• 90'larin baslarinda java ve mz arasindaki rekabet, aynen renocu ya da muratci olmak gibi, aynen malazlar ve kav arasinda bitmek bilmeyen mucadele gibiydi. ya mz'ciydin ya jawa'ci. sonra gumruk birligine girdik ithal motor doldu ortalik..
  • bu motorsikletler gerçekten çok dayanıklı araçlardır. '68 model olanları bile hala tıkır tıkır çalışmakta, yüzmilyonlarca liraya alıp satılmaktadır.
    genelde renkleri bordoya çalan mor olan bu motorların daha sonra üst modelleri çıkmış olup, bunlar sırasıyla 250*, jw laser* ve 350*'dir
  • star wars taki niğde'li ırkın üyelerinden her birine verilen isimdir.eğer bu minik dostlarımızın niğde'li olduklarına inanmıyorsanız.sokakta gördüğünüz hurdacıları tek tek çevirip sorun bakalım nereliler miş.

(bkz: jawa juice'un niğde gazozu olma ihtimali)

(bkz: niğde gazozu)
  • şimdi öyle bir geçer zaman kide görünce annımsadım, bi garip oldum.

hiç motorum ya da motor sevdam olmadı ama büyüdüğüm mahallede motor delisi abilerden çokça vardı. ilk jawa'yı bakkal osman bi almış sonra arkası gelmişti, ilerleyen senelerde mz diye bir marka türemişti, mz'e binenler genelde özenti paralı tipler olurken, mz baba parasıyla alınırken, jawa diğer entrylerde de belirtildiği gibi sanayide çıraklık yapıp haftalıklardan birikenlerle alınan motordu.

motorun sesine öyle hayranlardı ki mahalle bakkalı önü muhabbetlerinden birinde bi abimizden dinlemiştim, biralarını almış deniz kenarına oturmuşlar, ıssız, sessiz bir yer. müzik yok, çalıştırmışlar motoru, tın tın tın öten motor sesi eşliğinde kafa çekmişler. bünyelerde böyle de bi etkisi vardı.
  • gunumuzde bi genc icin kendi parasiyla aldigi ilk araba ne anlam ifade ediyosa,onun gibi
    gecmistede genelde cıraklık yaparak biriktirilen parayla alta cekilen o donemin gencleri arasinda populer motor,bi nevi cicek abbasin minubusu.dayim bunu ilk aldiginda kis gunu eksi bilmem kac derecede saclari inek yalar gibi ıslatip limonlamis,alta esofman,uste atlet ve komanda ceketi giyip,gozunede gunes gozlugu takmis,hadi lan yuru kiz ayarlamaya gidiyoz diye beni koyden ilceye goturecekti.adam resmen jawa motorum oldu diye beyinle itibari koparmisti,tirsip ben gitmicem diye validenin yanina kactiydim korkup,o kurtardiydi beni.james dean
    triblerine giriyodu bunu alanlar,tanimamalarina ragmen.
  • çekoslovak motosiklet üreticisi...
  • bilhassa ege ve marmara’nın kırsalında hala bazı köylerde küçük motosiklete mobilet biraz daha büyük motosikletlere jawa deniyor. buda böyle bir gözlemimdir.
  • akdeniz'in sahil bölgelerinde hala
    kullanılan efsane motor.
    her gördüğümde mutlu oluyorum.

görsel

görsel
  • 80'li yıllarda ptt'nin posta dağıtıcılarının kullandığı motor.
    ptt'nin klasik sarı siyah renkleri ile boyanmış olurdu.
    o yıllarda motor denince akla mobilet 51 yada onun muadili puegot modelleri gelirdi.
    yüksek cc'li motor görmek imkansız gibiydi.
    bu yüzden tüm çocukların hayalini süsleyen, bilebildikleri en iyi motor buydu.
hesabın var mı? giriş yap