• ürünle ilgili bir çok bilgiye haizim. konu üzerine bir çok ilginç tespitim var. yalnız işe yarar bilgilerden evvel en gereksizinden başlamak istiyorum. ali koç'da iqos kullanıyor lan. yakın bir zaman diliminde kendi gözlerimle gördüm. üstelik elektronik ki olm bu gerçek sigara değil ayağına kapalı alanda tüttürüyordu sarı çiyan. gerçi o taşakla masaya koko döküp kredi kartıyla çizgi haline getirip fırt diye burnuna çekse, üstüne de bi çiftli sarsa kimsenin keyfini bozacağını sanmıyorum. sağlığına dikkat et başkan sen bize lazımsın diyesim geldi ama adam zaten bu aleti kullanıyorsa bir bildiği vardır. hepimizin bildiği üzere zenginin canı kıymetlidir efendiler.

bu gereksiz bilgiyi es geçersek gayet şık ve pratik bir alet olduğunu söyleyebilirim. phillip morris ne yapmış etmiş yine paket halinde satabileceği bir ürün geliştirmiş. iki haftalık kullanım sonrası ilk farkettiğim şey normal sigaradan kaynaklanan çeşitli sorunların ortadan kalkması oldu. elbise sinen sigara kokusu, kötü nefes kokusu, boğaz tıkanıklığı, anlık nefes darlığı gibi durumların hepsi kayboldu. tanıtım broşüründe yazıldığı kadar zararsız mıdır bilmiyorum fakat yukarıda yazdığım sorunlara son verdi. uzun vadede ne olacağını henüz üzerine araştırma yapan şirketler bile bitirebilmiş değil.

kendi verdikleri bilgilere göre içerisinde normal sigaranın barındırdığından çok daha az sentetik bileşiğe sahip. yukarıda mouse sanitary pad güzelce yazmış. şirketin de en çok vurgu yaptığı nokta "heat, don't burn" yani bu alet tütünü yakmaz ısıtır, dolayısıyla yüksek ısıda ortaya çıkan bir çok kimyasal tepkimeyi bertaraf eder. muhtemelen ciğerlere zift-katran dolmasını engelleyen de bu yapısı. onun haricinde kullanımı çok kolay. kendi sigarasını ucundan iteliyorsunuz ve düğmeye basıyorsunuz. likit sigara zımbırtılarındaki gibi yok sıvısı aktı, yok bobini çıktı filan can çekişmiyorsunuz. öyle aşırı bir duman çıkmıyor. buhar karışımlı hafif tütün kokusu salıyorsunuz ki o da buharla birlikte havaya karışıp gidiyor. ağız kokusu ve diş sararması da yapmıyor.

şarj eden kutusu pek kibar. yanınızda kibrit çakmak taşımaktan çok daha pratik. düğmeye bastığınız zaman turist ömer uzay yolunda filmindeki kapı sesi gibi fiyuvvtt efektiyle açılıyor. barış çubuğunu içinden çıkartıp ucuna bi tane uzay cigarası takıyor sonra mutlu mesut üflüyorsunuz. ayrıca ister fakir ol ister fukara, her yemekten sonra yak bi sigara deyimini bana yaşattığı için ali koç'a buradan çok teşekkür ediyorum. yemekten sonra o da fiyuvvt efektiyle çıkardı çubuğu ve bir tane tüttürdü. uzaktan aynı hareketi ben de çekince şöyle göz ucuyla bir bakıp tebessüm etti. sonra ayfonunu yalandan açıp bir baktı, ben de vatsaptan mesaj gelmiş gibi aynısını yaptım. lan artık nasıl bir devirde yaşıyorsak ülkenin en büyük şirketlerinden birisinin yöneticisiyle aynı restorana gidip aynı alet edevatları kullanabiliyoruz. gerçi benim plastik kayışlı swatch onun vacheron constantin saati yanında biraz tırt kaldı ama olsun. üçte üç yaptım aliciğimle.

