• vakti zamaninda online kitap degis tokus edilen bir yerde adamin biri tucker max'in kitaplarindan birini verip karsiliginda john green'in yazdigi bir kitabi istedigini soyleyen bir ilan vermisti. sonra bu ilana john green bizzat kendi cevap verip "tucker max'in kitabini cop ogutucuden gecirip fotografini cekersen ben sana kendi kitabimi imzali olarak yollayacagim" demisti. baya sansasyonel olmustu falan.
  • bir erkek olarak etkileniyorum kendisinden. sapyoseksuel miyim neyim.
  • mottosu "don't forget to be awesome"
  • amerika birleşik devletler doğumlu, looking for alaska, an abundance of katherines, paper towns, the fault in our stars ve will grayson will grayson romanlarının yazarı.
  • kardeşi hank green'le vlogbrothers isimli bir youtube kanalları olan zeki adam. yazar, youtuber, abi, eş, baba.
  • tumblr hesabında komikli maymunluklu videolarını paylaşan bu kişinin önümüzdeki 2-3 yıl içinde dünya çapında üne kavuşacağı gerçeği insanı şaşırtıyor.
  • son dönemde sağlam bir üslupla yazan, gerçekten zeki ve gençlere edebiyat sevdirmeye kendini adamış nadir genç yetişkin roman yazarlarından.
    muhteşem bir edebiyat crash-course'u yapıyor ayrıca: http://www.youtube.com/…aljxtoeec9me62ztfqc0h6pe8vb

tarih crash-course'lari da izlemeye değer: http://www.youtube.com/…ist?list=plbda2e52fb1ef80c9

şimdiye kadar tek kitabı türkçeye çevrildi (bkz: alaska'nın peşinde).
    ancak the fault in our stars da yakında piyasaya çıkacak.
  • nerds like us are allowed to be unironically enthusiastic about stuff. nerds are allowed to love stuff like, jump-up-and-down-in-your-chair-can't-control-yourself love it. when people call people nerds, mostly what they're saying is "you like stuff", which is not a good insult at all. like, "you are too enthusiastic about the miracle of human consciousness."

kendini nerd/geek olarak sınıflandırıp poz kesme tribi özellikle son yıllarda yapay ve dolayısıyla itici hale gelse de, john green yukarıdaki cümlelerinde gayet güzel özetliyor olayı.
  • sahane adam, genc kalabilmislerden. kardesi ile vlogbrothers diye bir youtube kanallari var kafalarina gore vlog'lar hazirliyorlar. ayrica crash course diye bir kanali var turlu turlu dersler anlatiyorlar, hizli ve guzel anime edilmis videolar ile. bu adamin sevdigim yanlarindan biri ama cok hizli konusmasina ragmen tane tane konusmasi, harfleri yutmamasi. bu yuzden isterseniz videolarini iki kat hizla bile izleseniz anlayabiliyorsunuz.
    sevdigim diger yani kaliteli yazar olusu. bundan birkac yil evvel cocuk kitabi olmasina ragmen the fault in our starsi okumustum, son derece guzel kurgulanmis, dili de guzel bir kitap. ilkokul, lise cagindaki genclere tavsiye ederim.
    son olarak john'un samimi olarak iyi bir insan olduguna inaniyorum. gerek yuruttugu charity'ler, gerek hazirladigi socially aware content ile bunu gosteriyor.

dunyadaki multeci krizini kisaca ozetleyen soyle bir videosu var.
    multeci kamplarina unhrc ile gitmis gezmis, orada insanlarla tanismis ve uc tane cok guzel videosu mevcut. 1. 2. 3.
    amerika'ya yerlesmis bir suriyeli multeci ailesini evlerinde ziyaret ediyor, onun da videosu var.
    kisacasi sozlukculerin humanist ve libos olmakla itham edecegi, iyi insan. tum savastan etkilenenleri, multecileri tek bir grup olarak etiketlemek ve onlarin da senin benim kadar karmasik hayatlara sahip, dusunen, yasayan, hisseden insanlar oldugunu unutanlar yukarida verdigim videolari izleyin lutfen.

unhrc'nin sitesinde de john green bolumu var, oradan da ayni videolari bulabilirsiniz.
  • khan academy'nin tarih içeriklerini kullandığı adam. yani ben kendisini khan academy sayesinde keşfettim ve iki gündür; ispanyollar, portekizliler ve coğrafi keşifler üzerine hazırladığı videoları izliyorum, on numara. özellikle vebalıların son sözlerini taklit etmesi beni koparmıştır (bkz: allah affetsin iyi güldüm).
hesabın var mı? giriş yap