• "jeb bush, eğer başkanlığı kazanırsa abd’nin üçüncü başkan bush’u olacak. aynı aileden çıkan üç başkan! bir kraliçe tarafından yönetilen bir ülkeden geliyorum ve bu bana bile çok tuhaf geliyor.’’

james corden
  • 2016'da cumhuriyetçi partiden başkan adayı olabilir. en azından ağabeyi george w. bush öyle diyor. kazanır mı kazanabilir. hatta bir de avantajı var. adamın home state'i florida. florida gibi, hem büyük hem de bir swing state'i (yani ortada iki partinin de kazanma şansının olduğu) büyük ihtimalle alacaktır. florida'yı kafadan kazanmanın ne kadar büyük avantaj olduğunu amerikan seçim sistemini bilenler anlayacaktır.
  • hani korku filmi izlerken bir an gelir, ortalık sessizleşir "aha bitti" dersiniz, hemen arkasından cumburlop yeni olaylar gelişir ve hsktr olursunuz ya, varlığından haberdar olduğumda aha böyle hissettiren adam.
    bir ara beyaz saraya girecektir. zira beyaz saraya başvuru formunda bir bölüm vardır, "soyadınız bush ise işaretleyin" diye. kendisi istediği zaman işaretleyip, formaliteleri tamamlayıp gelecektir.
  • baba bush (george bush) ronald reagan'ın başkan yardımcılığını yaptı, (bundan önce 1-2 sene cia başkanlığı da yapmıştı)

sonra başkan oldu ve gelsin kuveyt paraları ile ırak yıkımı...

oğul bush başkan olunca 9/11 saldırısı, afganistan ve ırak işgalleri...

bush ailesi dünyanın bir tek kulak arkası kaldığını düşünüyor olmalı ki; jeb kardeşimizde başkan adaylığına soyundu. abd halkı inşallah bu tehlikeyi başlamadan bitirir. aksini düşünmek istemiyorum bile.
  • madonna biraderin yazdıklarına büyük oranda itimat etsem de bu mesele de belli ki bi süre daha ihtilaflı olduğumuz hususlardan biri olacak.

sorarım: 2000deki başkanlık seçimlerinde demokratların adayı mr. internet ve mr. küresel ısınma al gore, dünyaca ünlü salak george w. bush dan daha mı salak idi? nasıl kaybetti seçimi? florida falan demeyelim neticeye bakalım. sonuçta seçmenin yarıya yakını bush a oy verdi mi? verdi. aptal george abd mahalinde gerekli ortam sağlandığında oyları alabildiyse, yıllardır rüştünü ispatlamış olan akıllı jeb nasıl alamaz?

hillary belki münazaralarda jeb'in önüne geçebilir, şimdiden bilemeyiz tabi. fakat iş münazara*lardaki performansa çok bakmıyor. adayın seçmende yarattığı genel algıya, paketlenmeye bakıyor. mitt romney seçimi "tuzu kuru halktan kopuk samimiyetsiz zengin" olarak paketlendiği için kaybetti. jeb'in paketi düzgün olursa, münazaralarda video looplarına alınacak şaklabanlıklara imza atmazsa alıp yürümemesi için bir neden göremiyorum.

hele de amerikalı seçmenin çoğunluğunun hem senatoyu hem temsilciler meclisini beraber cumhuriyetçilere verecek denli sağa kaymış olduğu şu ortamda.

anketle konuşacaksak buyrun 2000deki anket hareketi:
    http://www.realclearpolitics.com/…g/bush v gore.jpg

ekimin başında bile al gore'un gerisinde olan bush kasıma doğru arayı açmış da açmış.

seçimlere daha temiz bi ~21 ay varken şu aşamada anketler neme yarar?

edit: bu yazdıklarımdan jeb bush'u desteklediğimi sanan sağlam gerizekalılar çıkabiliyor. yazılanlar sadece durum analizinden ibaret. bana göre hillary mi jeb mi diye sorsan elbette hillary: the lesser of two evils
  • kitap yazmış bu arkadaş, göçmen meseleleri hakkında, kitabın yorumundan ne diyor anlamadım, 'göçmenler iyidir, severiz ama önüne geleni de almayız, bir alırsak bizdensiniz ama kaçak girerseniz ebenizi gösteririz' gibi boş laflar etmiş. abd politikasından biliyoruz ki kitap yazmak başkan adaylığını test etmenin bir yolu. 'aptal abisi bile başkan oldu, bu çocuk olmasın mı, pipisi şişer sonra' argümanı ile 2016 seçimlerinde cumhuriyetçilerin adayı olacağını düşünüyorum, sekiz sene sonunda abisinin yaptıkları da unutulmuş olur, seçerler bile.
  • bu saatten sonra hayatına, üzerinde ren geyiği, yılbaşı ağacı, noel baba gibi bayat motifler olan 3cm kalınlıkta yün kazakları test sürücüsü olarak devam edecektir.
  • gördüğüm kadarıyla abisinden bile zayıf görüntü veren, ne dediğinden emin olamayan, trump'ın açıkça ezdiği biriydi.

trump'ın south carolina'da ön seçimi kazanmasından sonra bağışçılarından "çekil yoksa trump kazanacak. bu da senin için hiç iyi olmaz." tepkisini almış olması muhtemel.

çekilme sebebi yarışta marco rubio gibi bağışçıların dediğini yapacak bir adaya yer açmak içindir. trump karşısında oylar çok dağıldı cumhuryetçi seçmende. aday sayısını azaltarak trump'ı geçmeye çalışacak bir strateji peşinde olabilirler.
  • abd'de bu işler hem parayla hem sırayla ama sıra henüz cumhuriyetçilere gelmedi, öyle bi hava yok.

dünya çapında estirilen bi sol rüzgar var, özellikle de batının etkin olduğu ülkelerde (biz bile 7 haziran seçimleriyle bunu az çok hissettik). bu devam edecek, abd'de de edecek. demokratların adayı kim olursa muhtemelen o kazanacaktır.

cumhuriyetçilerin hiç şansı yok mu peki ? dış politikada işler çığrından çıkarsa kazanabilirler, yoksa zor.

zaten, arka arkaya aynı partiden adayların seçilmesi görülmemiş şey değil. eğer ki önceki başkan nispeten başarılı bir dönem geçirmişse mümkün olabiliyor. obama da, özellikle iç politika anlamında başarılı bir başkanlık dönemi geçirdi.
hesabın var mı? giriş yap