aynı isimde "jakuzi (müzik grubu)" başlığı da var
  • o kadar fakirim ki utanıp çalıştırmamıştım.

öğrenciyken kongre işlerinde çalışıyordum. bir iş için dalaman hilton a gittik sarıgerme ye. otel dolu olduğu için ve son giriş yapan da ben olduğum için resepsiyon bana standart oda kalmadı sen ve arkadaşına suit oda vereceğiz dedi. iyi dedim amk sanki farkı ne ki.

odaya gittiğimde odanın içinde bir oda daha olduğunu anlamam yarım saat sürdü. yatak odasında ki banyonun duvarı camdı ve yataktan görünüyordu banyoda kocaman bir jakuzi vardı ve tavan aynaydı. tam bir sevisme yeri ama ben sap arkadaşla paylaşıyordum. biralarımızı alıp jakuziye girdik çalıştırmayı başardık baktık ses geliyor saat geç ayıp olur diye kapattık lan. yan odalar aşağısı falan rahatsız olmasın diye jakuzi calistirmiyorduk işte kısa süreli zenginlik olayını bile beceremeyecek kadar fakirdik.
  • duyduğum en güzel tanımı bir tabu oyunu sırasında yapılmıştır:

-zenginlerin girdiği leğen
    -sauna, yok yok jakuzi!
  • aslı hidro masajlı küvet olması gerekirken, tüm pvc cam markalarına pimapen denmesi mantığı ile jakuzi olarak kalmış, fantezilerin büyüleyici aracı.

0,8 hp den başlayarak artan motor çeşitleri ve sıcak suyu valflerinden dalga masajı yaratmak sureti ile püskürterek vermesi sonucu oluşturduğu aslında çok da bir şeye yaramayan dalgalanma ile amma da rahatladık hissiyatı veren hede. o kadar para verdikten sonra rahatlamak zorunluğundan kaynaklanan bir rahatlıktır bu yoktur aslında öyle birşey. tarihi çemberlitaş hamamı tellakları ormanda 10 jakuzi gücündedir bu da biline.
  • aslen jakuzi bir marka olup, bilinen kopuklu kuvetin dogru adi: "hidromasajli kuvet"'tir.
    (bkz: hidromasajli kuvet)
  • villa olmayan normal gelir seviyesindeki bir eve konması yanlış olan alettir. sözümona insanın stresini almak gibi bir işlevi vardır. oysa bu aleti sırf komşulara hava atmak için banyoya taktıran tipik türk ev kadınını sinir sahibi yapar jakuzi. etrafına duşakabin gibi su sıçramasını önleyici birşey konulmadığı için jakuzi giren evde stres azalmaz artar. sinir sahibi anne
    -daha sabah sildim buraları gine kim batırdı, ercaaaaan, ercaan buaraya bak, sana diyorum...
    kıvamında yırtınıp ona buna saldırmaya başlar. ev haklı gözleri yuvalarında cinnet sınırında fırdönen anne şerrinden o kadar tırsar ve yılar ki
    -abi akşam nabıyon, müsaitsen sizde bi yıkanabilir miyim diye arkadaşlara dadanılır.
    evde 750 dolarlık jakuzi vardır ama siz duşu kırık bekar evlerinde yıkanırsınız. çünkü anne jakuzinin üzerinden sarkıttığı dantelin açısının bozulmasına dayanamamaktadır. üstelik her yıkanmadan sonra etraftaki su damlalarının yaptığı matlık yüzünden sinire kesmiştir.
  • sanki havuzda herkes size doğru dönüp işiyor ve gaz çıkarıyormuş hissi vermeye yarayan şey...
  • bir müzik grubu bir nesneyi kendine ad olarak seçtiğinde sürekli o grup hakkında yazılanları okumak zorunda mıyız? moderatörler allah aşkına bir el atsın şu başlığa ve müzik grubunu buradan ayırsın.
  • tescilli bir özel isim olması nedeniyle gerçekten bu marka cihazlara sahip olmayan otellerin ve booking.com tarzı sitelerin kullanamadığı isim. buna alternatif olarak spa küveti, hidromasajlı küvet, spa banyosu gibi kullanımlar görebilirsiniz.
  • -cok pahali bisey degil. 6 jetli (ki en dusuk modellerdir) bi tanesini 600 lira gibi bi paraya alabiliyosunuz*
    -montajda direk 220 ye baglanmiyor. muhakkak ayri akim roleli sigorta yapmasi lazim bi elektrikcinin.
    -su girisi icin de basinc dengeleyici bi ara parca takilmaliymis su basinci inis cikislarina karsi ama ben taktirmadim. bakalim goruciz nooluyo.
    -banyo buyuktu, tamamen kendi zevkimden oturu, dus icin ayri bolum yaptirdim**, jakuzili kuveti ayri yere taktirdim.
    ne kadar dogru bi is yaptigimi kuvet takilinca anladim. cunku yeni nesil kuvetlerde (eskiler boyle degildi) su tahliyesi icin kapakli bi tasarim yapmislar. normalde atiyorum, 1.5 dakikada bosalacak bi kuvet teknesi, 10 dakkadan fazla bi surede bosaliyor.
    mantigini cozemedim ama boyle... dolayisiyla ayni anda dus almak icin kesinlikle pratik bi alan degil... dusun kopugu, suyu bilmemnesi bosalana kadar, cok rahat sekilde ayak bileklerini bulurdu su seviyesi...
    -dusakabin takmadik. bu arkadasa dusakabin de yakismiyor zaten. rahatlamak icin icine yatacagin alanin, klostrofobik bi ceviz kabuguna benzemesi gibi bi handikabi var dusakabinle.
    zaten dus alamayacaksan, dusakabine ne hacet.

