• "ben düşünmekten yoruldum, benim yerime de düşünür müsün? benim yerime ilgilenir misin insanlarla, yalanla, ihanetle, yalnızlıkla? geceleri birdenbire bastıran sağanak yağışlı korkuları alır mısın yamacımdan? gündüz gözüyle sevemiyorum kimseyi. yüreğimdeki bu düğümü çözebilir misin? "
  • "benim ilgimi çeken insanlar deli olanlardır, yaşamak için deli olan, konuşmak için deli olan, herşeye aynı anda ihtiras duyan,hiç bir zaman esnemeyen ya da sıradan bir şey söylemeyen." demiştir.
  • "ben hayatım boyunca pranga mahkumiyetinden kaçan köksüz bir ağaç oldum.
    ne durmayı ne de aynı yolu geri kat etmeyi severim.
    bana sorarsanız gerçek yaşam hiç durmadan dosdoğru denize doğru gitmektir" diyen gezginyazar .
  • "benim hatam, benim başarısızlığım sahip olduğum tutkularım da değil, onları kontrol etme eksikliğimdedir."

- jack kerouac -
  • "i had nothing to offer anybody except my own confusion"

(hiç kimseye kendi kafa karışıklığım dışında sunacak bir şeyim yoktu.)

jack kerouac
  • yolların adamı, gezgin, beat olmasının yanı sıra değiştirme gücüne de sahip bir yazardır kerouac... hem de çabalamadan değiştirir, sadece yaşayarak ve yazarak... onun yaşadığını ve yazdığını okuyanlar, onun macerasını yaşamak isterler, yollarda bir beat olmak isterler... otostopla ülkeyi baştan başa geçmek, parasız kalmak, dağlara çadır kurmak isterler... küçük, sevimli ve rahat evlerini, güvenli yaşamlarını terk edip gitmek isterler... işte kerouac ın gücü budur... doğallığı, kendiliği, sessiz ve kırılgan ruhu... bazen o olmak, bazen onunla olmak ister insan, oturup iki çift laf etsek, sonra dışarı çıkıp iki bira içsek der... insana uzun zamandır görmediği sevdiği bir dostu, bu süre içinde başından geçen maceraları anlatıyormuş gibi gelir bazen, özlemişsinizdir onu ve özleyeceksinizdir de yeniden, çünkü gitmektedir yine, bir yerlerde yeniden buluşacağınızı bilerek.... adını duyunca bir yerlere gidesim gelir hep, meditasyon yapasım gelir, caz dinleyesim gelir, yazı yazasım gelir, çadır kurasım gelir, içki içesim gelir... nerelerdesin be jack diyesim gelir onu karşıdan gelirken görmeyi bekleyerek... biri ne zaman jack kerouac dese "hep yolda kal" diyesim gelir...
  • "ılımlılık suçsa ilgisizlik cinayettir" - aklımdan çıkaramadığım bir sözü beyefendinin.
  • "kimseye kendi kafa karışıklığımdan başka vaat edebileceğim bir şeyim yoktu."
  • mapushanede hükümlüler avluda volta atarlar ya sıkıntıdan, vakit geçsin diye. aslında yapılan şey, bilinç dışı, bedeni hareketli kılarak hipnotik bir durum yaratmaktır. hüznü, acıyı, sıkıntıyı, öfkeyi nötralize eder azıcık...kerouac ında avlusu amerika dır...
  • soyadı "kerüaek" diye okunan yazar. according to jim'in tombalalı bölümünde, jim'in yanında oturan kadın -durduk yerde- "i slept with kerouac!" deyince öğrendim ben de.
hesabın var mı? giriş yap