• irish cream kremalı viski likörüdür. muhteviyatında irlanda viskisi, koyu krema, condensed milk, vanilya ve badem özü, çikolata şurubu (yada kakao), çok az da kahve bulunur*. markadan markaya içine konulanların oranı değişir fakat bal falan yoktur*. alkollü bir içecektir, alkollü degilse de irish cream degildir, zaten adini içindeki irlanda viskisinden alır, onu çıkarırsanız bir manasi kalmaz.

en bilineni bailey'sdir. daha ucuz alternatifleri feeney's, carolan's, burgaz krema likörü, zilyon hazır çeşidi ve bir de barda yukarida yazılan içerigin* karıştırılarak yapıldıgı versiyonları bulunur, hiçbiri birbirine tam olarak benzemez.

irish cream içerigi sebebiyle bilindik, hoşa giden bir aromaya sahiptir*, ona buna irish cream aromalı denmesi bu yuzdendir, şuruptan sabuna kadar bu aroma kullanılır. irish cream diye bir kahve yoktur, olsa olsa irish cream aromasi, şurubu eklenmiş kahve olabilir. irish coffee'nin de ikisinde de irlanda viskisi bulunmasi haricinde irish cream ile pek bir alakasi yoktur, ikisi ayrı şeylerdir.
  • irish cream'i kesfettigimiz gunden bu itibaren "kahve alir miydiniz?" sorusuna "kahve?" die cevap verir olduk. artik kahvenin varligini unuttugumuzdan, irish cream diyorum baska bise demiyorum. diyorum, bi irish cream fan club acalim yada olanina uye olalim, butun gun oturup irish cream icelim diyorum...
  • evde yapmaya kalkınca, daha dogrusu yapamayınca tadı igrenc olan ve kusturma yetisine sahip icecek...
  • macro center'da satılan da vinci gourmet maka irish cream en dandik kahveyi bile gayet iyi hale getirebiliyor.
    ekleyeceğiniz şurup miktarını kahvenin sertliğine göre ayarlamalısınız. yoksa kahve yerine şerbet içebilirsiniz.

örneğin tchibo'dan alınan filtre guatemala kahvesi ve irish cream ile süper aromatik kahveler yapabilirsiniz.
  • irish cream aromalı kahve ve yanında bitter çikolata, yok böyle bir şey dedirtir her defasında. mükemmel bir kokusu vardır.
  • kremanın allahı, yalanıp yutulasıdır.
  • jacobsun cikarttigi hazir toz irish cream sayesinde artik kolayca hazirlanip icilebilen guzel icecek.
  • irish cream adi uzerinde bal vs ile yapilan bir kremadir. baileys ise kahve degil bu aromaya sahip bir ickidir. en iyi irish cream markasi ise baileys degildir. c harfi ile baslayan baska bir marka vardi ama neydi...
  • krem şantinin aşmış versiyonu.
  • dünyanın en güzel kokusu
hesabın var mı? giriş yap