• itaksiyi ilk kez kullanmak üzerere taksi çağırdım.

iki dakikalık mesafede gözüken taksim tam beş dakika sonra yanımda oldu. taksiye bindiğimde neden bu kadar uzun sürede geldiğini sorduğumda uzaktaydim abi cevabını aldim. neden uygulama sayesinde en yakın bölgedeki müşteri ile eşleşmiyor musunuz soruma ise evet diyerek yanıt verdi normalde bir iki kilometre olarak ayarlıyoruz dedi ama sistem atamış dedi.

daha sonrasında taksimetreye baktığımda 15 lira yazdığını gördüm.. araca bineli daha bir dakika olmamış.. siz taksimetreyi ne zaman açtınız diye sorduğumda bulunduğum yerde açtım diyerek yanıt aldim.

sonradan anladım ki yakın mesafemde bulunan taksici arkadaş taksimetreyi açarak kendine göre gezip taksimetreyi biraz yükseltip öyle yanıma gelmiş. normalde yolcuyu aldığınızda açmanız gerekmez mi dedim hayır bulunduğum yerde açar öyle gelirim dedi i taksi kuralının bu olduğunu söyledi..

uygulama üzerinden şikayetimi ilettim ve ibb üzerinden gelen şikayet sonucu şoför uyarilmiştir oldu..

ibb kendi uygulaması üzerinde her şeyin kayıt altina aldığı bir sistemde dahi bu şoför arkadaşlar vatandaşı dolandirmaktan vazgeçmiyor..
  • binmeyin, bindirmeyin.

geçen hafta sabah hastane çıkışı bir taksiye el ettim, durdu. i-taksiymiş.
    gideceğim yeri beğenmedi, ben seni almam dedi. bastı gitti. ben de plakayı, saati, yeri not alıp i-taksiye mail attım. özetle dedim ki: "sizin bu sistemi kurma amacınız bütün bu saçmalıkları, usülsüzlükleri, bireysel kabalıkları engellemek değil miydi?

sağolsunlar 9 gün sonra bugün mailime yanıt verebilmişler.

demişler ki:
    "itaksi uygulaması şu an kurulum aşamasında olup, kent genelinde bazı taksilere cihazlarımız ve logomuz takılmış ancak aktif olarak hizmet vermemektedir. yakın biz bir süre içerisinde hizmet vermeye başlayacaktır. bu sebeple taksicilerin bireysel davranışları ile alakalı şikayetlerinizi şu an için değerlendiren birim ibb 153 beyaz masadır. şikayetinizi alo 153 hattına iletmeniz daha sağlıklı olacaktır."

yani diyorlar ki, "logomuz var, cihazımız takılı ama sorumluluk almayız"

halbuki bir markanın logosuyla ve donanımıyla hareket eden kişi o markayı temsil eder. kurumsal bir mail adresinden çalışanlar özel bir mail atarken bile dikkat eder. ne demek logomuz takılı, bizim adımıza hareket ediyor ama yaptıkları bizi bağlamaz?
    bu kafayla ve bu zihniyetle bitaksinin tırnağı bile olamazlar.

madem aynı kabalık, usülsüzlük, nobranlık devam edecek, madem sorumlu şirket "valla beni ilgilendirmez, beyaz masayı ara" deyip sorumluluk almaktan kaçacak, binmeyin, bindirmeyin. taksi durağı bile daha çok sorumluluk alıyor şu ülkede.
  • bugun gelen bir whatsapp mesaji ile varligindan haberdar oldugum uygulama. gayet saibeli. aynen paylasiyorum, buyrun:

önemli - bir arkadaşımızın taksilerde başlayan ses ve görüntü kaydı hakkındaki uyarıları.okumanızı tavsiye ederim.

*
    dün akşam bir taksiye bindim. taksinin ön camının altında üzerinde itaksi yazan bir kutu gördüm. şoföre bu nedir diye sorduğumda istanbul büyükşehir belediyesi tarafından taksilere yerleştirilen bir cihaz olduğunu, kredi kartı veya istanbulkart ile ödeme imkanı sağladığını söyledi.

buraya kadar güzel.

şoför ayrıca dikiz aynasındaki bir kameraya işaret ederek bu cihazın güvenlik amacıyla taksideki görüntü ve sesleri kaydettiğini, ve bunların belediye tarafından saklanacağını, kendilerine bir şikayet olursa bu görüntü ve ses kayıtlarına başvurulacağının söylendiğini anlattı.