neyse ne diyorduk? ha aykos. aletin her şeyi iyi güzel ama herkese hitap eden bir ürün değil. özellikle bol duman ve sert içim bekleyen insanları hayal kırıklığına uğratabilir. ben normal sigarayı bana bıraktırabilecek potansiyeli gördüm ve aldım. temizlemesi oldukça kolay. kendi yanında verdikleri fırçayla iki kurcalayıp kalan tütün parçası filan varsa temizliyorsunuz oluyor bitiyor. tam şarjla bir kaç paket sigara içebiliyorsunuz. alet ortalama bir saatte tam şarj oluyor ve insan gibi içiyorsanız ertesi güne sizi ulaştırıyor. fiyatları her ülkede farklı. mesela ben kazakistan'dan aldım ve fiyatı türk lirası ile 200 tl civarına tekabül ediyor. yanında bir karton da sigara hediye ettiler. gerçi bu tanıtım fiyatı dediler ama normal halinin de 100 doları pek geçeceğini sanmam. japonya'da diğer her şey gibi daha pahalı fakat kendi gelirlerine göre orta direk fiyatında satılıyormuş. sigarası rusya ve diğer orta asya ülkelerinde 1 dolar civarında. avrupa'da marlboro fiyatı neyse ondan satılıyor. kendi yanında heets adlı tanıtım sigarası veriliyor. onun da sade ve mentollü iki çeşidi var. japonya'da marlboro ile ilgili bütün sigaraların iqos versiyonu varmış. muhtemelen avrupa'da da aynısıdır. standart sigarasında 5mg nikotin mevcut. sigaraların içeriği her ülkede farklılık gösterebiliyor. kendi sitesine girerseniz hangi bölgede içeriğinde ne barındırdığını bulabilirsiniz.

yalnız bu aletle ilgili dikkatimi çeken enteresan bir durum var. phillip morris bu aleti henüz her yere yaymadı ve pr çalışmasının üzerine henüz fazla düşmedi. şu an apple store ayarında mağazalar ve güzel kızlarla yürütüyor işi. internette dahi arama yaptırdığınızda karşınıza likit e-sigara sitelerinin anti-pr makaleleri çıkıyor. likitli elektronik sigara üreticilerinin götü tutuşmuş olmalı ki her yerde propagandasını yapmaya başlamışlar. ne kadar zarar verdiği konusu henüz araştırılıyor ve üretici firmanın da sıfır zarar üzerine hiç bir iddiası yokken sanki böyle bir söylem varmışcasına karalama çalışması yapılması çok ilginç.

altı üstü klasik sigaranın alternatifi olan içimi güzel kokusuz bir alet bu. burda bile bir şekilde likit sigara savunması başlamış. üstelik bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak lazım demiş haspam. herif aleti almamış kullanmamış, uzaktan bile görmemiş. ürünün kendi tanıtımında hatta sigara paketinin üzerinde kafam kadar sağlığa zararlıdır uyarısı varken burda elektronik nargile güzellemesi yapıyor ahahaha. bir ilkokul ünitesi olan okuduğumuzu anladık mı kısmını iyi çalışmak lazım. yahu kimyasal nedir keşke önce onu öğrenseniz. kimyasal terimi, nesneler için kullanılabilecek bir sıfat değildir canım kardeşim. yoksa aklınıza gelen kendi bedenimiz de olmak üzere her şey kimyasaldır. eğer maksat "sentetik" ifadesi ise yani laboratuvarda sentezlenen bir madde kastediliyorsa, içerisine nikotin eklenmiş likit sıvı da bir dizi laboratuvar işleminden geçmiş demektir. ne demek lan kimyasal de ğil dir. asdjkasdjkf. likitlerin içine gezen tavuk yumurtası mı sıkıyorlar? hayır, mesela dese ki; likit maksimum 200 derecede ısıtılıyor bu 300'ün üzerine çıkıyor, ayrıca içinde şu yok bu yok o yüzden likitte daha az kimyasal tepkime gerçekleşiyor ve zararı daha az. o vakit amenna derim ama "kimyasal değildir" gibi salak saçma argümanlarla milletin ağzına yüzüne patlayan aletleri savunmanın elle tutulur hiç bir tarafı yok.

