• irlanda asıllı uyanık. irlandalıları sevmek gerek, zira öğle paydosunda ve iş çıkışında içtikleri guinness'in bize johnny rotten gibi abiler olarak dönmesi muhtemel. kendisini ve muhteşem akıl karıştırıcılığını bilmeyenlere julien temple'ın the filth and the fury filmini önerir, kendimi alamayarak film dışından bir örnek de ben veririm:

gazeteci - yıllarca no future! diye bağırdınız, şimdi california'da bir villanız var. sizce bu bir çelişki yaratmıyor mu?

rotten - ben no future for you! dedim...
  • discovery channel'da* böceklerle ilgili bir belgesel sunarken gördüğüm adam.hayır hayır sadece sunmuyordu aynı zamanda hazırlamıştıda böceklerin evlere ne gibi zararlar verdiğini bize anlatan bu nacizane önemli programı.bir ara telefonu çaldı (gördüğünüz gibi o derece de profosyonelce yapılmış bir prodüksüyon) dedim heralde bu sid vicious olmalı şimdi napıyosun olum! diye bağırıcak johnny'ye..ama hayır o, o aptal programa devam ederken gözümün önünden bir sürü konser görüntüsü,muhabirlere verdiği zeki ve küstahca cevaplar geldi,üzerinde ı hate pink floyd yazısıla vivienne westwood'un mağzasına daldığı zamanı hayal etmeye çalıştım ama artık çok geçti herşey tuz buz oldu gözümün önünde.tamam belki johnny rotten'da para suyunu çekmişti evet belki çok bencilce düşünüyorum ama punk'ı ben yarattım diyen adamı böyle görmek istememiştim bunu bana yapamazdı..oda böyle düşünmüş olmalıydı.. program bittiğinde jenerikte neredeyse daha önce hiç kullanmadığı kendi adı john lydon yazıyodu..

edit budut:ya aslında john lydon yazmasının sebebi malcolm mclaren kişisinin ismin haklarını satın almasıymış.böylece güzel güzel acıklı bitirdiğim entrymin sonunada sıçmış oldu.
  • uyduruk bir manga stili uzun metrajlı çizgi filmde (dijimon pokekart gibi konuları irdeleyen) bir espriye kurban gitmiş insandır. ünlü pokekart ustası ash gibi bir velet mumyayla karşılaşınca "hey beni durduramazsın çürük johnny" diyerek kendisine atıfta bulunmuştur ama gel gör ki zaten hitap ettiği yaş grubu olan 5-7 yaş çocukları bu espriden bir bok anlamamaktadırlar kaldı ki türkçe dublajda da "çürük coni" olarak geçmiştir. ama misal ben görev bildim 7 yaşındaki kardeşime açıkladım "çürük coni değil o oğlum johnny rotten, bak sex pistols diye bir grup vardı, yok mor ve ötesi gibi değil..."
  • bir punk peygamberi olarak tereyağı reklamında oynadığı günler acaba nerede müjdelenmişti?
  • punk'in cetelesini tutanlar once hep o adimdan bahseder: londra'da kendilerinin sex, mudavimlerinin end of the world dedikleri dukkanin onune iki sandalye atip beklemeye gecen mclaren ve westwood'un uzun bekleyisleri bir gun i hate pink floyd yazili tisortuyle john lydon'in dukkana dalmasiyla sona erdi.
    sokaklarda surtup ona buna satasan sizofren aksanli bu oglanin dunyanin en belali grubunu meshur edecegi kimsenin aklina gelmezdi herhalde. bu bir anlamda punk'in dogumudur (her ne kadar ikinci dogumu olsa da).
    curuk coni'nin john lydon'a dondugu gunlerde kendisini artik sahne yerine para yapmakla suclayan bir gazetecinin karsisinda zikrettigi o enfes lafi da kayda gecirelim: "punk denen meredi ben icat ettim, canim ne istiyorsa onu yaparim".
  • sid viciousı ortamlara çeken ama sid'in herşeyin bir şaka * olduğunu anlamayacak derecede saf ve punkı ciddiye alana bir adam olması nedeniyle ipin ucunu kaçırması karşısında pek de birşey yapamamış insan.
  • neil young'in "hey hey my my" johnny rotten'a adanmistir.
  • "o marx&spencer suratlı tony blair'i boğazını sıkarak öldürmek istiyorum"
  • yakip yikma arzusundaki, yirmi yasinda elinde mikrofon, kendine carmiga gerilmis olarak resmeden pozlar veren sahis.
    "sex pistols,müzik piyasasini değiştirmek ve bu değişimden para kazanmak amacıyla oluşturulmuş ticari bir teşebbüs ve kültürel kumpastı; ama johnny rotten dunyayı değiştirmek için şarkı söyledi"
    greil marcus. (bkz: ruj lekesi) (bkz: kaynak gostermeden alinti yapan tamer sahin olsun)
  • pink floyd'un populerliğinin zirvesinde olduğu bir dönemde uzerinde "i hate pink floyd" yazan bir t-shirt ile dolaşan kişi.
hesabın var mı? giriş yap