• okumayi kesfettigimden bu yana okunmaya deger buldugum tek kitap.kucuk bir insancik ozeti.

dunyadaki tum insanlara yalnizca 1kitap okutma imkanim olsa sececegim kitap.yazik ki halen tamamini zihnen mulkiyetime gecirebildigimi sanmiyorum..omrum buna yetmeyecek gibi duruyor.
  • "ne iyilik ne de kötülük efendim olabilir. onları, o gülünesi hayatta kalanları bir yana itiyorum ve beni doğu'ya götüren yoluma koyuluyorum yeniden. nicedir benimle kendim arasında duran çatışan güçler ardımda kalıyor."
    ( jung, "kırmızı kitap")
  • "erkeğin olgunluğu, çocukken oyun oynarken sahip olduğu ciddiyeti yeniden bulmaktır."
  • ara yayıncılıktan çıkmış bir ahmet inam çevirisi.

insanüstü, mükemmel insanların yetişmesi için bu dünyadaki tüm insanların ölmesi gereklidir.

en büyük kötülük, en büyük iyilik için gereklidir.

intihar düşüncesi güçlü bir avuntudur. sayesinde bir tek kabus dolu geceyi geçiştirir insan.

pislikten tiksinti öyle büyük olabilir ki, bizi kendimizi temizlemekten, kendimizi "haklı çıkarmaktan" alıkoyar
  • bireyin tek başına çılgınlık yaptığı pek enderdir. ama çılgınlık gruplarda, uluslarda ve her çağda kuraldır.
  • "sevgi yüzünden yapılan her şey, her zaman iyinin ve kötünün ötesinde gerçekleşmektedir."

friedrich nietzsche
  • ahlaksal olay yoktur, yalnızca olayların ahlaksal yorumu vardır.
  • aaron ridleyin müzik felsefesine giriş eden kelamlar vardır bu yapıttan. ridley'in dediğine göre şöyle buyurmuş nietzche: "en yüksek değerlere sahip şeylerin başka, özgün bir kökeni olmalıdır -onlar bu fani, baştan çıkarıcı, aldatıcı, bayağı dünyadan, bu gaflet ve şehvet keşmekeşinden türetilmiş olamazlar. onların temeli, varlığın çevriminden çok sorekli olanda, saklı tanrı'da 'kendinde şey'dedir, başka bir yerde değil."
  • tereddüt anı. meleklerden üstün veya hayvanlardan alçak konumda olabilme potansiyeline sahip insan, geçmişin motivasyonuyla gelecekteki sonuçları değerlendirme anında, onun kendi zihni, askıda asılı kalan bir tasvirdense yüksek bir işlevselliğin resminin ta kendisi olabilir. belki de irade burada devreye girip iyi ve kötüden öte bir andır bu duraksama.
    alan açmak adına bir de soru iliştireyim:

tereddütle yapılan bir iyilik mi daha değerlidir yoksa tereddütsüz yapılan bir iyilik mi?..
  • "beyond all ideas of right and wrong
    there is a field, i'll meet you there"

rumi
hesabın var mı? giriş yap