• bir nazim hikmet $iiri.

balık tuttuk yiyen ölür
    elimize değen ölür
    bu gemi bir kara tabut,
    lumbarından giren ölür.
    .
    balık tuttuk yiyen ölür,
    birden değil, ağır ağır,
    etleri çürür, dağılır,
    balık tuttuk, yiyen ölür.
    .
    elimize değen ölür,
    tuzla, güneşle yıkanan
    bu vefalı, bu çalışkan
    elimize değen ölür.
    .
    birden değil, ağır ağır
    etleri çürür, dağılır,
    elimize değen ölür
    badem gözlüm, beni unut
    .
    bu gemi bir kara tabut
    lumbarından giren ölür
    üstümüzden geçti bulut
    badem gözlüm beni unut
    .
    boynuma sarılma, gülüm,
    benden sana geçer ölüm
    badem gözlüm beni unut
    bu gemi bir kara tabut
    badem gözlüm beni unut
    .
    çürük yumurtadan çürük
    benden yapacağın çocuk
    bu gemi bir kara tabut
    bu deniz bir ölü deniz
    insanlar ey, nerdesiniz?
    nerdesiniz?
  • denizde bir bulutun öldürdüğü
    japon balıkçısı genç bir adamdı.
    dostlarından dinledim bu türküyü
    pasifik'te sapsarı bir akşamdı.

diye başlar. eksik kalmasın ilk dörtlüğü.
  • siir konusunu abd'nin pasifik'teki bikini ve eniwetok adalarinda patlattigi hidrojen bombalarindan almistir (gereksiz ayrinti: bu bombalardan sadece 1 tanecigi bile, bikini adasi sakinlerinin 100 yil boyunca evlerine donmesini imkansiz hale getirmeye yetmistir).

1 mart 1954'de bikini adasina dusen bombanin yarattigi ates topu, * radyoaktif bir mantar bulutu olusturmus * ve yayilan radyoaktif ruzgar daigo fukuryu maru adindaki balikci gemisini etkileyerek, icindeki herkesi zehirlemistir. *

siirde bahsedilen japon balikcisi, o sirada gemide olan ve zehirlenerek yaklasik 6 ay sonra olen ilk kurban olan kuboyama aikichi'dir.
  • denizde bir bulutun öldürdüğü japon balıkçısı genç bir adamdı. dostlarının dostlarından dinledim bu türküyü. pasifik'ten çok uzakta yağmurlu bir akşamdı.
    bütün gece ezginin günlüğünden bu şarkıyı dinledim. dinlerken hidrojen bombasını, yapılan nükleer testleri, bikini adasını araştırdım. kanserden ölenler, jellyfish babies falan...
    ''çürük yumurtadan çürük benden yapacağın çocuk'' daha ne kadar net anlatılabilirdi ki?
    insanlığımdan utanıyorum.
  • şiirin sonunda "insanlar ey, nerdesiniz?" diye sormuş nazım hikmet, 1956 yılında. sene oldu 2006, ama insanlıktan hala ses seda yok...
  • atılan hidrojen bombasıdır ve bikini adası yakınlarındaki balıkçılar bulutlarından etkilenmiştir.
    (bkz: bulutlar adam öldürmesin)
  • tsunami çekildikten sonra kıyılara cesetlerin vurduğunu gazetede okuduğumda aklımda canlandı ezginin günlüğü yorumu.. şimdi hala gazete yada tv de ne vakit japon-deprem-tsunami-nükleer filan deseler play tuşuna basılmış gibiyim;

"balık tutuk, yiyen ölür.."

ne hüzünlü şarkı..
  • burak bora versiyonu hüzünlüyken dinlenince insanı epey bir kötü eden, sözleri dokunaklı nazım hikmet şiiri. şarkı halinin bilhassa son kısmının çok iyi olduğu kanaatindeyim.
  • ezginin gunlugu, burak bora ve omerle baslayan bir adi olan unuttugum bir baska adam gibi bir cok sarkici/grup tarafindan bestelenmis bir siirdir, hepsi cok farkli yorumladigi halde nedense hepsinde cok begendigim sarkilara yol acmis bir siirdir. (bkz: ben merkezli acemi sozluk zerzevati)
  • ayrica (bkz: unol buyukgonenc)
hesabın var mı? giriş yap