özetle durum şu: itaksi uygulaması olan tüm taksilerde konuşulanlar kayıt altına alınıyor, belediyeye teslim ediliyor.

hukukçu değilim, ama meslek gereği hukuğun çeşitli alanlarına değmişliğim var. öncelikle taksiye binen yolcuların iznini almadan ses kayıtlarını almanın meşruluğunu sorguluyorum. mesela ben sormasam nereden bilecektim kayıt altında olduğumu? çağrı merkezleri bile sizi uyarıyor "konuşmanız kayıt altına alınacak" diye. burada niye uyarı yok?

itaksi internet sitesine gittim ve sıkça sorulan sorular sayfasına baktım. (http://www.itaksi.com/yolcu-sss.html) burada kamera kayıtları ile ilgili şöyle deniyor:

"kamera kayıtları özel hayatın gizliliğini ihlal ediyor mu?

son bir (1) haftaya ait kamera kayıtları, hiçbir kimsenin ulaşamayacağı şekilde, itaksi cihazında şifrelenmiş bir halde tutulur ve de taksi yönetim merkezine iletilir. kayıtlar, sadece kaza ve güvenlik soruşturmalarında kullanılmak üzere, talep edildiğinde güvenlik birimlerine iletilir."

birincisi, burada ses kaydı olduğundan bahsedilmiyor, kamera kaydı (görüntü değil, kamera kaydı) diye geçiştiriliyor.

ikincisi "kaza ve güvenlik soruşturması" diye genel bir tabir kullanılıyor, aklına esen güvenlik birimi "efendim güvenlik soruşturması" yapıyoruz diye her türlü kayda erişebilir gibi duruyor.

eğer durum böyleyse o zaman taksiye bindiğiniz zaman şoförle, yanınızdaki arkadaşlarınızla veya telefonunuzla konuştuklarınıza dikkat etmek durumundasınız.

mesela şoförle siyaset konuşurkan dikkat etmek durumundasınız. o da sizinle konuşurken. çünkü dinleniyorsunuz.

mesela ticari sırları "nasıl olsa şoför anlamaz" diye konuşmayacaksınız. çünkü anlayabilecek ve bundan fayda sağlayacak başka birileri de sizin telefonda konuştuğunuz ticari sırlarınıza erişebilir.

mesela telefonda arkadaşınıza "abi ben iki hafta yokum, bodruma gidiyorum" demeyeceksiniz. çünkü evinizin boş olacağınızı bilmediğiniz birilerine haber vermiş oluyorsunuz.

devlete teslim edilen ve gizli kalması gereken her türlü özel bilgiye maalesef ulaşılabildiğini gördüğümüz şu ortamda, kusura bakmasınlar, kayıtların sadece belli durumlarda kullanılmak üzere gizli kalacağına ben pek güvenemeyeceğim.

güvenlik için görüntü kaydını anladım. kredi kartı ödemesi de çok güzel bir özellik. ancak ses kaydı olunca işin rengi değişiyor gibi.

haberiniz olsun arkadaşlar, siz de bir sorgulayın bakalım.
  • 2 gün önce denedim! en ufak sorunda geri dönüyorlar! (1 yıldız verdiğim için)
    devamını okuyunuz...

- havalimanından çıktım; bastım çağır dedim. sürücü atandı ve saniyesinde "yolculuğunuz başladı" ekranı geldi ama araç uzakta duruyor. şöförün sistemi çözüp bitir demesini 7-8 dakika bekledim. şöför bitir demeden hiçbir şey yapamadım (telefon kapatıp açmama rağmen o ekran kaldı) veya o esnada şöförü arayamadım çünkü yolculuk başlamış görünüyordu.

sonrasında şöför iptal edince yeniden çağır dedim başka şöför atandı; o da şaşırmış olacak ki hemen aradı beni sistem üzerinden geliyorum dedi, geldi, ödedik. (çağırırken başta ödeme seçeneğini kredi kartı seçmediğim için nakit verdim) sistem gayet olması gerektiği gibi çalıştı ve çok verimli

- şimdi gelelim hikayenin asıl kısmına -

ben tabiki ilk şöförle ilgili bu durumu yazamadığım için (10tl ücret göründü çünkü sorun çıkmaması için bu yolculukla ilgili açıklama yazmak istedim ama yazamadım sadece yıldız verebildim) 1 yıldız vermiştim.

ertesi gün sabah telefon; 216 lı bir numara... hiç resmi olmayan (çağrı merkezi resmiyeti yok ama belediyeci abi samimiyeti var daha güzel) efendim dünkü seyahatinizden birisinde 1 yıldız görüyoruz seyahati yapabildiniz mi sorun neydi dedi ben de anlattım ve memnuniyetsizlikten değil de açıklama yazamadığım için 1 yıldız verdiğimi beyan ettim... kendisi şöförlerin de alışmakta olduğunu, şöförleri yolcu almadan yolculuğu başlat dememesi için uyaracaklarını anlattı ve güzelce sohbet ettik...

arkasından bugün de 153 telefon numarasından da arandım!

1 yıldız gibi geri bildirimlerinizi sistem direk "şikayet" olarak kayda alıyor ve imtina ile durumu inceliyorlar... bence bu çok hoş bir şey! (tabi kullanım sayısı arttıkça takibi de artar umuyorum)

------
    özetle: bence güzel olmuştur
    1- para al para ver para üstü derdi olmayacak, karttan çekicek!
    2- orasıydı burasıydı yok, bin ve git!
    3- en ufak memnuniyetsizlikte şikayet edebileceğin için itaksi amblemli sürücüleri gayet kibar görüyorum!
    4- iletişim kurarken şöförle, numaraların gözükmüyor olması müthiş bir artı! direk kadın kullanıcıları kazanır diyorum!
    5- öyle yada böyle; şahıslara nazarandevlet ve belediye denetimi-garantisi altında... ve üstüne düşüyorlar!

geliştirmek de istiyorlar bu çabayı görüyor ve takdir ediyorum ben!

kullanın!
  • her şey türk, tamamen milli, %100 yerli ama adı neden itaksi?

itaksi'yi 'aytaksi' diye değil 'itaksi' diye okuyorum. her şey türk amk ingilizce isim koymamışlardır herhalde?

