• - oyunculuğunun yanı sıra aynı zamanda kayıtlı bir ‘greenpeace’ aktivisti .. ocak 2018’den bu yana greenpeace’in, ‘antarktika’nın korunması ile ilgili çevreci çalışmalarına katkıda bulunuyor ..

- televizyona ilk çıkışı 6 yaşındayken, ‘el picaro’ adlı bir ispanyol dizisinde aldığı küçük bir rolle oluyor .. elbette rolü, aynı dizide oynayan aktris annesi ‘pilar bardem’ sayesinde alıyor .. görsel

- greenpeace delegasyonu adına new york times meydanı’nda gerçekleştirdiği 19 ağustos 2019 tarihli eylemiyle ‘küresel okyanus antlaşması’na dikkatleri çekiyor .. görsel

- birçok röportajında da belirttiği üzere ehliyeti yok, araba kullanmayı bilmiyor ve öğrenmeyi de istemiyor .. görsel

- 14 yıllık bir ‘rugby’ kariyeri var .. uzun bir süre ispanya genç milli rugby takımında oynamış .. görsel görsel

- her daim idolü olan ‘al pacino’dan bahsederken “ben tanrıya inanmam, al pacino’ya inanırım” sözünü sarfediyor çok defa .. 2000 yılında bir akşam evine geldiğinde telesekreterinde ‘al pacino’nun sesli mesajını buluyor .. ‘al pacino’ onu, kübalı edebiyatçı ‘reinaldo arenas’ı canlandırdığı ‘karanlıktan önce’ adlı filmdeki performansından dolayı tebrik ediyor mesajında .. ‘javier bardem’ bu sesli mesaj için ‘hayatımda almış olduğum en büyük hediyeydi’ diyor .. görsel

- ‘no country for old men’ (ihtiyarlara yer yok) filminde rol alması için kendisine teklif getiren ‘coen kardeşler’i “araba kullanmayı bilmiyorum, ingilizcem çok kötü ve ayrıca şiddetten nefret ederim” diye uyarıyor javier bardem .. coen kardeşler’in yanıtı kısa : “bu yüzden seni istiyoruz” .. görsel

- yirmili yaşlarına kadar sayısız kavgaya karıştığını söylüyor .. ama beladan uzak durmaya kesin karar vermesini ve hayatının kalanında her türlü şiddete karşı nefret duymasını sağlayan bir anısı var : 22 yaşındayken arkadaşlarıyla gittiği bir barda yalnız olduğunu düşündüğü bir kıza yaklaşmaya çalışıyor aşırı alkollü bir halde ve kızın aniden ortaya çıkan erkek arkadaşına sataşıyor.. sonuç ise bar çıkışında kalabalık ve korkunç bir kavga .. ‘eğer takım arkadaşlarım yanımda olmasaydı o gece ölmüştüm’ diyor ‘bardem’ .. kavganın ona hediyesi ‘kırık bir burun’ ..

- 'burnuma bakmaya dayanamadığım için rol aldığım filmleri izlemeye tahammülüm yok' diyor bir röportajında asla şeklen tam düzelmemiş olan burnunu kastederek ve ekliyor : 'en iyisi yalnızca oynamak çünkü oynarken burnumu görmüyorum' .. görsel

- madrid’de, ‘la bardemcilla’ adında, ailesine ait olan ve kız kardeşi ‘monica bardem’in işlettiği bir restoranları var .. görsel

- 2004 yılı yapımı ‘içimdeki deniz’ filminin çekimleri sırasında 35 yaşında .. ama filmde canlandırdığı 55 yaşındaki karakter olan ‘ramon sampedro’ya dönüşebilmesi için her seferinde 5 saat süren makyaja maruz kalıyor .. görsel

kaynak : greenpeace.org, imdb, greenpeace aktivisti javier bardem, gq magazine (uk), toronta sun, lecturas.com (görsellerle alakalı olarak telif hakkından doğan bir engel görmedim ancak engel teşkil eden varsa derhal kaldırabilirim, kastı aşan amaç yoktur)
  • bugun kendisini alkisliyorsak, oynadigi roldeki manyagi birebir beyaz perdeye aktarmis diyorsak, kendisinin suratina yillardir alisik oldugumuz icindir.. çok tanidik yüz hatlari vardir zira.. "ulan kime benziyor kime benziyor" diyen arkadaslar icin soyluyorum ki javier bardem "bensiz bir izzet altinmesedir"
    ahanda fotosu
    http://www.bkses.com/…inmese/images/ia-lp-nazey.jpg

bizde hersey ispatla belgeylen..

yarin bi gün "a life time story: izzet altinmese" adli bir film ceksem düsünmeden veririm rolu javier bardem'e.. soyletirim "oy dügümelli dügümelliyi" okuturum "bitliste bes minare"yi..
  • gecenin bir vakti kapımı çalsa, içeri buyur eder; havyar ve badem ikram ederim. böyle de cıvığım.
  • bilgisayar ekranında bir fotoğrafını gören annemin "ayyy şimdi sen bu adamı mı beğeniyorsun, inşaatlar bu tipte adamlarla dolu.. yarın öbür gün koluna böyle birini takıp gelme karşıma" tepkisine rağmen hala çok etkileyici olduğunu düşündüğüm adam.
  • şarap markası gibi hoş bir ismi olan adam.

