• hayatını adayarak ve hak ederek kazandığı itibarını 1 günde eliyle mahveden sporcumuz.
    daha önce defalarca yazılmış haksız olduğu noktalar ama ben olaya daha farklı bir noktadan girmek istiyorum.

iki sporcuya açıp bakıyorum.
    irem, nike gibi bir dünya deviyle sponsorluk imzalayabilmiş derecede başarılı bir sporcumuz. spor medyasında olan biri olarak bu tarz devlerin size sponsor olması için sadece başarılı olmanız yetmez. evet 1. önem sırasında başarınız vardır ancak başarının altına destekleyici olarak yazılması gereken sosyal yönünüz, reklam yüzünüzün olması, marka imajını taşıyabilecek olmanız, influencer yönünüzü gösterebilmeniz ve biraz pr desteğiyle de olsa sporla alakalı alakasız sektörlerden aldığınız ödüller gibi 1.sırayı etkileyebilecek çok sayıda unsurlar yer alır.

irem başta nike olmak üzere, taekwondo'da çok bilinen dae do ve ülkemizde spora büyük yatırım yapan ve adına turnuvalar düzenleten gloria'yı da sponsorluk listesine hakkıyla eklemiş bir ismimiz.
    gerek sosyal medyasından gerekse internet sitesinden bir pr ajansıyla çalıştığını da rahatlıkla görebiliyoruz. instagram'ına koyduğu fotoğraflar bile bir pr süzgeçinden geçiyor belli ki. az biraz araştırmayla possible pr ajansıyla çalıştığı bilgisine erişebiliriz ki bu firma giovanni guidetti, yusuf yazıcı, abdullah avcı, nuri şahin, cedi osman ve arda turan gibi isimlere de pr hizmeti veren okan can yatır'ın kurduğu büyük bir şirket.

şimdi irem kısmı bu kadar doluyken hatice kübra ilgün kısmında ise spor başarısının aksine pek bir sosyal bilgiye erişemiyoruz. neredeyse girdiği her büyük organizasyonda kürsü yapmasına rağmen kariyeri irem kadar marka yönetimine adanmamış durumda. kendisinin tek yazdığı header uludağ üniversitesi besyo takımında olduğu yönünde. sosyal medya incelemesi yaptığımızda da daha amatör bir şekilde hepimiz nasıl kullanıyorsak o da sosyal medyasını o şekilde kullanıyor. anasıyla bacısıyla fotoğraf koyuyor, gezmeye gittiği park'ı çekip koyuyor, mahallesinde çekinip kendisini beğendiği fotoğrafı bir bilir kişi süzgeçinden geçirmeden direk koyuyor vs.

sonuç olarak benim 5dk'lık araştırmam ve yorumlamama göre irem'in bu olimpiyat'a katılamamasının faturası kübra'ya oranla çok daha ağır olacağı yönünde.
    sponsor başarı bekler, en büyük turnuvalarda ismini geçirtmek ister. irem'in bu derece desteksiz ve son çare ayaklanmasının temel sebebi olarak bunu görüyorum.

irem sosyal medya gücünü kullanarak ve belki çalıştığı pr şirketine güvenerek böyle bir işe girdi.
    şu an bile çok takip edilmeyen bir branş olan taekwondo'da olan bu gelişmeyi ekşi sözlük'de, sosyal medya'da binlerce kişi tartışıyor.
    olay tam tersi olsa ve kübra bu açıklamayı yapsa emin olun taekwondo'yu takip eden 2000-3000 kişi dışında bu olay duyulmayacaktı bile.

asıl şaşırdığım olay ise bu derece profesyonel bir pr ajansının birlikte çalıştığı ismin bunu yapmasına nasıl izin verdiği.
    evet sporcu hakkının yendiğini düşünüyorsa hakkını arayabilir ama bunu yaparken karşındaki milli sporcuyu hiçe saymak, haksız itham etmek, milli mücadele vurgusu yapmak yapılabilecek en amatörce işler bana kalırsa.