-
    gelen kutusu » @i am not noob
    itaksi = istanbul taksi

iyi günler.

(#68189966)

16.05.2017 20:00
  • ispark tarafından düzenlenen güvenli taksi çağırma aplikasyonudur. bi taksiden farkı ise taksi içerisinde görüntü ve ses kaydının alınmasıdır.

bu sistemde panik butonu,navigasyon ve gps'te bulunacak.

uygulamada 4 farklı taksi seçeneğimiz var ;

sarı taksi : normal yolculuklar için.
    turkuaz taksi: rahat yolculuklar için.
    siyah taksi: en konforlu yolculuklar için
    deniz taksi: deniz ulaşımındaki yolculuklar için

3 farklı ödeme yöntemi de var bunlar istanbul kart,kredi kartı ve nakit ödeme şeklinde.

taksilere 2 aydan beri cihazlarının montajı yapılmakta, 2000 taksiciye ulaştıklarında aplikasyon etkin duruma gelecek ve kullanıma başlanacak. istanbul'daki tüm taksilere de zorunlu olarak bu sistem kurulacak.
  • ilk ve son defa kullandığım tek seferde k.kartı seçeneğiyle çağırdığım taksici bunu görünce "abi ben haftada 1 gün çıkıyorum taksiye, k.kartıyla ödersen bu para bana gelmez sen bana bi sigara alsan?" şeklinde bir alternatif dayatıp kısa marlboro aldırmıştı.

taksiciliğe böyle bir şeyi yerleştirmek istiyorsan taksici milletini komple ortadan kaldırıp belli kriterler ve testlerle tekrar o hakkı vermelisin. yoksa daha önce birçok kez belirtildiği gibi ölü bir proje olarak tarihin tozlu sayfalarındaki yerini alacaktır.
  • taksilerin içindeki müşteri burnunu mu karıştırıyora kadar izleyecek ve dinleyecek,fişleyecek ama taksilerin yolda nasıl makaslar atıp trafik terörü yarattığını görebilecek bir trafik kamerası olamayacak sistem.
  • evimin yakınındaki duraktaki taksicileri tanıdığımdan dolayı taksi lazım olduğunda eve duraktan çağırıyorum. başka bir yerdeysem ilk tercihim son 1 senedir hep uber oldu. bugün itaksiyi nedir ne değildir diye deneyeyim dedim, hay demez olaydm. tam 5 defa şoför tarafından talebim iptal edildi. eytere beah diyerek çağırdım uberden, 5 dakikayı bulmadı gelmesi.
    kısacası bi boka yaramamaktadır, yaşasın uber.
  • itaksi uygulamasını ilk defa geçen hafta kullandım. genelde bitaksi uygulamasını kullanırım ama bitaksi'den taksi bulamadığım için bunu deneyeyim dedim. genellikle ödememi de kredi kartıyla yaparım. bu tarz uygulamalar çıktı çıkalı taksiye nakit ödeme yaptığımı hatırlamıyorum.

itaksi'den de ödeme yöntemi olarak kredi kartı seçili şekilde taksi çağırdım. çağrıyı bir taksici kabul etti. 1-2 dakika sonra 'trafik çok yoğun çağrınız iptal edildi.' gibi bir uyarı geldi. sonra tekrar denedim. başka bir taksici kabul etti. 2 dakika sonra taksi geldi.

taksiye ilk bindiğimde taksici, abi kredi kartın yanındaysa itaksi'deki kredi kartı ödeme yöntemini nakite çevirelim, tutarı taksideki pos cihazından çekelim dedi. kart yanımda dedim ama neden böyle bir şey istediğini sordum.

itaksi uygulamasının belediyeye ait olduğunu, kredi kartıyla yapılan ödemelerde tutarı yaklaşık 1,5 ay sonra alabildiğini, içeride birikmiş 1.500 tl'si olduğunu ama henüz alamadığını, belediyenin kendilerine parayı çekmek için bir kart verdiğini ancak kartın hiçbir işe yaramadığını, taksideki pos cihazından çekerse paranın aynı gün hesabına geçeceğini söyledi. ben de kabul ettim. her halükarda tutar kredi kartımdan çekilecekti.

taksideki pos cihazı komisyon aldığı için taksici taksi ücretini komisyon tutarı kadar eksik girerek tahsil etti benden. sonuç olarak toplamda yine aynı ücreti ödedim.

taksicinin anlattığı doğruysa birileri taksi paralarını çok fena kullanıyor.
hesabın var mı? giriş yap