• olimpiyat altın madalyalı sscb'li amatör ve profesyonel ağır sıklet boks şampiyonu, nam-ı diğer sibirya ekspresi. 2 metreye yaklaşan boyu ve 120 kilo ağırlığıyla beyaz bir dev. normal bir boksörün üç katı kadar olan yumruk şiddeti var. aynı zamanda sovyetler birliği ordusunda piyade yüzbaşı rütbesine ve sovyetler birliği kahramanı madalyasına sahip. yüzmede çifte olimpiyat şampiyonu ludmilla drago ile evli. ludmilla aynı zamanda, basın toplantılarında ve röportajlarda eşinin menajeri sıfatıyla onun adına konuşur.

ivan drago, kısa cümlerle kısa açıklamalar yapmasının dışında sessiz, kendini övmekten uzak ve her ne pahasına olursa olsun en iyi olmak arzusunda olan, duygu yoksunu, insanlıktan mahrum bir boksördür. çağın en ileri laboratuar şartlarında, teknolojik imkanlarla ve muhtemelen gizemli dopinglerle milim milim yetiştirilmiştir. yaptığı 100 amatör maçın tamamını nakavt ile kazanmış, iki profesyonel maçının birini nakavtla kazanırken diğerini de nakavtla kaybetmiş ve boksu bırakmıştır. sscb ordusundaki görevine de, son maçında politbüro üyesine yaptığı fiziksel saldırı nedeniyle son verilmiştir.
  • rocky iv'te dolph lundgren oynamıştı bu herifi... zaten dolp'un tanındığı, çıkış yaptığı roldür bu... apollo creed'i düve düve öldürünce ne cici acımasızdı, "aferin lan" demiştik halay ekibi olarak.

kafasına balyoz yumrukları yemesinden sonra sivrileşen dişleri ve tastamam soğuk duruşu nasıl da etkileyiciydi bre... lakin o etkileyicilik, son raund'da rakinin, "yandan vurarak ortaya doğru sürükleme" hareketinde sönmüştür, hele ki en sonra kuzu olan ivan "raki abim doğru söylüyo, dayak yedim ama bi ders öğrendim" bakışlarıyla bizi üzmüş, berişan etmiştir.
  • apollo yere yapışıp ringe dolan insanlar "öldüüü!.. öldüüü!.. öldürdün onuuu!.." diye bağırırlarkene, uzaktan bakıp "ölürse ölür" şeklinde veciz bir tepki veren teknik kişi.
  • drago; şovları, şımarıklığı ve dans tarzındaki dövüş tekniği ile muhammed ali'yi ağır şekilde çağrıştıran apollo'yu tedavülden kaldırmış ve amerika'nın yeni yüzü, beyaz rocky balboa'ya yol açmıştır.

muhammed ali savaş karşıtlığı nedeniyle idol olmaması gereken bir isimdi, zihinlerdeki siyah şampiyon boksör drago'ya öldürtüldü ve yerine yeni bir kahraman yerleştirildi.

bugün ağır siklet boks şampiyonu denildiğinde, insanların yüzde doksanının aklına gerçek bile olmayan rocky balboa gelir.
  • türk berberlerinin literatürüne ivan drago traşını sokmuş rus boksör.
    -abi benim üstler dik olacak şekilde, yanları da kazıtalım!
    -hee, ivan drago traşı yapacaz sana.
    -haa ondan ondan.
  • namı diger sibirya ekspresi. katar katar sopa atar.
  • film dikkatle izlendiğinde görülecektir ki soğuk savaş falan ivanın umrunda değildir. hatta ivan drago anti-komünisttir. özgürlükçü ve bireysel teşebbüse inanır. rocky bunu dövmeye başladığında kendisini uyarmaya gelen devlet görevlisini tartaklamış, ardından kendini yuhalayan seyircilere dönüp yumruklarını sıkarak " ben kendim için dövüşürüm yalnız kendim için. inersen oraya siterim sizi de proleterinizi de parti genel sekreterinizi de " diye ciyaklamıştır.
  • üzerinde inanılmaz oyunlar oynanan adam. şimdi düşünün bu adam kafamızda kötü figür. peki ne yaptı bu adam? kötülük be yaptı?

ulan adam efendi gibi gelmiş amerikaya. apollo creed denen amerikan mandası nigga yok gökten zembille inme, yok karılar kızlar, yok çalgı çengi vs. bu adam da saf saf bakıyor etrafa. amerika bu adamı ezmeye çalışmadı mı? görgüsüzce bu adamı küçük düşürmeye çalışmadı mı şatafatla? adam gayet söz dinleyen, sessiz sakin birisi. apollo piçine ne kötülük etti?

maçta centilmence dövüştü. havluyu atmayan kütük raki değil mi? apolloyu aslında raki öldürmedi mi havluyu atmayarak daha ne lan?

sonra adam rusya'da gayet teknolojik olarak çalışıyor kendi başına. ne rakiye laf atıyor ne başkasına. adam sporu ileri seviyeye taşıyor ölçümler, testler falan. bu kütük raki de dağda, bayırda artizlik yapıyor. sen kimsin raki? kimsin?

bırakın artık şu adamın hakkını yemeyi. kötü adam bu değil. hakkını vereceksiniz lan deli ivan'ın!!!
  • $imdilerde basketbol sahalarında andrei kirilenko ismiyle hayat bulmu$tur.
  • film boyunca toplam 10 kelime konuşan, yaptığı idmanlarda canı çıktığı halde en ufak tepki vermeyen hasta olunası karakter. gerçi rocky bunu dövdükten sonra karizma biraz zedelenmiştir ama yine de severiz, sayarız.
hesabın var mı? giriş yap