatun sıbyan mektebi)
    (bkz: poligon sarayı)
    (bkz: atiye sultan sarayı)
    (bkz: sadabad sarayları)
    (bkz: imrahor çeşmesi)
    (bkz: poligon çeşmesi)
    (bkz: mihr-i ahur kasrı)
    (bkz: koşu köşkü)
    (bkz: kasr-ı cenan)
    (bkz: kasr-ı neşat)
    (bkz: yeni çeşme)
    (bkz: urfa'dan kebapçı)
    (bkz: köyüm kebap & lahmacun)
    (bkz: seba suites)
    (bkz: delta hotels by marriott istanbul)
    (bkz: lavandula hotel)
    (bkz: mari suites hotel)
    (bkz: tempo hotel)
    (bkz: the hotel ottoman city)
    (bkz: teras hotel kağıthane)
    (bkz: yeni çağlayan otel)
    (bkz: vba suiten 3)
    (bkz: townhouse istanbul)
    (bkz: vba suiten kağıthane)
    (bkz: academia residence)
    (bkz: gökçe pansiyon)
    (bkz: imperium no.1 residence by newinn)
hesabın var mı? giriş yap