• tum anne babalara onerim erkek cocuklarina kucuk yasta bir sekilde ile kabakulak virusu bulastirmalaridir. benim oglum olursa kesin oyle yapacagim.

neden? cunku ola ki oglunuz ergenligin en hararetli zamanlarinda kabakulak hastaliginin pencesine dustu. ola ki oglunuz enerjiden yerinde duramadigi bu donemde kabakulagi ciddiye almadi hastalik erbezlerine kadar ilerledi. ola ki bir hastaneye yatirmak zorunda kaldiniz oglunuzu. olmaz demeyin efendim, oluyor boyle seyler esimizden dostumuzdan duyuyoruz.

bu kadarla biter mi saniyorsunuz? bitmeeez. o hastanede oglunuza tassaklarindan igne vuracaklar, insafsiz hemsireler kolum kadar igneyi 5 saniyede enjekte etmeye calisacak. oglunuz deli yatan biriyse kolundaki serumun baglantisini koparacak gece uyurken, sabah uyandiginda nevresimlere zerk olan serumun islakligindan altina isedigini zannedecek. o korkuyla islak yatakta bir saat kimildamadan yattiktan sonra anlayacak altina isemedigini.

aranizda "bu kadarcik cileden birsey olmaz, aci ruhu olgunlastirir" diyenler vardir. iste o kisiler kaderin aglarini ne kadar saglam orebildigini bilmeyenlerdir. hadi oglunuzun yattigi hastane bir egitim hastanesiyse? hadi her sabah bir profesor pesinde yirmi tane doktor adayiyla -kizli erkekli- ogluzun kogusuna duhul ederse? doktor adaylarinin herbiri oglunuzun tassaklarini soyle bir tartip onundeki kagida bir takim notlar alirsa ne yapacaksiniz soruyorum?

olmaz demeyin, oluyor boyle seyler kendimden biliyorum.
  • her yerde yok "aşı ömür boyu bağışıklık sağlar" yok "bir kez geçirilirse bir daha geçirilmez" dense de gayet aşı olup, üstüne bir kez de çocukken bayağı ağır hasta olmuşken, ikinci kez geçirdim bu hastalığı. iki hafta "ulan sol kulağımda bir nane var", "yok yok, çenemin altında bi yerlerde", "hayır, hayır, bademciğim şişti", "lan dolgulu dişim mi acaba?" derken, tükürük bezim balon oluncaya dek kondurmadım. buyur buradan yak, virüsü alanların üçte biri de belirtisiz atlatırmış bu hastalığı. diyeceğim, deterjan parfümüne ortalığı ayağa kaldırıp da* paramyxovirus'e "buyur abi, gel soluklan, yirmi yıldır görüşmüyoruz yahu, nerelerdesin?" diyen işbu bağışıklık sistemini s.kiyim afedersin.
  • sülale sponsorluğu ve desteği ile yakalanmak durumuna sokuldum hastalık.

daha ergenlik denen musibete maruz kalmamışım, sesim ince, aklım bulanmamış. haber geliyor. amcanın kızı hasta olmuş, diyalog aynen:

- oğlum amcanın kızı hasta olmuş
    - geçmiş olsun nesi varmış
    - kabakulak geçiriyormuş.
    - hadi ya
    - sen daha geçirmedin di mi kabakulak
    - ı ıh geçirmedim
    - çocukken geçirmekte fayda var aslında
    - niye ki
    - büyük insanlar daha zor geçiriyorlar
    - amcamın kızı şanslı o zaman
    - kızlarda bişey olmuyor, erkekler için zor geçiyor büyüyünce
    - allah allah
    - sen bi amcanları ziyaret et bu akşam
    - hasta olup geleyim
    - hadi aslanım.

hayatımda ilk defa ailem benim hasta olmamı istiyordu. durumu garipsemekle birlikte amcamı ziyaret fırsatını kaçırmak sözkonusu bile olamazdı zira amcamların evde beni oldukça cezbeden birşey vardı* kabakulak hastalığını kapmak adına amca kızını öpme amacıyla evden ayrıldım, amcanın eve intikal ettim. o dönem yayınlanan bilgisayar dergilerinde oyun programları vs olurdu. amcamla oturup dergideki bir oyunu yazdık, amca kızı ile aynı havayı teneffüs ettim, kaşığından yoğurt yedim vs.