kısacası alet güzel. mutlak surette sağlığa zararı var fakat şirketin iddiaları ve kullananların tecrübelerine göre normal sigaradan daha az zarar verdiği düşünülüyor. en azından kısa vadede kullanan herkesin ortak kanısı daha az rahatsızlık verdiği yönünde. lan o değil de acaba ali başganda akşamları bizim gibi oturup bunun temizlik kitiyle uğraşıyor mudur? asdjasdjkf.
  • her stick’te aynı performansı alamayanlar için bir yıllık kullanıcı olarak bazı tavsiyelerimin olduğu ürün.

stick’i takarken ısıtıcı bıçağımız tütünü yarmak yerine bazen itiyor, bu da 3mm çapındaki tek duman deliğini tıkayabiliyor. çözüm olarak internette videolar vs mevcut, benim işime yarayan çözüm stick takmadan cihazın ısınmasını başlatıp, 3-5 saniye sonra stick’i yavaş yavaş yerleştirmek. bundan sonra stick tamamen yuvasına oturmuş duruma gelince bir 20 saniye daha beklemek. cihazın kullanma kılavuzunda bu geçmiyor, zira temiz cihaz için kendi dedikleri geçerli, biraz kirlenince yarmama sorunu olabiliyor, temizlik konusu aşağıda işlendi.

stick tütünü yarmak yerine deliğe tıkınca (biten stick’i parçalayarak durum görülebilir) bu cihazı içmek keyif vermiyor. yukarıdaki paragraftaki gibi ya da varsa daha etkin bir çözümle keyif alınabilir.

bir diğer konu da cihaz temizliğinin önemi. temizlemezseniz cihaz bir miktar kokuyor, içim esnasında da cihaz içinde biriken kurumların dumanını çekiyor hissi geliyor. kirli cihazla içenlerde dumanın dilinize değdiği noktalarda yanma hissinden bahsedenler oldu.

temizlik/bıçak tarafı: paket içinden çıkan etanollü çubuklar bittiğinde normal kulak pamuğuna kolonya püskürterek nemlendirip kullandım, temizlikten sonra içmeden önce kolonya kokusunun uçmasını beklemek gerekiyor. saf etanol vs tercih edilebilir. bıçağın çabuk kırıldığı söylenmiş, dikkatli olmak icap ediyor. dıştaki siyah metal kısmın içi ve dışı kir tutuyor, koku olmaması için içten ve dıştan temizlenmesi mantıklı. sadece fırça ile temizlemek maalesef bende işe yaramadı.

temizlik/kapak tarafı: sık yapılan temizlikte stick takılan ağızdaki metal ile plastik tarafın arasına (beyaz renk olanda bu açıklıklar daha net görünüyor) kolonya püskürtüyorum, aksi takdirde bu hava alma deliklerimiz kapanıyor ve içim keyifsizleşiyor. seyrek yaptığım temizlikte kullanma kılavuzunda bahsedilen 5 dakika boyunca ılık suda bekletme yapıyorum, sadece bunu yapmak fayda sağlamadığı için sık yapılan temizlik maddesini ekledim. 80 santigrat derecede su yeterli oldu, suyun renginin ve kokusunun değişmesinden yöntemin işe yaradığı belli oluyor. her iki yöntemde de kapağın alt tarafındaki 4 adet küçük hava alma deliklerinin iyice kuruduğuna emin olmak gerekiyor, yoksa kurumlar ıslak yüzeye yapışarak erken tıkanma yapıyor.

temizlik/genel: her içimden sonra stick çıkarıldıktan sonra bıçak tarafı ve kapak tarafını çıkarıp sert bir yüzeye vurarak kurumların dökülmesini sağlıyorum. bıçak tarafının üstü, kapak tarafının altı yere gelecek şekilde vuruyorum, aksi takdirde tıkanma oluyor.

bu yöntemleri kullandığımda sabah aç karnına içtiğimde başımı döndürecek ve yatma ihtiyacı hissettirecek kadar sert ve etkili oluyor. tavsiye niteliğindedir. başka yöntemler bulmuş arkadaşlardan tavsiyelerini beklerim. yukarıda anlatılanlar benim için tamamen otomatikleşmiş işler, yorucu görünüyor ancak alışkanlık olunca fark edilmiyor.