geçmiş olsun kendisine,
    umarım şu kötü imajını bir an önce düzeltecek başarılarla bizi sevindirir tekrardan

edit: down uyardı, irem 2020 yılı itibariyle artık bir pr ajansıyla çalışmıyormuş. garip gelmişti zaten bu derece profesyonel bir ajansın bu olana izin vermesi.
  • hiçbir bilgi birikimi, donanımı olmadan milletvekili adayı olan tekvando milli sporcusudur. iyi parti'nin bir kongresinde kürsüde konuştuğunu görüp, chp'den milletvekili adayı olunca "lan bunu mu aday yapmışlar" demiştim. olimpiyatlara gidemedi diye rakibini karalamaya çalışan, sosyal medyayı arkasına alıp yaptıklarını meşru göstermeye çalışan bir kişilikti.
    kaç kitap okumuş, hangi sosyal sorumluluk projelerinde bulunmuş, hangi toplumsal olaylarla ilgili çalışmış? koca bir sıfır. e senin ne hakkın var milletvekili adayı olmaya? ama o da kendi açısından haklı. tekvando nereye kadar gecindirecek? en son babasının spor salonunda çalışmaya başlayacak. milletvekili olup maaş almak ve emekli olma hakkı varken neden kullanmasın?
    neyse kullanamadı. tekvandoda devamke
  • ortaokulda bir arkadaşım vardı. okulun güreş takımında. o yıllarda süper bir olay çünkü sürekli şehir şehir gezip kamp falan yapıyorlar bedavadan. yaş 13-14. bu bizimki sürekli altın gümüş falan madalyaları ile çıkıyor okulun kürsüsüne. acayip havalı. normalde de baya dobiş bir çocuk aslında. ulen dedim bu madalya koleksiyonu yaptı bu yaşta. ben de giricem takıma. birlikte ilk antremana katıldık. iki, üç derken benim haşatım çıktı. öyle böyle değil. bildiğin üstümden geçiyorlar. daha yeni başlamışım ama takım bidiğin çiğ etle falan besleniyor. tuttuğunu boş geçmiyorlar falan. neyse bakıyorum bizimki öyle aylak aylak takılıyo antremanda. getir götür muhabbet falan. dedim olm ilk haftada güreşçi olucaz madalya alıcaz diye tramer kaydımız şişti. sen ne ayaksın k.çını kaldıramıyon madslya koleksiyonu yaptın.

olayı sonradan öğrendim. şimdi okullar arası müsabakalar daha amatör şeyler olduğu için müsabaka günü otobüse dolaşıp gidiyorlar. bütün okullar bir araya geliyor sporcular tartılıyor kilo ve yaşlarına ayrılıyor. bizim dobişin sıkletinde kimse yok, bazen de bir taş çatlasın en büyük müsabakada iki kişi. eh bu durumda bizimki de bi maça çıkıp altın gümüş fakan toparlayıp geliyormuş.

şimdi irem yaman’ın mağduriyeti bana bunu hatırlattı. rekabetin az olduğu bir sıklette aldığın puanları rekabetin çok olduğu olimpik bir sıklette kullanıyorsun. yine de yetmiyor. üstüne hala tatava yapıyorsun.

yapma.
  • inanılmaz hallere düşmüş spor ahlakından yoksun sporcu. olimpiyatlara katılım hakkının nasıl verildiği en başından beri belli olduğu, yola çıkıldıktan sonra değiştirilmediği ve sırf ağlamasın diye ekstradan karşılıklı maça çıkartılıp kaybettiği halde hiç utanmadan sıkılmadan hala daha benim hakkımdı diye açıklama yapabilme cesaretini gösteren sporcu. bu açıklamasını da kendisini haklı şekilde geride bırakıp olimpiyat'a katılım sağlayan hatice'nin çeyrek finalde yenilip altın madalya şansını kaybetmesiyle yapan sporcu. aylardır yememiş içmemiş hatice'nin maçını beklemiş olmalı.

