• su sekilde ozetlenebilir:

oiiiiiiio
  • "parayı, yaktığı benzini, çevre kirliliğini kafaya takma; söyle hangi arabayı istersin?" deseler alternatifsiz isteyeceğim, araba demeye utandığım araba. hani büyük aşklarınız vardır ya mantıksız olduğunu, zararlı olduğunu bilseniz bile vazgeçemediğiniz. öyle. seviyorum. çok. aşığım. benim olsan ya?!
  • mercedes'in şu modeli ile çok benzeyen jeep modeli.

bunların içinde hep apaçi olmayan zenginleri görüyorum.

bir diğer versiyonu için (bkz: audi rs4)
  • montaj hattı linkten görülebilir:
    jeep liberty and jeep wrangler assembly plant 2014
  • aşağıda paylaştığım euroncap teknik raporundan alıntılar ile 1 yıldızlık düşük n-cap puanının yazıldığı gibi sadece çarpışma önleme sisteminin olmayışı yüzünden olmadığını açıklama gereği duyduğum, fiat-chrysler yapımı, çarpışma güvenliği bakımından mühendislik rezilliği olan suv' dir.

ek olarak tıpkı wrangler gibi bir başka fiat-chrysler üretimi olan fiat panda' nın da 0 yıldız almış olması; pek tesadüf gibi durmuyor. bence kaçınılmaması gereken bazı maliyetlerden kaçınılıyor gibi fiat chrysler tarafında.

isteyen euroncap sitesinden pdf' i indirip, açıp kendisi de okuyabilir, herkese açık.
    wrangler dokümanı:

1- "ın the frontal offset test, the connection between the a-pillar and the trans-facia beam was damaged in a way that indicated the structure would be unable to withstand higher loads. similarly, deformation of the footwell showed that the structure had reached the limit of its integrity."

1-- yani neymiş, aracın yapısal bütünlüğü felaket derecede bozulmuş / daha da bozulmaya müsait. a sütunları ile şasinin geri kalanı arasında çok zayıf bağlantılar mevcut ki burası büyük hasar almış. ayrıca ayak bölgesi yani tabandaki güçlendirilmiş çelik plakanın koruyuculuğu da çok düşük. bunlar kabul edilemez zayıflıklar.

2- "dummy readings, together with the penalty applied for the unstable bodyshell, resulted in protection of the driver chest being rated as weak. ın the full-width rigid barrier test, dummy readings of chest compression showed marginal protection of the driver chest. for the rear passenger, dummy readings showed weak protection of the neck and, combined with high shoulder-belt loads, poor protection of the chest."

2-- 64 km/s çarpma testinde. hem offset hem de full width testte, araçta hem önde hem de arkada oturan sürücü dahil tüm yolcular marginal, weak ve poor dereceler ile vücutlarının çeşitli bölgelerinden ciddi hayati riske maruz kalmış. önde oturan yolcular için, çarpma anında aracın ön göğüs panelindeki yapılar; sürücü ve yandaki yolcunun göğsüne ve üst bacaklarına hayati derecede hasar vermiş. arka yolcular da aynı şekilde iyi koruma altında değiller. şehiriçinde daha çok yaralanma ve ölüme sebep olan yandan çarpmalar için önemli olan pole testi ise, muhtemelen yan perde havayastıkları olmadığından, üreticiye bildirilerek yapılmamış bile.

son olarak üstte bulunan bazı cahil ama özgüveni yüksek yorumları okuyup; euroncap testinin ne kadar saçma olduğuna, verimliliği ispatlanmış kaza önleme sistemlerinin aslında hiçbir işe yaramadığına ve de wrangler' ın 1 yıldız almış olmasının aslında ne kadar da iyi birşey olduğuna inanmak isterseniz o da sizin bileceğiniz iş.

ancak şunu bilin ki, jeep ailesinde, wrangler harici diğer modeller n-cap testlerinden beş yıldız almış durumda ve jeep nedense bundan övgü ile bahsediyor. ironik değil mi. şurası kesin ki, n-cap testlerinden 5 yıldız almış başka bir suv' nin içindeyken basitçe inip yürüyebileceğiniz bir çok kazadan; wrangler' ın içindeyken yaralanmadan çıkmanız oldukça düşük bir olasılık. belki de jeep, wrangler müşterilerinin sert adamlar olduğunu ve aracın onları korumasına ihtiyaçları olmadığını düşünmüştür. kim bilir.

şu videoda da avustralyalı, 25 yıldır otomobil endüstrisi üzerine gazetecilik yapan bir makine mühendisi olan john cadogan yorumlamış. (auto expert tv)
    youtube
  • euroncap'tan 1 yıldız almasından sonra şimdi de amerikalıların yaptığı testlerde devrilmiş. hayatımda ilk kez çarpışma testinde devrilen bir araç gördüm.

edit: ilk test esnasında araç devrilince italyanlar* ikinci test aracını göndermiş. araç yine devrilmiş. (video ikinci teste ait)
  • bunun 2.8 dizelini(jk) kullanan bir arkadas var, 12-13 litre yakiyor deyince, olm manyak misin kullanilir mi bu falan demistim. sonra is cikisi cevredeki tarla bostana girdik, toprak dokmusler ustune ciktik falan. ne yalan soyleyeyim ondan sonra 320 biraz bayik gelmedi degil.
  • 2019 modeli euroncap çarpışma testlerinden 1 yıldız (yazıyla bir) almış olan araçtır.
  • 1 yıldız aldığı malum testi izledim ve diyorum ki bu jeep modeli bu testte olduğu gibi sabit cisimlere değil de bir otomobile falan çarparsa, çarptığı otomobili ve içindekileri duman eder. bu testte jeep'in içindeki dummyler muhtemelen jeep'in fazlaca dayanıklı ve esnemeyen yapısından dolayı travmaya uğruyor.
  • beni fazlaca tahrik eden jeep modeli.
hesabın var mı? giriş yap