örn: kuddusi'nin doğum gününü 74 te şişelenmiş bir javier bardem ile kutladık.
  • no country for old men filminde, sinema tarihinin en rahatsız edici psikopatlarından birini; gerçek anlamda "canlandıran" aktör.
  • 25 temmuz'da ispanyol el diario gazetesinde yayınlanan ve türkçesine şuradan ulaşılabilen gazze mektubu nedeniyle bir haftadır adı zerre hak etmediği halde antisemitizm ile anılan bir güzel insan, bir güzel insanlık dostu.

bardem, hakkındaki suçlamalardan yeterince bunalmış olacak ki, iki gün önce, yani 31 temmuz'da the huffington post'a yazdığı bir yazıyla kısa ama öz bazı cevaplar vermiş. bu cevapları türkçe konuşulan illerde de okunabilir kılmayı boynumun borcu olarak görüyorum:

~~
    "bir barış çağrısı"

bu hafta boyunca, anavatanım olan ispanya'da, gazze'de yaşanan çatışmalar hakkındaki düşüncelerimi bir grup sanatçıyla paylaştım. bu çatışmaların gün geçtikçe şiddetini arttırdığını ve buna bir son vermek için bütün hükümetlere iş düştüğünden söz ettim. benim sözlerim yalnızca bir barış çağrısıydı. çünkü yıkım ve nefret yalnızca daha fazla nefrete ve yıkıma yol açıyor.

israil'in askeri tepkilerini eleştirirken, israil halkı için büyük bir saygı ve onların kayıpları için derin bir üzüntü duyuyordum. fakat gelinen bu noktada ben, antisemitizm ile yaftalanmış bulunuyorum, tıpkı eşimin de aynı şekilde yaftalandığı gibi. halbuki eşim, içi kötülükle dolu olan biz insanlar için bir antitezdir. halbuki eşim ve ben, savaşın dehşet ve acı dolu sonuçlarından nefret ettiğimiz kadar antisemitizm'den de iğreniyoruz.

ailem beni her türden şiddete ve bunun insanlık üzerindeki acı dolu sonuçlarına, insanları dinlerine, etnik kökenlerine ve ülke sınırlarına göre ayırmaksızın karşı durmam için yetiştirdi. bu çatışmalar, pek çok filistinli annenin evladını kaybetmesine neden oluyor. pek çok israilli anne de aynı acıyı paylaşıyor. her iki tarafa da bu denli büyük acılar yaşatan bir çatışmayı haklı çıkaracak politik bir sebepten söz edilemez. birleşmiş milletler genel sekreteri ban ki-moon, «bu şiddet insanlık adına artık bir sona ermeli» diyor. umarım bu karmaşık savaşta pay sahibi olan liderler bu çağrıya kulak verirler.

bölgede yaşayan filistinliler ile israilliler, güvenliklerinin sağlanmasını ve insan haklarının tanınmasını hak ediyorlar. yakın gelecek, bu insanlar ve masum çocuklar için, ancak bu sayede huzurlu ve birlikte yaşanabilir bir gelecek olabilir. gelecek nesiller ancak bu sayede birbirlerine umut, bağışlayıcılık ve sevgi ile yaklaşabilirler. hepimiz için huzura giden en basit ve en gerekli yol budur.
    ~~
  • (bkz: gürsel tekin)
  • beni sapık sanmazsanız birşey demek istiyorum;
    bence pek de yakışıklı olmayan, hatta tek tek değerlendirildiğinde çirkin olan bu adama, kadınların bu kadar hasta olmasının altındaki neden, seksüel açıdan yoğun bir elektriğinin olması...
    hani böyle monica bellucci'nin cazibesinin büyük bölümü de kendinden emin bir seks enerjisi yaymasıdırya, bu adamda da böyle birşey var işte...enteresan...
  • insan sevdiği aktörü kimseye benzetemez ama jeffrey dean morgan ile aralarındaki benzerlik, su götürmez bir gerçek.
hesabın var mı? giriş yap