• valla ne yalan söyleyeyim, ilk duyduğumda yerli amerikalarla* veya hindularla falan bir bağlantısı olabileceğini zannediyordum ben bunun taa ki indie'nin independent için durduğunu öğrenene kadar.
  • çoğunu fifa soundtracklerini hazırlayan gruplar oluşturur.
  • kendi müziklerini yapıp, herhangi bir plak şirketinin himayesi altına girmeden müziklerini dağıtan rock müzik gruplarının tarzına denir.
  • orgazmik bir müzik türü. severek dinliyoruz efenim:

(bkz: arcade fire)
    (bkz: arctic monkeys)
    (bkz: foster the people)
    (bkz: ımagine dragons)
    (bkz: kaiser chiefs)
    (bkz: modest mouse)
    (bkz: oasis)
    (bkz: two door cinema club)
    (bkz: the killers)
    (bkz: the strokes)
    (bkz: vampire weekend)
  • burada bulunan bir takım arkadaşların iddialarının aksine türkiye'de bu müzikten anlayan kitle vardır. dünyanın her köşesinde, her noktasında farklı bir müzik grubunu anlayacak insanlar var olmaya devam edecek. özentisi ve şekilcisi olduğu kadar, gecelerini soulseek üzerinden "daha fazla neler bulabilirim? yeni olarak ne keşfedebilirim?"e harcayan meraklı insanlar da var. eğrisi doğrusuna hep denk gelir.

tekrar söylüyorum, hipster denilen akım ne kadar kof ve saçmaysa, koskoca indie rock mecrasını toplayıp "türkiye'de şekilciler ve hipster'lar dinliyor abi" ye bağlamak o kadar cahilce ve komiktir.

ben de o meraklı insanlardandım, zamanım vardı, lise ve üniversite dönemlerimde (2002-2009) kitaplarından belgesellerine, paylaşım programlarından forumlarına at koşturdum, inanılmaz güzel şeylerle karşılaştım. şimdi iş güç, özel sektör derken koptuk gitti, ama keşfettiklerim bir ömür boyu yetebilir.
  • müzik dünyası içinde en yaratıcı, en bağımsız ve en keşfedilmemiş hazineler barındıran müzik türü.

en verimli dönemini 90'ların başında yaşadı diye düşünüyorum, yanılıyor da olabilirim. çünkü en sevdiğim ve yıllardır dinlediğim bu tarzdaki albümler tesadüf eseri hep 90-97 arasında. bir çoğu 90'ların ikinci yarısından itibaren başka türlere evrildiler ve şu an bambaşka tarzlarla yardırmaktalar. sadece bu bile, indie tarzının ne kadar yaratıcı ve değişken olduğunu kanıtlıyor. o dönem popüler olan grupların büyük çoğunluğu dağıldı, kalanlar ise artık indie olarak nitelendirebileceğimiz türde müzikler icra etmiyorlar. elbette devam edenler de var, fakat çok nadir.

peki bu bilgi, indie akımının şu an öldüğü anlamına mı geliyor? asla. yepyeni oluşumlar ile hala tam gaz devam ediyor. overrated iddiası asılsız, zevk meselesi diyelim. şahsen çok yaratıcı ve değerli olduğuna inanırım.

son olarak, bu müzik türüne "hipster" müziği demek için kusura bakmayın ama en hafif tabiriyle kültürsüz olmanız gerekiyor. the smiths, arcade fire, pavement, yo la tengo, spiritualized, pixies ve hipster?

biraz müzik bilgisi ve takip ettikleri akımları okuyun, öğrenin. bilmemek ayıp değil, öğrenmek zorunda da değilsin, dünyanın en önemli hadisesi değil sonuçta. fakat işkembeden sallamayın sırf tespit yapmak için.
  • indie rock, bindie metal diye kotu esprilere maruz kalan muzik kategorisimönchengladbach.
  • internet caginin cazi.
  • yakın zamanda alt türlere ayrılmaya başlayacak müzik türüdür. nitekim çok fazla grup bu tür altında değerlendirilmeye başlandı. zaten new wave ve alternative rock ile çok karıştırılıyor indie rock. şimdiden bu türün alt türü olarak niteleyebileceğimiz post-punk, indie pop, electronic indie, new rave, noise rock, brit pop gibi kavramlar mevcut. müzik yazarları ve otoritelerinin bu kafa sikmeye başlayan kavram kargaşalarına bir öneri getirmesi fena olmayacaktır.
  • tartışanların seviyesiyle göz doldurduğu müzik türü. aferin gençler.

henüz hiçbir yazar diğerine orospu çocuğu dememiş, bazı piç kuruları ile başlayan cümleler kurmamıştır. gerçekten büyük bir gelişme.

bununla birlikte bütçe yada plak şirketinden çok bağımsızlık müziğin ruhundadır. yaratıcılarının estetik kaygıları dışında başka kaygı gözetmeyen her rock grubu gözümde indie rock yapmaktadır. prodüktörlere, para getiren trendlere bakmadan, istediklerini yapıyorlarsa bağımsızdır. olay bu.

mesela 99 yapımı matrix de bağımsız bir sinema eseridir. milyonlarca dolar harcanmasına ve milyonlarca dolar gişe yapmasına ve büyük bir stüdyo elinden çıkmasına rağmen bağımsızdır. bu bilgiyi de sallamıyorum, wikipedia'da okumuştum 3-5 ay önce, oradan hatırlıyorum.

neyse benim ilgilendiğim asıl mesele henüz kimsenin ''bazı yazarlar'' ile başlayan cümle kurmamış olmaması. bu da indie entry mi oluyor acaba?
hesabın var mı? giriş yap