keyifli içimler.
  • arkadaşlar japonya'da yakın zamanda hakkında hakkında yapılan bir araştırma ve üzerine yazılan makaleyi okudum. iqosun dumanındaki karbonmonoksit oranı normal sigaranın verdiğinin 100de biri kadar. tütüne özel nitrosaminler diye çevirebileceğimiz ve literatürde tsna diye geçen kanserojen madde oranı ise kabaca 17de biri kadar.

elektronik sigaralarda bu oranlar nedir ne değildir bilemem ama benim gibi sigarayı bırakamayıp da alternatif arayan bünyelere iqosu önerebilirim.

makaleyi incelemek isteyenler için, buyrun
  • beyin iki lobdan oluşan bir organ fakat herkes ikisi arasındaki korelasyonu tam olarak sağlayamıyor anladığım kadarıyla. türkiye'ye girişi çeşitli kanunlardan ötürü gecikmektedir. onun dışında kıçımızın dibindeki bütün ülkelerde satılmaktadır. farkedeceğiniz üzere şu an içinde bulunduğumuz dönem "sağlıklı yaşam" adıyla pazarlanıyor. özellikle son beş yıldır her yerde organik yiyeceklerden tutun spor salonlarına, mahalle arasında türlü bitkisel zımbırtı satan aktarlara kadar herkesin dilinde sağlıklı yaşam var. çünkü kimse artık sigaradan veya alkolden kırk yaşında gitmek istemiyor. herkes daha sağlıklı ve daha fit olmak, daha uzun yaşamak istiyor. firmalarda bu talebe uygun ürünler sunuyorlar.

abd ve japonya gibi gelişmiş ülkelerde gerek yasalarla gerekse propagandayla sigara satışları inanılmaz seviyelere geriledi. phillip morris gibi bir firmanın milyarlarca dolar harcayarak böyle bir ürün hazırlaması da bu yüzden. haspamın biri diyor ki neden sağlığınızı düşünsünler? müşterinin daha uzun yaşaması daha fazla bağımlılık, daha fazla tüketim demek olduğu için olabilir mi acaba? bağımlılar emekli maaşını bile bu ürüne gömsün istiyorlar işte. adam daha az zararlı bir ürün sunmak ve çağa uygun şekilde satabilmek için milyarlarca doları arge ve reklama gömerken şu basit bağlantıyı kafada kuramayan adama boşuna anlatıyoruz ama olsun.

dördüncü ay notu; daha önce sigara bırakanların fark edeceği üzere bir kaç ay sonra tat alma duyunuz kendine gelir. hatta bütün duyular kendine gelir fakat özellikle tekrar tat almaya başladığınızda gereksiz bir sevinç peydah olur. sanki doğuştan sağır bir insanın ameliyat olup duymaya başlaması gibidir. hah işte bende dört aydır bu aleti kullanıyorum ve şu an aynı hissi kablel vuku içerisindeyim. iqos gelecek ay beni testis kanseri eder mi bilmiyorum ama şu ana kadar normal sigarayı bırakmış bir insanla neredeyse aynı durumdayım. nikotin bandı ve sakızı gibi ürünler alıştığınız duman, el alışkanlığı gibi konularda yardımcı olmuyorlar. bu ürünün fark yarattığı nokta da burası. uzun vadede zararlarının ne olacağını pek bilemiyoruz fakat kısa vadede sigaradan daha iyi olduğu bir gerçek.
  • iqos plus kullanan biri olarak deneyimlerimi paylaşmak istediğim sigaramsı cihaz.

- öncelikle belirtmek isterim ki bir sigara değil arkadaşlar. üzgünüm ama beklentinizi yüksek tutmayın. ister yellow, ister amber ister mentollü kullanın durum bu. ben üçünü de kullanıyorum.

- ilk denemenizde "aaa baya sigara lan bu" diyebilirsiniz, o his çok uzuk sürmüyor. adam gibi bir sigara olsa da içsem demeniz an meselesidir.