yeriniz musaitse, soyle veya soyle bi ankastre kullaniminiz olabilir. ben acayip keyifli bulurum su olayi. yorgun bi aksamda, bikac mum yakip, bi kadeh sarapla icine girmeceli filan, mm

bu nasil yapiliyor?
    bi mimarlik burosuna bol sifirli rakamlar bayilmadan, basit tarifi soyle,
    kuvetle gelen yan panel(ler) i atin. hic isimiz yok onlarla.
    kuveti yerine yerlestirin, elektrik ve tesisat baglatin.
    sonra bi demirci cagirip istediginiz platformun olculerinde, 4 luk profilden bi konstruksiyon kaynattirin. (cikis basamagi kaynattirmaniza gerek yok. onu gazbetondan siz yapabilirsiniz)
    buradaki puf nokta, konstruksiyonun, kuvet kenarindan 12 mm asagida olmasi (o12 mm e betopan girecek. onun kot yuksekligi)

konstruksiyon bitince, 12 lik betopani, konstruksiyonunuzun baglanti profillerinin hizasinda keserek (dekupaj keser) vidaliyorsunuz profile.
    (en basta, kuveti betopan(lar) üzerine ters cevirip cizebilirsiniz de bu asama icin. cizim sonrasi ortaya cikan cercevenin 3 parmak icinden yeni bi hat cizip, dekupajla kesebilirsiniz de. boylece yekpare 2 panelle halletmis olursunuz. ama dikkat! bu durumda tam betopanlarin opustugu noktadan baglatmalisiniz konstrruksiyon profillerinden birini-ki vidalamayla montaj mumkun olsun, paneller ayri calismasin)
    panel birlesimlerini silikonla doldurdum ben, su sizdirmazlik icin. malum, konsol icinde elektrik tesisati ve motoru var. e evde de, dolu kuvete bombalama atlayan 3 yasinda bi canafar var... tedbir lazim.

betopanla ust ve on panel montajindan sonra, cikis basamagini (olcunuze gore) 2-3 gazbetonu ust uste koyup harcla yapistirarak olusturabilirsiniz...

simdi kaplama asamasi.
    ben ekonomik ve saglikli bi sistem olacagini dusundugum icin, ahsap gorunumlu bir pvc yer dosemesiyle kapladim platformun ve basamagin üstünü (yapistirma harciyla yapistirmaniz lazim, yoksa zaman icinde isidan filan potlasabilecek bi arkadas bu)
    kaplarken, bazi betopanlarin aksi yonundeki vidalarini gevsetirseniz, pvc yi, kuvetin disinin altina dogru oturtabiliyorsunuz. bence sizdirmazlik acisindan daha saglikli oluyor.

yan panel kaplamasi icin mineral dis cephe sivasi tercih ettim (banyonun duvarlari da bununla sivatmistim zaten)

aslinda bu cok saglikli degil. cunku elektrik veya su tesisatinda bir ariza olsa, o panelin sokumu ve tesisat tamirati sonrasi tekrar siva isi gerekecek. ve mineral siva, yama yapilabilen bi arkadas degil.
    ama o bolgedeki paneli kucuk tutarak (70 cm 2 gibi alan) cozdum kafama gore isi.
    siz yan panelleri de pvc kaplayabilirsiniz.

son olarak, yan ve ust panellerin birlesim yerlesine aluminyum l profil yabistirabiliriz seffaf silikonla. aslinda +vidalama daha saglikli ama estetigi bozulmasin diye silikonla yanastim simdilik sadece. (bu profiller teneke makasiyla kesiliyor. 45 derecelik kose gonyeleri icin, kartonpiyer/kornis rayi kesmeye yarayan zamazingolar idealdir. ıkeada bile bile var, 10 liraya filan)
    duvara komsu kenarlara da ahsap veya pvc supurgelik ister illaki. gene silikon destekli civileme kullanabilirsiniz montaj icin.

"gotume surecek param cok ulen" diyen bi arkadassaniz, havuz kenari olarak da bol kullanilan, teak ahsabiyla da kaplatabilirsiniz paneli
    ama bu durumda, konstruksiyon ve kuvet kenari arasindaki boslugu, ahsabin kotuna gore birakmaniz lazim tabii. silme olmuyor hicbir durumda.

bir alternatif de ust panelleri seramik kaplatmak. ama agirlik handikabi var onun da. zaman icinde betopanlarin göbek yapmayacagindan emin olamadigim icin tercih etmedim. o durumda isin yoksa habire patlayan derzlerle filan ugras dur.

bu arada bu platformun altinin (ic taban) komple -gideri de olan- seramik kapli olmasi lazim ki, olasi sizdirma durumlarinda alt kat tavani patlatmasin)
  • soğuk günlerin sohbet mecrası. hemen yanında hamam odası, orta büyüklükte sauna varsa tadına doyum olmaz. vazgeçilmez meyve tabağı; çilek, şeftali, erik ve ideal içeceği süttür.
hesabın var mı? giriş yap