(bkz: bu da böyle bir anımdır)

sonuç mu? çalışmadı kodumunun oyunu.giana sister oynadık.
  • efenim ergenlige henuz yeni selam cakmiskene gecirmisligim var bu hastaligi. evet, dedikleri oluyor. doktor bile cok sasirmisti lakin. kadin (malesef kadin evet) resmen sansli sayiyordu kendini yahu benim gibi bir hastayla karsilastigi icin. zannedersem yukaridan asagiya dogru sisiriyor bezleri. nitekim once kulagin ordaki naneler, sonra pankreas, sonra da iki guzelimden sagdaki kapmisti. eger bana tavsiye sorarsaniz, buyrunuz:

- ne olur kasmayin, yemek yemeyin. corba icin efendim. ben ilk hasta oldugum gunu hatirlarim. cizi yemistim yauv. kotu oluyor sonra.

- yatmaniz gerekiyor evet. yatin. kesinlikle hop hop ziplamayin, vucudunuzu yormayin. oldukca gereksiz. ben gene hatirlarim disari cikmistim film almaya gitmistim hava almak icin. boyle oldum iste sonra. oturun havayi baskasi alsin.

- ben o kadar tirsiyorum ki artik, kesinlikle doktora gidin. herhangibir yeriniz dusmez, eksilmez; ama gitmezseniz $i$ebilir.

- benim gibi zavalli bir durumda hastanede yatmak kosuluyla gecirirseniz eger, iyilestikten birkac ay sonra hepatit asilarinizi yaptirin (eger yaptirmadiysaniz tabii). doktorunuz buyuk ihtimalle soyler bunu zaten.

ayrica:
    - pankreasi etkiledigi zaman ileride seker hastasi olma ihtimali,
    -da$$aklari etkiledigi zaman ise ileride kisir olma ihtimali artar evet.
  • cole dusmus kutup ayisiyla, ayni kaderi paylasan bir arkadasimin, dugununden 3 gun once basina gelen hastalik.
  • ilkokul 3. sınıfta geçirdiğim bir hastalıktır. üstelik o kadar ağır geçirdiğim bir hastalıktır ki hastanede yatmama sebep olmuştur.
    babam ssk'lı olduğundan tedavim tekirdağ ssk hastanesinde yapılacaktı. hastanede yatarak tedavi olabilmem için sağlık karnemde fotoğraf olması zorunluluğu koşuldu. o iki tarafı şiş suratla ve halsiz halimle çekildiğim 4 adet vesikalık fotoğrafım olmasına sebep olmuştur bu hastalık. üstelik annemin, geriye kalan 3 fotoğrafımı, ilkokulda girdiğim bilumum deneme sınavlarında kullandırtması da cabasıdır.

edit: çift taraflı kabakulak geçirdim. öyle ki ilk olarak tek taraflı gibi başlayıp, 2. gününde çift taraflıya dönmüştür.
  • hemen hemen herkesin fotoğraf albümünde kabakulaklı haliyle çekilmiş bir fotoğrafı bulunur. insanın fiziksel olarak yüzünün şeklini değiştirdiğinden dolayı enteresan bir hastalıktır. tabi bahsedilen bu fotoğraflar genelde facebook'ta yayınlanmaz, eski aile albümlerinde gizlidir.
  • öncelikle (bkz: #1301592)

sonralıkla da kardeşimin doğumuna vesile olmuş bi hastalık. - doğumu için gerekli pro-performansa da vesile olmuş sayılıyor zaten. - peder 37-38 yaşlarında bu hastalığa maruz kalınca ve doktordan da böyle bi gazla karışık yıkıcı bi telkin alınca işi haddinden fazla ciddiyette tutup kendisinin ve ailemizin üçüncü golünü filelere yuvarlamış, tıp dünyasını kısa süreli bi kaosa sürüklemiştir. ve işte kardeşim, canım kardeşim o doktorun gereksiz bi gazı yüzünden peydah oluvermiş, dünyaya gelivermiş. tabi insan bunu yeni yeni anlamlandırabiliyor, gidip babama "ne iş müdür" diye sorabilecek cesaretim de yok, kendi çıkarırım tamemen.
  • en sık komplikasyonu (neredeyse %90 yapar.) menenjittir. aseptik menenjit.( en sık sebebi echo ve coxacki yani enterovirüslerdir. meningoensefalit yaparlar.)
  • bana nostalji yaşatmayan hastalık. hali hazırda dana kadar olmama rağmen,sağ kulağımin altı kocaman şişti. günlerdir hastayım. canım annem hayatta olsaydı bana bakardı. çocukken geçirmediğimi bile bilmiyordum. küçük yeğenleri olan arkadaşlarımdan mı bulaştı, nasıl oldu hiç bilmiyorum ama yolun yarısında sonra yaşayınca fena çarpıyormuş.
hesabın var mı? giriş yap