• yıllar önce ıslak hamburgerin mucidi (veya ilk yapanlardan biri bu entry'de kim olduğunun önemi yok), şimdilerde göztepe kristal büfenin sahibi ile sipariş öncesi muhabbet ediyorduk. o anlattıydı.

bu ıslak hamburger yanlışlıkla bulunan bir şey. mcdonalds'ın veya amerikan fastfood'unun daha memlekete girmediği zamanlar. taksim- bağdat caddesi gibi batılı bulvarlarda gezip dolaşan kesim arasında kristal ve birkaç büfe baya revaçta. o kadar ki artık yoğun zamanda burger yetiştiremiyorlar. ben de 90'lar başında bu şekilde şekilde tanıdım.

büfe sahipleri gelen talebi karşılamak için akıllarına sirkülasyonun yoğun olduğu saatlerden önce burgerleri istiflemek geliyor. böylece müşteriyi de bekletmemiş olacaklar. ısıyı muhafaza edecek bir kutu alıp yaptıkları burgerleri biriktirmeye başlıyorlar. bilen bilir kristal kendi sosunu kendisi yapar, eski müşterileri de onu ketçap olarak kullanırdı.

kutunun içine konan burger etinin sıcaklığıyla oluşan buhar ekmeğin yumuşamasına ve sosu daha iyi çekmesine neden oluyor. şaşırtıcı şekilde bu ıslanmış burgeri müşteri daha çok sevmeye başlıyor. artık sakin zamanda da ıslak burger talep ediyorlar ama o zaman bekledikleri gibi ıslak/soslu olmuyor. hal böyle olunca gerek olmamasına rağmen burgerleri kutunun içinde bekleterek ekmeği nemlendirmeye başlıyorlar. sipariş geldikçe değil kutuda burger azaldıkça yerine koyuyorlar.

özetle bugün ıslak burger diye sipariş edilen şey aslında sosun buharı hesap edilememiş bir lezzet kazası.

kişisel görüşüm daha sonraki yıllarda burger ekmekleri biraz yapay yollarla soslandırıldığı için o lezzet kayboldu. artık ıslak burger kutularının ısıtma özellikleri var dibinde dökülen sosu buharlaştırarak hazırlıyorlar. yine de super burger öncesi açılışı ıslakla yaparım kristalde. benimki ağız alışkanlığı yoksa eskisi gibi içime çekmiyorum ıslağı.
  • espri yeteneğini geliştirmediği bir gerçek gibi görünüyor.
  • sevişme engelleyici özelliğinden dolayı devlet desteği altındadır.
  • şu saatte önüme getirene ruhumu sikmesine izin veririm. o derece güzel.
  • hakkında bu kadar entry girilince kurudu sandığım.*
  • geceyarısına doğru sık sık akla düşen orgazmik yiyecek. olsa 5 tane yerim haberin olmaz o derecede. erkeğin aşermesi nedense hiç yankı bulmuyor ev halkında, alternatif olarak sunulan portakalı şiddetle geri çevirdim, belli bir tavır yaptım, sonra yedim ama. ıslağın yerini tutmadı tabi.
  • oksimoron hamburger çeşididir.

yerken benliğinizdeki birbirinden bağımsız iki alt benlik hamburgerin güzel mi iğrenç mi olduğu konusunda karara varamaz bir türlü. hem güzel hem iğrençtir* aslında.

açlıktan gözünüz dönmüşken dumanlar tüten haliyle dayanamaz bir tane istersiniz. her bir ısırışta hamburgerin tadı hakkında görüşünüz değişir, bir süre sonra karar vermekten vazgeçip, iki kafa sesinizi susturup sadece yersiniz.

- pek te güzel koktu . açlıktan mıdır nedir? dumanları da tütüyor. sıcak sıcak...
    + görüntüsü iğrenç ama ne biçim vıcık vıcık. sanki dışarıda sindirilmiş gibi.
    - tadı fena değil ama ya, mcdonalds'tan iyi en azından.
    + emin misin? iyice bak bakalım. ketçaptan çok salçalı yemek suyuna benziyor o. sosun tadı da tuhaf hem çok.
    - olm boşver ketçabı filan. köftenin tadı müthiş ama. baharatlı sarımsaklı filan.
    + hmm ne eti ki o? baharatı basmışlar içine ne yediğin belli değil. bilmiyorum yani.
    - bi siktir git çay koy!
  • kızılkayalar'da artık yenmeyen ve yenmeyecek olan hamburgerdir.

hala kızılkayalar'da hamburger yiyenler, ortağının laflarını da, tatlı niyetine, yiyebilirler.
  • (bkz: kızılkayalar hamburgeri)

bol baharat ve sarmısak ihtiva eden hamburger çeşididir. fazla tüketilmesi halinde gün boyunca su içme isteği, mide/yemek borusu yanması gibi sorunlara yol açabilir.
  • bizim buralarda derler ki
    eğer bir tane doyuruyorsa sen bu işte belli ki yenisin
    2 veya 3 tane ancak kesiyorsa sen de bizdensin
    he yok 3 de kesmiyorsa alkol almış bir gençsin
    dikkat et de sonunda mideni kaybetmeyesin.
    (bkz: ıslak hamburgere şiir yazmak)
hesabın var mı? giriş yap