• sözleri:

apo to vradi os to proi
    me preza steko sti zoi
    kai olo ton kosmo katakto
    tin aspri skoni san roufo
    olos o kosmos einai thima mou
    san ekho preza kai roufao
    ki oi polistmanoi otan tha me doun
    melani amolao

san mastourotheis, ginesai efthis
    vasilias diktatoras theos kai kosmokratoras
    preza otan pieis, vre tha efrantheis
    ki ola pia ston kosmo rodina the na ta deis

diki mou einai i ellas
    pou stin katandia tis gelas
    tis leipei to na tis podari
    vre kai ta paiksame sto zari
    ego tha eimai vre diktatoras
    ki o kosmos stakhti an tha ginei
    o enas tha m anavei to loula
    ki o allos tha ton svinei

san mastourotheis, ginetai efthis
    vasilias diktatoras theos kai kosmokratoras
    preza otan pieis, vre tha efrantheis
    ki ola pia sto kosmo rodina the na ta deis

düzeltme sonrası edit: alife teşekkür.
  • hani gün olur hayali cihan değer gibi bir laf etmiş batalarımız ya, aklıma geldi, değmeden geçemedim teğet. gerçekten de adları bilinmeyen taş gibi şarkılar kategorisinde klasörleyecektim bu şarkıyı indirmiş olsaydım, lakin, o gün, işte o gün, benzerini bir daha yaşamadım diyerek çişiselleştireceğim o dün, taksim'de istiklal cadde-i kebirinde seyreylerken sene ikibinüç gibi sigaramı yere atmamak için etrafta seyyar bir çöp kutusu arıyordum, ve duydum. kara kedi kasetçilik'e kaydı kulağım, dedim hacı kaça bırakırsın bu yeşil kaplı kasedi. dedi beş ver senin olsun. cebimi yokladım. cebimin kumaşını söktüm belki indirim yapar diye, yapmadı namussuz. o gün bugün yolsuzum.
  • adları bilinmeyen taş gibi şarkılar kategorisindendir. istiklal caddesinde bol bol duyulur. elimde bulunan bir isimsiz kayıttan yıllarca aramış, youtube'dan tesadüfen adını bulmuşumdur. şarap gibidir, rakı gibidir, gibidir de gibidir.
  • roza eskenazi parçasıdır. aşağıdaki adresten dinlenebilir:
    http://www.kultur.gov.tr/…/rumeli/ime_prezakias.mp3
  • 7 kocalı hürmüz'de hallaç rüstem (bkz: öner erkan) tarafından söylenen versiyonu çok tatlı olan şarkı.
    "elime yabıştı zobaa
    beni uzakta koma, ürmüzüm itin olayım!!"
  • elinde şişe ile bir gece vakti istanbul sokaklarında aylak aylak dolaşmaların, avaz avaz söylemelerin şarkısı.
  • sözleri sossos ioanidis e , müziği ise emilios savisis e ait ve buzuki orhan'ın maziden albümünde yorumladığı enfes şarkı.
  • zamansız ve mekansız yunan şaheseri.

babamın gençlik yıllarına gidip rakı masasına otursam fonda bu inci de olurdu kesin. daha doğmadan ne kadar da büyümüşsün küçük hanım derdi bana rakımı doldururken. ben gülümserdim. hem hazır annem kısa donla geziyorken kendisi geç yirmilerinde olan babam, elbet ki kendi eftelya'sını anlatırdı bana. kafalar bir milyon faytona biner annesinin mezarını ziyarete giderdik.

bugün alaska'dan dinliyorum. bu sefer daha modern bir versiyonu var fonda. aklımda bu şarkının kokusu bulaşmış dünler, umutlu yarınlar; ayağımın altında bugün var. dün ve yarın benim, bugün benim.

yarın elbet ege'ye de düşüreceğim yolumu. o zaman zeytin ağacı altındaki soframızda bir kıymetlim ve onun kıymetlisiyle oturup içeceğiz. o gün yıldızlar eteğine dolmuş bir çocuk gibi mutlu olacağım. sonra o yolu güneye, memleketime düşürüp bu sefer babamın ulu çınar günlerini ziyaret edeceğim. yine fonda bir ime prezakias çalarken o bana eskileri anlatacak, bugün yanında olduğuma sevinecek ve yarınla ilgili umutlu planlar yapacağız.
  • yedi kocalı hürmüzde öner erkanın yorumu ve sözler gerçekten çok güzel. insanın içini hafif kıpırdatan ama bir taraftan da dinginlik veren bir parça.

sabah kalktığımdan beri dinliyorum.
hesabın var mı? giriş yap