- duman çok az geliyor. normal bir sigaranın 3'te 1'i kadar duman geliyor diyebilirim.

- aslında daha somut bir örnek vermek gerekirse, hani şu ince sigaralar var ya, ben onlara kadın sigarası diyorum kimse kusura bakmasın, hani nebileyim bir kırmızı marlboro, bir kırmızı winston gibi ağır sigaralar içiyorsanız, o incecik sigaralardan içtiğinizde sigara içmiş gibi hissetmezsiniz. çeksen çekilmez, duman gelmez, ciğeri okşamaz, hatta onu içene "aq bunu içeceğine sigarayı bırak daha iyi" dersiniz ya, heh işte ona çok yakın bir tatmini var. belki birazcık o ince sigaralardan daha doyurucudur ama çok değil.

- cihaz'a sigara çubuğunu takıp düğmesine basıp ısınmasını bekliyorsunuz. ışıl sabit yanınca içmeye hazır anlamına geliyor. lakin ki öyle değildir. o ışık sabit yandıktan en az 30-40 saniye daha beklemeden doğru düzgün bir duman gelmiyor.

- koku konusu mükemmel. koku yok gibi bir şey. yani camı kapalı bir odada iç, kimse rahatsız olmaz.

- parmaklarda da koku filan bırakmıyor.

- mentollü olan çubuğun mentolü baya güçlü. marlboro aqua touch'tan daha yoğun mentolü.

- şimdi geldik en önemli noktaya. eğer 1 hafta 10 gün kadar gerçek sigara içmeden sadece bununla idare edebilirseniz, insan baya baya alışıyor. 1 tane bile sigara içmeyin ama. unutmanız lazım eski sigaranızın yarattığı o dolu dolu tatmini.

- bir de dikkatimi çeken bir şey var; bazı heets'ler ( iqos'a takılan sigara çubukları) güzel performans verirken bazıları okadar iyi çıkmayabiliyor. bunu tam anlayamadım ama kullanan bir kaç arkadaşım da bu görüşte. yani aynı paket içindekilerde dahi bu fark olabiliyor.

- içerken dışarıya fazla bir sigara kokusu vermiyor ama devamlı kullandığınız cihaz bir süre sonra küllüğümsü bir kokuya sahip oluyor. cihazı alıp musluğun altında yıkayamayacağınıza göre bu kaçınılmaz bir durum sanırım. abartılacak bir şey değil.

- "sigarayı bıraktım ağzımın tadı yerine geldi" geyiğine ben hiç bir zaman anlam veremedim. sigarayı tamamen bıraktığım dönemlerde dahi ben böyle bir damak lezzeti farkı filan bir nebze olsun hissetmeyen biriyim. bu cihaz için de aynı şey söz konusu. yani tereyağlı iskender, bu cihazı kullansanız da kullanmasanız da aşırı lezzetli olmaya devam edecektir.

- "sabahları uyanıyorum ve balgamdan, öksürükten kendime gelemiyorum" diyenler için yorum yapamayacağım. ben 20 yıldır günde 1 paket sigara içiyorum, 1 sabah bile öksürük ve balgam kriziyle uyanmadım. ne biçim sigara içiyorsunuz olm siz :)

- likitli elektronik sigaralarla da bir kıyaslama yapalım. ben uzun bir dönem likitli elektronik sigara da kullandım. peşinen söyleyeyim, likitliye göre iqos'u daha çok sevdim. likitli tamamen başka bir şey. tütün türevi değil öncelikle ve çoğunlukla nargile içim şekliyle içiliyor. sigaraya benzeme anlamında bence iqos çok daha sigara benzerliğine sahip. likitli elektronik sigaranın devamlı olarak aynı aromayı tatma nedeniyle bir süre sonra "tat sağırlığı" yaptığını düşünüyorum. yani sabahtan akşama kadar muz, kahve, çilek, çikolata vs. tadına maruz kalınca, o likit bir süre sonra ilk tattığınız andaki kadar güzel gelmemeye hatta çok kısa bir sürede baymaya başlıyor. iqos'ta böyle bir durum yok, normal sigara tadına benzer bir tat alıyorsunuz.

