• milletçe "şekil" olan insan topluluğu. kardeşim bir ülkenin polisi bile mi dar üniforma, ince sakal olayına girer ben anlamadım. ingilizce bilenine rastlamanın zorluğunun yanı sıra bilenini anlamanın da yolu saniyede 13 kelime anlamakla mümkündür.

türklere en çok benzettiğim millettir ayrıca (tip olarak değil yapı olarak). yine de avrupanın diğer ülkelerinde bizi hep italyan sanmışlardı, sanırım bu el kol sallaya sallaya konuşma durumu buna neden olmuştu. sadece bir tane çinli alman sanmıştı kendisine gözlük ve ırklar ansiklopedisi hediye etmiştim.
  • daha evvelden surada deginmistim biraz,
    (bkz: #76905549)

yaklasik 1 aydir italyanlarla bir proje yurutuyorum.
    biz ofislerine takim elbise, kravat, sekil $ukul gidiyoruz, adamlar tisort falan takiliyor, ulan yine de bizden daha iyi gozukuyorlar kafayi yiyecegim. sebebini bulamiyoruz. zaten ulke muduru de inceden mesaji verdi, "dpu'cugum, bu projeden temel beklentim ekip olarak daha iyi giyinmeyi ogrenmemiz, teknik rapor falan verececgiz o ayri da, biz onlardan ne ogrenebiliriz ona bakmak lazim" diyerek

cok acaip adamlar. sabah bir baska arkadasla konustum, olay sanirim "'attitude" dedi. hakatten durustan ve aksandan falan bir mevzu sanirim.... sabah bir italyan abi geldi, roma'dan bu sabah inmis.... "ciiiaooooaeaoaoao" diye kapiyi acti bizim. ulan sen de ayni sabaha uyandin, ben de ayni sabaha uyandim, bu ne bilader? biz ucaktan inip ofise gelsek kendimizi kahve teknesine yatiririz , aninda 999999 gunluk berdu$ sakali belirir.
    tabii bu durus sadece aksan kaynakli degil, kafa da bambaska. adamin projesi %30 zarar yazmis, %100 gecikme var, proje muduru titrinde, "buutteee letmeeiiii haveiii mi mooccchaaaa first" diyor. bizde olsa "hanim buralari cok sorunlu beni eve bekleme bittim ben " moduna gireriz, geceleri uyuyamayiz.

bir tanesi fiti fiti cikiyor toplanti salonundan, fiti fiti geri geliyor, bi bakmisiz fular dolamis boynuna, o artistik baglama sekli var ya, ikiye katlayip arasindan gecirme, oyle yapmis, neden? pa$amin hassas boynuna klima vuruyor, "airrreee conditoninggeee" :)))) diyor. biz boynumuza yanimiza hic bir sey almadgimiz icin mukavva katlayip dolayacak basiresizlikteyiz , yahut faranjit olup geberip gideriz, adamin narin bademcikleri sismesin diye genelde 50 derece olan col ikliminde dahi, cekmecesinde bir adet kalite fular bulunduruyor.....

yani cok acaip, turkler ve italyanlar kesinlikle ayni aileden. ama biz daha cok ailenin yokluk gormus kara kuru ortanca cocugu iken, onlar "esmer/bronz" ailenin rahat buyumus "kuzeni" gibi.

yani, biz, ailenin "kadinsizliktan deliren" tipsiz oglu gibiyiz, gece gunduz "kadinlara nasil ulasirim" hangi tatkik? falan diye dusunen tipler vardir ya, o hesap, onlar, "kanka takma kafani ya kendin ol geliyor onlar zaten" diyen, zaten hali hazirda asiri yakisikli oldugu icin halden anlamayan adam gibi.....
  • medeniyet görmüş türke italyan denir.
  • avrupa'da türklere en çok benzeyen topluluk. yalnız en büyük fark; türkler hayattan acı çekmek için, italyanlar ise hayattan zevk almak için yaşarlar.
  • eğer türkseniz, sizi diğer avrupa ülkeleri gibi doğulu olarak değil akdenizli olarak değerlendirirler.
  • lafı sürekli karı kıza getiren insanlar.
    be amk bir ders de tu hai ragazza ? (kız arkadaşın var mı ?) con la tua ragazza ? (kız arkadaşınla mı ?) gibi alakasız sorular sorma yahu. ne desem şu yukarıdaki şeylerle bağlıyor herif.

+haftasonu ne yaptın sulphur ?
    -dolaştım, sinemaya gittim,koşu yaptım.(ne dicem amk bütün haftasonu ders çalıştım sonra da götü devirip sözlük okudum, şu şu dersten bb gelmezse kendimi sikicem mi diyim ?)
    +hımps. kız arkadaşınla mı ?

aynen böyle oluyor. siktiğimin italyanı geçen bir kızla görmüş de beni. olmadığını da biliyor ibne.
    bu söylediğim derste oluyor tabi. sürekli benim üstümden kızlara şekil yapıyor beni abaza olarak lanse ediyor. ımınıırzınısiktiğim.
  • gerçekten enteresan bir millettir. öncelikle daha hayat dolu bir millet görmedim bir kuru ekmek, bir bardak şarapla mutlu olabilen bir yapıları var bu insanların. tek ihtiyaçları olan şey boşbeleş çene çalabilecekleri bir başka italyan. inanılmaz çok konuşurlar, her dakikaları konuşarak geçer çalışırken, evde, arabada orda burda devamlı ona buna bir laf atmaca, bir geyik çevirmece lan olm bir sakinleş lan iki dakka efendi efendi otur.

benim şahsi görüşüm bu çağın insanları olmadıklarıdır bu adamlar rönesans falanda kalmalılarmış yani. sanayidir, üretimdir çok çalışmaktır falan gibi kavramları bu insanlara gerçekten oturtmak çok zor zaten oturmuyorda zira alışmadık götte don durmuyor. kendilerini çok sevmeme rağmen, üzülerek söylüyorumki çok cahil bir milletdir. bu aslında birazda umursamazlıktan kaynaklı birşey galiba. berlusconimi gelmiş, montimi gitmiş, batıyormuyuz, çıkıyormuyuz adamların umrunda değil çok geveş insanlar gerçekten. özellikle genç nesil yani şu an 15-20 aralığında olan nesil gerçekten acınacak durumda ve bu sebepten dolayı italyanın geleceğini iyi görmek çok zor.
  • tembellikte dunya siralamasinda ilk 3 e girebilecek topluluk.
  • yurtdışında başka milletlerle anlaşmaları gerekirse italenglish şeklinde inglizcenin italyanca okunuşunu bağıra çağıra konuşan, her daim neşeli, mochalarına korkunç derecede bağlı, giyimlerine ve özellikle de güneş gözlüklerine çok önem veren türklerin rahatça anlaşabileceği çatlak bir toplumdur.
  • hemen hemen bes dakikalik bir süre içinde önce avaz avaz kavga edebilen, sonra kahkahalarla gülebilen ve kolkola sarki söyleyerek finali yapabilen insanlar toplulugu. takdir etmemek mümkün degil.
hesabın var mı? giriş yap