• gece gece "hepiniz boksunuz, ben marjinalim" demek için başlık kasmanın kolay yolu.
    yapıldı ama bu
    (bkz: oku çalış evlen çocuk yetiştir emekli ol öl)

edit: hayır göt neden silip siktirip gidiyorsun ki? yazarken çok havalıydın?
  • sosyal bilimlerde sıkça kullanılan ve uygulandığında mutluluk veya kişisel doyum diyebileceğimiz şeyle bağdaştırılan maslow'un beşeri ihtiyaçlar hiyerarşisinde hiç birinin yer almadığı maddeler bunlar. belki barınmayı evle bağdaştırabiliriz ama barınma ihtiyacını gidermek için ev satın almak da şart değil. haliyle, maslow'a göre mutlu olmanız için bunlar gerekmiyor. mikronezya'da bungalow'da yaşayıp hayatını balıkçılıkla geçiren yaşlı amca, nepalde barınma ihtiyacı hariç bunların hiç birini karşılamayan adam, isveç'te işsizlik maaşıyla yaşayan genç, moğolistan'da göçebe hayatı yaşayan yörük, avustralya'da bu yukarıdakilerden haberi bile olmayan aborjinin senden benden çok daha mutlu yaşıyor olabilme olasılığı çok yüksek.

bu maddeleri ancak türkiye'deki çarpık toplumsal yapıyla açıklayabiliriz. kapitalizmin bu kadar amaç haline getirildiği başka bir toplum zor bulunur. satın aldıkça mutluluğun geleceği düşündürülen bir toplum. kocakarılar, kel göbekli dayılar mutlak doğruyu biliyormuşçasına insanları yönlendiriyorlar resmen. ama yönlenende kabahat. sonra o kocakarı da göbekli dayı da bizim insanımız oluyor.
  • (bkz: evden sonrasını okumadım kardeş durumumuz yoktu)

edit: normal bir türk evladı olarak bir evi 20 yılda alabileceğim için evden sonrasında benim için ölüm var heralde. napalım...
  • benim bir işim var. sana göre idare eder, ona göre ziyan, şuna göre süper.
    8-5 çalışırım, mesai yok, haftasonu yok, yabancı firma, maaş ortalama üstü.
    ama bence iyi iş değil, saçma sapan bir iş ortamı, keyif almıyorum, hatta sikimde değil.

benim bir evim yok, kirada tek başıma yaşıyorum. ama tek çocuğum, annemin üç tane dairesi kirada, semt olarak yerimdem memnun olduğum için geçip oturmuyorum. evlenirsem, bir tanesinin içini yenileyip kullanıcam.

öğrenciyken, param yokken beğenip, istediğim arabayı işe girdikten sonra kendi imkanlarımla aldım. evet bu epey keyif verdi. mutluluk sebebi. pekte masraflı oldu ama olsun.

benim eşim yok. yaş otuz ama niyet sıfır. hani size aileleriniz evlenin aile kurun falan diyo ya, benimkiler aman sakın ha diyo, ne işin var diyo, daha erken diyo, benimde pek alakam yok o işlerle. her işimi kendim görebiliyorum. kendi düzenim rahat.

eş olmadığı gibi çocukta yok. hiç öyle bir hevesimde yok.
    ben işten eve dönünce malak gibi yayılır uzanırım, yemeği bazen saat altı civarı bazen dokuz gibi yerim. bazen koca bi kızartma tabağı doldurur bira içerim, bazen çıkar dışarda kebabı tatlıyı gömerim. bazen deniz kenarında rakı balık yaparım. bunu bazen annemle, bazen babamla, bazen arkadaşımla,bazen tek başıma yaparım. çünkü keyfim böyle istiyor. bazen çok düzenliyim, herşeyim ütülü, katlı dolabında durur, bazen umrumda olmaz, heryer dağınık, yıkananlar tomar halinde boş çekyatın üzerinde, ordan alır ütüler giyerim lazım olduğunda.

karışan yok. yargılayan yok. soran yok. keyfim çok.
    ben böyle mutlu oluyorum.
    işimi beğenmiyorum, ev kira, eş çocuk yok, sadece araba var, ama ben mutluyum olum, çok keyifliyim lan.
    sağlığım yerinde. başımda bir bela yok. kimseye zararım ziyanım yok, borcum yok. dünya yansa umurum değil, çünkü ben stresten uzağım. keyifliyim hep. zaten formülle mutlulukta olmaz aq. kafa rahat. sıkıntı yok. hadi öptüm.
  • bukowski'nin altta özetlediği güruhu oluşturan öğelerdir;
    "insanların çoğu yirmi beş yaşında mahvolmuştur. araba süren, yemek yiyen, çocuk sahibi olan, kendilerine en çok benzeyen başkan adayına oy vermek gibi her şeyi yapılabilecek en kötü şekilde yapan götlerden oluşmuş bir toplum."
  • ne ara formül evrildi bilemiyorum ama bir türk evladı olarak (erkek genellemeli) şu şekilde;

okul+askerlik+iş+araba+ee sırada evlilik var+biz torun istiyoruz+artık bi kendi evinizi alın.

fazla bulandırmayın siz istemeseniz de bu olacak.
  • zengin kayınpeder (bkz: full paket)
    bazen eşin önceki ilişkisinden çocuğu da olabiliyor bu ise ilanlarda(bkz: full+full) şeklinde belirtiliyor
  • kredi ve kredi kartı borçlarını hesaplamada kullanılan bir tür yarı finansal formül.

şöyle ki;

"açık kkb riski toplamı = iş+ev+araba+eş+çocuk"

*iş=kişinin kendi kurduğu ve maliyeti sırtlandığı işi olarak ele alınmıştır. pi'yi kafanıza göre alınız.
  • sağlık olmadan hiçbirinin değer kazanmadığı formül.

sağlık yok, işin var--> çalışamazsın
    sağlık yok, ev var--> hastanelerde vakit geçirirsin, eve uğrayamazsın.
    sağlık yok, araba var--> ambulans 112 kadar yakın.
    sağlık yok eş var--> optimum sikişemezsin.
    sağlık yok, çocuk var--> genetik hastalık ise çocuğa da geçer, zührevi hastalıksa çocuğun doğuştan loser.

sağlık var işin yok--> simit sat amk
    sağlık var ev yok--> bodrum kat kapıcı dairesi falan kirala. sokakta kalmazsın.
    sağlık var, araba yok--> araç içi trafik kazasından sakat kalma riskin arabası olana göre daha düşük.
    sağlık var, eş yok--> en güzeli bu. siktiğin önünde sikmediğin arkanda. hergün domates çorbası yok. arada iskender,köfte ve pirzola da var.
    sağlık var, çocuk yok--> çocuk esirgeme kurumuna git. 3-4 gidişten sonra sana bağlanacak 100 taneden aşağı çocuk yok.

özet: iş+ev+araba+eş+çocuk mutluluk formülü değildir.
  • türkiye gibi ülkelerde mutluluğun formülü. iş buldunuz mu hemen evlenip doğurmalısınız sonra yaşlılığınızda kim bakar size, yalnız ölürsünüz mazallah!!!

(bkz: türkiye'den nefret etme sebepleri)
hesabın var mı? giriş yap