- son olarak, bu neticede elektronik bir alet. sigaranın o ilkel samimiyeti yok bu cihazda. yani nikotin bağımlılığınızı devam ettirse de, bir anlamda sigarayı bırakıp, başka bir nikotin kaynağına geçmiş oluyorsunuz. bu anlamda zaten kimsenin sigarayı bıraktıran bir cihaz olarak algılamayacağına eminim ancak bir anlamda bırakmış oluyorsunuz. sanırım bu aleti devamlı kullanmanız için, daha az zararlı olduğuna dair verilen bilgilere kendinizi inandırmanız lazım. aksi taktirde aleti kenara atıp eski sigaranıza dönmeniz an meselesi.

bunlar benim şahsi görüşlerimdir. herkesim deneyimi farklı olabilir. saygı duyarım.
  • açılın, kullanım deneyimi paylaşacağım.

heets olarak purple'dan tutun, green zinc'e kadar her heets'i deneme fırsatım oldu. kıbrıs, ukayna, kazakistan, ermenistan heets elimden geçti.

öncelikle altını çizerek belirteyim; konvansiyonel sigara kullanımınızı sıfıra indiriyor. yani iqos ile tamamen sigara kullanımını bitirebiliyorsunuz. sadece üç-dört gün yeni tada alışılması gerekiyor. çünkü baştan sona başka bir deneyim vermekte.

günlük kullanım adeti olarak, tıpkı philip morris'in hedeflediği gibi herhangi bir azaltma yapmanız mümkün olmuyor. yani normalde günde bir paket sigara içen birisi, deneyimlerime göre "en az" bir paket heets içer. hem de çok rahat içer.

tatmin ediyor, yani niktoin ihtiyacınızı istisnasız bir şekilde karşılıyor ama eğer ülkemizde iseniz kaçak olmasından dolayı maddi olarak sigaranın iki katı bir maliyete katlanmanız gerekmekte.

ne yazık ki ülkemizde satışı, kullanımı yasak olduğundan iqos kullanmak isteyen birisi karaborsa olarak tabir ettiğimiz kaçakçılardan temin etmek durumunda kalıyor. fiyatlar bir karton için gün itibariyle ortalama 250-300 tl arasında. karton ve paket kavramları normal sigara ile aynı: bir pakette yirmi dal var ve kartonu on paketten oluşuyor. tamamen illegal, almayın, kullanmayın, yasal olarak suç çünkü.

amber, yellow, bronz olan türleri kendine has, mısırımsı bir aroma ihtiva ediyor. klasik sigara ile aynı tadı vermemekte. silver ve sienna, tütüne en yakın hissiyatı veriyor fakat yine de belirgin bir fark var. turquoise ve green zinc gibi türleri mentol aromalılar. purple ise tamamen leş bir ahududu & mentol aroması içermekte.

ağız kuruluğu ve su tüketim ihtiyacı yaratan bir ürün. bu sebeple yatkınlığınız varsa diş etlerinde çekilme yaratma potansiyeli var.

yoğun kullanımda sigaranın yarattığı balgam ve nefes darlığını yaşatmıyor ama uzun vadede damar sistemine ne gibi hasarlar yarattığı hala bir sır. yine de yoğun sigara kullandıktan sonra ertesi gün yaşanan hiçbir şeyi yaşatmadığını gözlemledim. kalp ritminde dengesizlik gibi saçmasapan semptomları var. dediğim gibi önümüzdeki yıllarda ne bok olduğu ortaya çıkacaktır.

hangi versiyon olduğu farketmeksizin, cihazları oldulça problemli. 2.4p plus protect ismi verilen cihazları gözlemlediğim kadarıyla en dayanıklı cihazlar. yalnızca 3 duo cihazı deneyimlemedim. cihazınızın bıçağı (blade) kırılırsa ve tamir ettirirseniz fazla ısı gibi sorunlar yaşarsınız ve farketmeden diş eti sağlığınızı piç edersiniz.

