• boş turnike atabileceği zaman dahi durup şuta kalkıyor ya; işte şutuna güvenmek budur. ne yaptırdığı dövmeyi sildi ne söylediği sözleri yedi. final serisinin altıncı maçının ilk yarısında dirk sahada yokken 1/12 ile oynarken sazı eline aldı. 8/10 ile 19 sayı attı. takımının maçtan kopmasını engelledi. ikinci yarıda da gerektiği zaman skor üretmeye devam etti. beş senedir süren kabuslarına son verdi.

kaan kural, jason terry'nin oyununu sevmiyor. oyununu sevmediği için eleştiriyor ve eleştirirken de kendi bakış açısını bir temele dayandırmak için biraz fazla zorluyor. terry sinermiş bu sefer iyi oynamış. terry siner mi? ağzından çıkanla, kulağının duyduğunun bir olduğunun farkında mısın? ancak ne olur? şut kaldırıp attığı sokamadığı zaman olur fark, odur. karakter olarak terry geri adım atmaz. o şut girmediği zaman adı saçmaladı olur, soktuğu zaman vay be çok değişmiş olmaz... 2006 final serisinde iki kere 30 üstü sayı atan, serideki sayı ortalaması bu seriden fazla olan bir oyuncudan bahsediyoruz. kendisinin de dediği gibi topu o'nun getirmesi yerine kidd'in getirmesi arasındaki fark belirleyici oldu. yoksa terry stil olarak, karakter olarak hep aynı adam. şutunu kaldırır atar, bazen daha yüksek yüzdeyle sokar, bazen daha düşük hepsi bu. kaan kural'ın ağzından çıkanı kanun kabul eden bir kitle olduğu için birden terry sanki sinen bir adammış algısı oluşuyor. adamın idolu gary payton, yaz tatilinde koluna şampiyonluk dövmesi yaptırıyor, el üstünden şutları atarken tereddüt etmiyor... bu adam siner mi?
  • herhalde en iyi konuşma yapan nba oyuncuları arasında ilk beşe girer. ben ne zaman denk gelsem herhangi bi maç konuşmasına, inanılmaz iyi konuşuyor. önündeki maçlara bakmaktan fazlasını yapıyor. ayrıca bu sene terry'ye de bi mvp verilmesi için david'e bi mail atıyorum hemen.
  • celtics'in bu sene heat'i yenememesinin (lebron'un manyaklasmasi, bosh'un sakatliktan cok iyi donup son macta 33-4 tane sacma ucluk sallamasi vs.) birkac sebebi olarak asagidakileri sayabiliriz:

- celtics bench'inde tek basina skor uretecek adam yoktu. dooling ve pietrus birebir oynayacak, penetre edecek, vs. tipler degillerdi, fast break'lerde ucluk cizgisinde takilmayi daha cok seviyorlardi. bu da hucumda cesitsizlige sebep oluyordu.
    - bradley'nin sakatligi celtics'i hem hucumda, hem savunmada cok kotu etkiledi. hucumda hem kose uclugu tehditi olan, hem de biraz manevra alani verdiginde caktirmadan iceri kat eden bir adam eksildi, yerine artik yaslanmis ve topu eline almasi icin en az 2 perdeleme ve 10 saniye gereken ray geldi. savunmada ise wade'i birebir savunan kalmadigi icin double team'e basvuruldu, ve bu taktik bosh'un donusuyle bosa cikti (hangi birisine double yapacaksin?)

simdi jason terry, ilk madde icin cok buyuk bir avantaj. kendi sutunu yaratan, ucluk cizgisi gerisinden fena olmayan, fastbreak'lerde kosan (rondo'nun istedigi tip), yasina gore atletik bir adam. ona ilac gibi geliyor. savunmada da en azindan statuko korunmus oluyor.

bu yuzden celtics'in mle ile alabilecegi en iyi oyuncuydu terry. jeff green'in de donmesiyle, bir de bass'in sign-and-trade'i ile daha ust bir pf bulunursa (smith?) ve 74 milyon dolar baremini asmamayi basarirsa danny ainge, dogunun miami'den sonraki en guclu ikinci takimini (rose'un nasil donecegi, ne olacagi bilinmiyor) imkanlar dahilinde en iyi sekilde upgrade etmis olurlar.

ozetle, iyi transfer.
  • lebron james'in king olduğu yerde reyizdir.

yüzük hayırlı olsun.
  • bu loserlıkla ve uğursuzlukla senelerdir nasıl şampiyonluğa oynayan bir takımda forma giyiyor anlamak imkansız. son 5 senedeki en önemli maçının son çeyreğinde yine kayboldu, üst üste kaç şut kaçırdı sayamadım. artı geçen maç unuttuğu chalmers bu maçta 6'da 4 üçlük atmış.

nowitzki'de evliya sabrı var. ben olsam soyunma odasını ateşe vermiştim.
  • baygın bakışlarıyla seri öncesi reyiz kademesine yükselttiğim jet insanı. seriye ilk başladığında korkak oyunuyla "acaba dev mi sıçıyor?" sorusunu akıllara getirse de son maçlardaki cesareti ve yüksek konsantrasyonlu şut seçimleriyle reyiz kademesinin hakkını veriyor.
  • maça çıkmadan önceki akşamlarda rakibe ait şortları giyerek uyuyan (allah bilir ne rüyalar görüyordur), maça çıkarken 4-5 kat çorabı üstüstüne giyen ve 10 kardeşin en büyüğü olan american dream örneği.
  • yıllar boyu playofflarda az küfür yememiş olmasına rağmen şampiyonluk getiren maçta yaptığı sihirle bütün geçmişi unutturan, jet adam.
  • 2000 3 sayı isabeti bulan 3. oyuncu olmuş. tebrikler karşim.

ray allen ve reggie miller'la birlikte tabi.
  • baskı altında siniyor diyenlere özellikle de kaan kural'a kapak bu performanslar.
hesabın var mı? giriş yap