kendine "goldhunter" demeye devam etsin o "gold"ları olimpik bir sıklette değil rekabetin az olduğu hatta kimsenin iplemediği ara sıklette kazandın canım. kendine çok güveniyorsan 57'ye inip yarışsaydın ya da 67'ye çıkıp nur tatar'a meydan okusaydın.

bu arkadaşa bir daha milli forma verilmemeli. tekvando söz sahibi olduğumuz, alttan başarılı sporcular çıkarttığımız bir spor. böylelerinin yeri yok.
  • mert aydın'ın verdiği bilgiye göre insanları yanlış bilgilerle yönlendirip kendisi adına kamuoyu yaratmaya çalışan sporcu. mehmet sevinç de bu durumu onaylamış. zaten başka bir entryde paylaşılan ve federasyonun olimpiyat'a katılacak adayın belirlenmesi noktasında yaptığı açıklama gayet açık.

sözlükteki birçok yazarın sırf isme göre diğer sporcumuzu yargılayıp siyasi tercihi konusunda da niyet okuyarak torpilli damgası yapıştırması büyük ayıp. başkalarının yaptığını düşündüğünüz şeyin aynısını elinizde yeterli bilgi olmadan siz başkasına yapıyorsunuz.
  • yerine giden arkadaş çeyrek final müsabakasını kaybettikten sonra gönderi atarak hakettiğim halde gönderilmedim diye tekrar ağlamaya başlamış. çok tehlikeli ve kötü niyetli birisine benziyor umarım ülkemizi gelecekte de temsil edemez.
  • neden şuraya bilmeyen adam da yazıyor yahu, kız o puanları olimpiyatta yer almayan ve dolayısıyla rekabetin de az olduğu 62 kg'da toplamış, hatice kübra ilgün de hep 57 kg'da yarışmış, burada asıl haksızlık irem'i 62 kg'da topladığı puanla 57 kg'da kübra'nın yerine olimpiyatlara göndermek olmaz mıydı.

yine de kendisine bir şans verilmiş normalde onun bile verilmemesi gerekirdi fakat o şansı da kullanamayıp kübra'ya geçilmiş. daha ne olması gerekiyordu.

hak eden turnuvaya katıldı, ortada bir mağduriyet yok, sadece güzel ve popüler olduğu için haklı olduğunu iddia eden ve yine güzel ve popüler olduğu için ona inananlar var.
  • bugun sosyal medyada laf carptığı hatice kubra ilgun'un instagram profilinde turkish national taekwondo team yazıyor.

ırem yaman'ın sayfasında nike athlete.

kim sportif basarı, kim ilgi ve sohret pesinde gayet guzel ozetliyor.
  • federasyon geçen ekim ayında prosedürü net olarak açıklamış.ocakta dünya siralamasinda ilk beşte olan sporcumuz gidecek demiş.eğer ilk beşte birden çok sporcu varsa aralık'ta yapılan rusya turnuvasında daha iyi derecesi olan gider demiş.simdi iki sporcumuz da ilk 5 te ocak ayinda.ama rusya da hatice daha başarılı olmuş.hatice hak etmiş yani.şu an ağlayan arkadaş ekim'de bu prosedür çıkınca itiraz ettiyse birşey diyemem ama yenilip de böyle yaptıysa ayıp.gidememesi gayet normal.evet bu ülkede torpilli çok insan var ama her yazana da atlamamak lazim.sonra hakederek bir yere gelen bir avuç insana da haksızlık ediliyor
  • 5 seneye survivor'a oradan da dizi oyunculuğuna ya da sunuculuğa zıplayacak "sporcu".

maalesef kendini fazla güzel bulduğu her halinden belli olan bu kızımız, haksızlık diye tutturuyor. halbuki kendisi daha az rekabetin olduğu klasta yarışıp, asıl zoru başaran rakibini resmen haksız yere gecmeye calisti.

bugün de yine tam üçüncülük maçı öncesi takım arkadaşının da göreceğini bilerek, "haksızlığım" diye post atmış. ayıptır yahu.

bir de yorumları kapatmış. bu kadar manipulasyona gerek yok.
hesabın var mı? giriş yap