• "şansa inanmalıyız.sevmediklerinizin başarısını başka nasıl açıklayabilirsiniz ki ?"
  • "yaralarımdan başka bir şey sergilemedim" diyen cocteau, 11 ekim 1963 günü edith piaf'ın ölümünü telefondan öğrenir. bir kaç saat sonra o da ayrılır, gereğinden fazla uzun bulduğu yaşamdan.
  • "gercek cok ciplaktir, insanlari heyecanlandirmaz" sozunu cok dogru buldugum sair, yazar, ressam ve yonetmen olan kisilik...
  • "freud yoksul evleri soyuyordu. oradan birkaç mütevazı eşya ve erotik fotoğraf aşırıyordu.anormali hiçbir zaman üstün bir olgu olarak kabul etmedi. büyük düzensizliklere şapka çıkarmadı. can sıkıcı kişilere bir günah çıkarma yeri hazırladı." demiş.

freud ise sürrealistler için "su katılmamış kaçıklar" demişti.
    cocteau'yu bilmiyorum da, breton freud'u viyana'da ziyaret etmişti. soğuk bir karşılaşma olduğundan bahsedilir.

(cocteau-breton-freud-dali.. bu hikayeler d. franck'ın "bohemler"ini yazarken ne kadar eğlenmiş olabileceğini hissettiriyor. freud'un böyle eğlenceli hikayelerde yer almaktan kaçınmış olduğunu düşündüğümüzde de psikanalizin etik boyutu açılır önümüzde)
  • "yazarsam rahatsız ediyorum. film çevirirsem rahatsız ediyorum. resim yaparsam rahatsız ediyorum. resmimi gösterirsem rahatsız ediyorum, göstermesem de rahatsız ediyorum! rahatsız etme bende gelişmiş bir beceri.. ölümümden sonra da rahatsız edeceğim." demiş yazar. onbir ekim bindokuzyüzaltmışüç yılında vefat etmiştir.
  • "hayat yatay bir düşüştür."
  • "ne kadar geriye, hatta zihnin henüz duyuları etkilemediği yaşlara gidersem gideyim, oğlanlara duyduğum aşkın izlerine rastlıyorum.
    güzel cinsellik olarak adlandırmayı meşru bulduğum güçlü cinsellliği her zaman sevdim. ender olanı bir suç olarak mahkum eden ve bizi eğilimlerimizi yeniden biçimlendirmek zorunda bırakan bir toplumadan geldi mutsuzluklarım" jean cocteau - beyaz kitap 6 45 yayın.
  • “halk, bir ozanı, ancak yanlış anladığı için sever. bir ozan ilkin okunmaz. sonra yalan yanlış okunur. daha sonra klasik olur, klasik olanı da okumamak adettendir. yalnızca ilk günlerden kalma birkaç hayranı vardır, ömrünün sonuna kadar da görüp göreceği rahmet budur.”
  • jean cocteau: “ne masayı anlatacağım diye masa sözcüğünü kullanacaksın, ne kuşu anlatacağım diye kuş sözcüğünü, ne de aşkı anlatacağım diye aşk sözcüğünü.”
hesabın var mı? giriş yap