günlük temizlik önemli. çünkü iqos kullandıkça içinde yağ biriken ve içim tadını etkileyen bir cihaz. bu cihazı kullanıyorsanız günlük olarak temizlemelisiniz. temizlemezseniz aerosol denen duman yağa ve gliserine bağlı olduğundan, saçma bir duman solursunuz. ayrıca cihazın tabanı tıkanacağından hava akışı olumsuz etkilenir. lütfen günlük olarak saf (aromasız, kokusuz) alkol ile temizleyin.

heets kalitesine gelirsek; gerçekten kıbrıs (isviçre üretimi olması lazım) heetsleri oldukça kaliteliler. heets türleri menşei ülkelere göre farklılık gösteriyor. bunu bilen çakal satıcılar da ülkeye göre hayvan gibi fiyat farkı sunuyorlar.

önerim tüm tütün mamüllerini bırakmanızdan yana.
  • philip morris ınternational'ın japonya ve ıtalya'da satışa çıkardığı sigara sektöründe yeni bir devir başlatacak elektronik platformun markası.

sigaranın ihtiva ettiği zararlı maddelerin önemli bir kısmının tütünün yanmasıyla oluştuğunu düşünerek, ıqos'un sigarayı yakmadan ısıtmasıyla hem ihtiyaç duyulan nikotinin tamamı alınıyor, hem de karbonmonoksit, zifir gibi maddelerde ciddi azalmalar meydana geliyor. üstelik elektronik sigaralar gibi nikotini kimyasallardan elde etmek yerine, bidiğiniz tütünden almanızı sağlıyor. neredeyse hiç koku bırakmaması (duman yerine buhar çıkması) ve kül diye bir olgunun olmaması (heat not burn) da cabası.

edit: ustunden cok zaman gecmis, bilgileri guncelleyelim. ocak 2018 itibariyle 30'dan fazla ulkede satista. tabi ki ulkemizde henuz yok. neden (bkz: cunku esegin zikinden dolayi) ama kuzey kibris'ta satisa cikmis. ayrica ben surekli ınstagram'da denk geliyorum, birileri ustunde rusca saglik uyarilari olan paketleri olan gorseller paylasarak eve teslim falan yaziyorlar. philip morris bu urune inanmis, global websitelerinde sigarasiz bir dunya insa ediyoruz falan yaziyor. wall street'de inanmis olacak ki philip morris kagidi ucmus gitmis. amerika'da fda'e basvuru yapilmis, daha az zararli oldugunun tescillenmesi icin. rakip firmalar da geri durmamis philip morris'in ıqos'u tutundurdugu ulkelerde benzer urunler cikartmislar. (bkz: glo) bugune kadar 3-4 milyon kisi sigarayi birakmis buna gecmis. ben demiyorum, linkedin'de gordugum philip morris'i degerlendiren analistler diyor. turkiye'de de ufak ufak tutunmaya baslamis saniyorum. gecenlerde ayni aksam hem sunset'te hem de lucca'da icen 2 farkli kisi gordum. turkiye'de satisa cikarsa fiyati uygun olursa cok kisi buna gecer saniyorum.
  • kendisi ile 3 senemizi doldurduk. 5 aylık kullanım sonrası izlenimlerimi şu entry'de detaylıca anlatmıştım.

artı ve eksileri aynen devam etmekle birlikte bazı eklemek istediklerim var, hem de uzun süreli kullanım sonrası etkilerini merak eden suser'ler olmuş, onlara da yardımcı olur umarım bu entry.

öncelikle; bağımlılık olarak normal sigaradan daha kötü bir hale girdiğimi söyleyebilirim. 45-50 adet heets içmeye başladım günde, tabi bu benim nikotine olan açlığım ve alkol alma sıklığımla da bağlantılı olabilir. her insanda bu şekilde işlemiyordur eminim.

kalp çarpıntısı ve yüksek nabız (120-125) bende de mevcut. özellikle sabah uyanıp aç karnına 2 heets'i üst üste içerseniz, elleriniz titriyor ve kalbinizin atışını beyninizde hissedebiliyorsunuz. ayrıca felaket diş eti kanaması yaptığını, diş doktorumun uyarısı ile farkettim.

