• bamya isveç'de çok popüler bir yemektir.

bamya, prensip olarak, hiçbir coğrafyada popüler değildir.
  • - isveçli kadınlar güzel, isveç'ten çirkin kadın çıkmaz: çirkini var güzeli var aynen dünyanın diğer bütün ülkelerinde olduğu gibi. keza "güzelleri de inanılmaz güzel oluyor ama.." şeklinde bir yorum yapacak isen malesef yanlış ülkedesin (bkz: finlandiya)

- isveç çok soğuk: yazlarını türkiye ile kıyaslar isen bariz daha soğuk, kışlarına hiç girmiyorum bile..

- isveç'te esmerler çok popüler: adam olan her yerde popülerdir.

- isveç şehirleri çok gelişmiş, çok modern: o avrupanın kendi modernliği be abi..

- isveç'te maaşlar çok yüksek (yani isveç'te hayat çok toz pembe rahat falan anlamında): isveç'te bir çok profesyonel müzik grubu üyesinin geçim sıkıntısından ek iş yaptığını biliyor muydun?

- isveç özgürlükler ülkesi: stockholm globen arena'da gerçekleşen bir rock konserinde türkiye'dekinin onda biri kadar taşkınlık yapan bir adamın polisler tarafından sille tokat konser alanından uzaklaştırıldığı bir ülke isveç. ben bunu şuna bağlıyorum: isveç insanı çok tepkisiz. en heyecanlı rock konserini bile rachmaninof izler gibi izliyorlar. taşkınlığı, coşmayı garip karşılıyorlar sanırım..

- isveç mutfağı çok dandik: türk mutfağı ile karşılaştırılır ise isveç'in mutfağı olmadığını bile söyleyebiliriz.

- isveç'te absolut çok ucuz: güzelim ne işin var senin isveç'te absolut'la mabsolut'la.. atla viking line'a, dal free shop'a; al içkinin hasını, ucuzunu..

bir de ek olarak:
    - bi abba bi de swedish death metal var burada: sen öyle san; http://www.mellotronen.com/
  • isveç ve isviçre aynı ülkedir..
    samimi arkadaşları isviçreyi kendi aralarında isveç diye çağırırlar
  • maalesef danimarkalılarla aynı dili konuşanlar norveçliler, isveçliler değil. üstelik norveçliler ve isveçliler de birbirini pek anlamıyor.

edit: ben bu bilgiyi bir norveçliden öğrenmiştim. epey mesaj aldım, öyle değil birbirlerini anlarlar diye. ama biraz wikipedia araştırması yapınca norveççenin, dancaya daha fazla benzediğini de gördüm. norveçlilerin ezici bir çoğunluğğunun konuştuğu dildeki kelimeler danca ile çok benzeşiyor ancak aksanları çok farklıymış. isveççe ile kelime farklılıkları çok fazla ama aksanlar benzeşiyor. wikipedia'da norveççe, isveçce aksanı ile konuşulan danca'dır diye bir cümle de var. bu yüzden entrimin doğruluğunda ısrarcıyım.

edit 2 : vpr, ben isveççe biliyorum, konuştuğumu da norveçliler anlıyor diye ısrarcı. eklemek lazım.
  • isveç'te kızla yatmazsan babası seni azarlıyormuş: ne bilim ben yanlış mı değil mi, gitmedim ki...
  • ikea isvec'te ortaya cikmasina ragmen su an yonetimi hollanda'da bulunmaktadir.
    eski isvec markasi denilebilir yani.
  • isveç özgürlükler ülkesi: isveç iğrenç bir yer. devlet, insanlara duvar yazısı yazabilmeleri için bile alan veriyor *. duvar yazısı bir karşı çıkıştır, devletin lütfedip izin verdiği bir şey için nasıl "duvar yazısı" tabirini kullanabilirsiniz..

isveç özgürlükler ülkesi değil, fazla düzenli ve organize bir ülkedir. devlet, insanların neye isyan edebileceğini önceden düşünüp, en ufak tefek detaya dikkat edip, isyan etmeden önce onları susturacak özgürlüğü ve hakları verir ki uyusunlar, ayaklanmasınlar. biz fanusta yaşıyorsak, onlar daha büyük bir akvaryumda yaşıyorlar. biz özgürlüğümüzün kısıtlandığını farkedip isyan edebiliyorsak; onlar farket(e)miyorlar. hak sahibi olmak özgürlükle eşdeğer tutulamaz, tutulmamalıdır. bireyci toplum anlayışı özgürlük demek değildir.

isveç'te alkol sadece devletin elinde bulunan belli yerlerde satılıyor (ki türkiye'den çok daha pahalı), tekel gibi bir oluşumu bırakın marketlerde bile alkol satılmıyor. isveçlilerin çoğu "shit, fuck" gibi sözcükleri informal english olarak bile cümle içinde kullanmıyorlar.

insanların iyi veya kötü yönde manipule edilme ihtiyaçlarını karşılayan bir sistemin içinde özgürlükten bahsedemezken; monarşi ile yönetilen bir yerde ne özgürlüğünden bahsediyorsunuz. parlamenter monarşiymiş, kafan çok güzelmiş canım güle güle kullan, özgürlük ile aynı cümle içinde bile kullanmak insanlık ayıbıdır.

"özgürlük hiçbir zaman verili değildir, her zaman tehdit altındadır. mutlak belirlilik, her defasında da, özgürlük yoksunluğudur" theodor w. adorno

edit: yok lan çogzel biyer, bana rahat batmış da sıkılmışım oralarda. özgürlük damarıma basmışlar herhalde. şimdi çok özlüyom vikingleri, onların özenlerini düzenlerini, metrodaki köpeklerini, çıkıştaki piyanolarını, geleneksel kırismıs kurabiyelerini. nereye tükürmüştüm bi koşu gidip yalıycam?
  • danimarkayla benzemiyorlar zannedilenin aksine. ben gidene kadar amaan isveç norveç danimarka hepsi iskandinav işte diye düşünüyordum ama bence bayağı farklılar. danimarka daha güzel.
hesabın var mı? giriş yap