vücutta dehidrasyona da yol açıyor, sürekli ağzınız kuruyor dudaklarınız çatlıyor. bunun da iqos bağlantılı olduğuna eminim.

son olarak maliyeti gerçekten uçtu. sınırların kapandığı dönemde fırsatçı pezevenkler kartonunu 400 liradan satıyordu. şu anda da en boktan ermeni malı heets'in kartonuna 320-330 lira veriyorum. bu kaçakçılık işinde iktidar partisinin bir parmağı yoksa beni cümle alem sikebilir. ermenistan'da 2 liraya satılan pakedi, burada 33 liraya satıyorlar. halbuki sigara gibi yasallaştırılsa, devlet 18 liraya satıp 14 lira vergi alacak pakedinden. bilerek ve isteyerek illegal duruma soktular, kıbrıs ve ukrayna uçuşlarının dönüşündeki gümrük güvenliğini %500 arttırdılar. ermenistan üzerinden gürcistan'a, oradan da türkiye'ye tırlarla giriş yaptıklarını duydum. bunun kaymağını da bir akp çocuğu yiyordur kesinlikle.
  • bugün itibariyle tam 1 aydır kullandığım cihaz, izlenimlerim şu şekilde;
    ilk 2-3 gün tadı çok farklı geldi (kısa kırmızı marlboro içiyordum 20 yıldır), midem falan bile bulandı hatta, bu süreci atlatabilirseniz sonrasında alışıyorsunuz sorun kalmıyor.
    koku denen bir şey yok, eliniz, ağzınız, üstünüz hiç kokmuyor
    sigaranın verdiği hazzı veriyor
    max. 3 günde bir temizlemek lazım
    kıbrıs duty free de kartonu 25€ idi en son
    arka arkaya yakamıyorsunuz ki bu güzel bir şey çoğu zaman
    salonunuz da rahatlıkla içebilirsiniz, kokmuyor demiş miydim? :)
    zararları konusunda fikrim yok, ancak sigara son zamanlarda gerçekten beni yormaya başlamıştı, tek bir dal bile içsem fiziksel olarak vücudum tepki veriyordu, iqos a geçtikten sonra böyle bir durum yaşamadım.
    afiyet olsun.
  • merak edenler için detaylı bilgi vereyim.

öncelikle iki tür cihaz var. birisi 2.4, diğeri plus sürümü. plus diğerinden 1 dakika daha erken şarj ediyor, biraz daha fazla ısıtıyor ve bu nedenle daha fazla duman veriyor. app ile telefondan şarj durumunu görebiliyorsunuz fakat app'si tr den kullanılamıyor. iki cihaz arasında çok büyük fark yok. ikisini de kullanıyorum.

sigarası ise üç farklı renk. amber olan en serti, yellow light ve turkuaz/yeşilimsi olan ise mentollü. yalnız mentolü çok fazla, insanın midesini ağrıtıyor. yine sigarası avrupa'da 5 euro, kıbrıs'ta 13 tl ve rus ülkelerinde 6 tl civarında. ukrayna'dan gelen sigaraların kalitesi daha düşük. tr'de el altından satılanların çoğu ukrayna ürünü ve yaklaşık 17-20 tl civarı satıyorlar. kıbrıs sigarası kesinlikle daha kaliteli. denk gelmedi ama sanırım bunu 20'ye satmazlar. avrupa'dan gelenler ise en kalitelisi ama kurdan dolayı fiyat bizim için çok pahalı.

gelelim kullanıma. öncelikle 3 aydır kesintisiz kullanıyorum. normal sigarayı artık istesemde içemiyorum. çok hafif ve slim olursa ancak sonuna kadar içebiliyorum. buna başladıktan sonra koku problemi bitti. normal sigaraya göre içtiğim adet sayısı aşağı yukarı %10-20 arası arttı diyebilirim. en güzel tarafı ise insanlara kötü kokma endişemi bitirdi.

düzeltme : @klostrofobik orumcek ve saz ekibi uyardı. kırmızı paketi de varmış. en serti. hiç denk gelmedim ama sanırım avrupa'da var.
hesabın var mı? giriş yap