• muhteşem bir oyuncu ama ondan önce muhteşem bir insan olduğunu düşünüyorum. bugün sabah programlardan birinde gösteriyorlardı beyaz'ın programını çıkmış. nasıl mütevazi, zamanında ev kiramızı ödemişliği vardı dedi konuklardan biri*, nasıl mahcup oldu, nasıl utandı. filminin galasına katılmış annesiyle. annesi gurur duyuyorum oğlumla dedi yine aynı mahcubiyet, aynı mütevazilik. benim gözümde sanatçıdır ilker aksum duruşuyla, tavrıyla, muhteşem oyunculuğuyla, içtenliğiyle, gülüşüyle. kurufasülyeci halim'dir benim için hala. o kadar gerçekçiydi ki o karakter, o kadar samimi. o kadar iyi oynadı ki halim'i ilker aksum, devleşti adata. gerçi devleşmediği bir rol de yok sanırım. daha önce de söylenmiş yeni nesil şener şen' dir benim gözümde de.
  • bir türlü tutmayan dizilerinden yabancı damatta 4, canım ailemde ve biz size aşık oldukta 2 sezon rol almış oyuncu. bu nasıl tutmamaksa artık.
  • bu gece oyun atölyesi'nde oynadıkları seyircili macbeth provasında, oyunun sonuna doğru başına aldığı kılıç vuruşuyla kafasından kanlar akmaya başladı, fakat sonuna kadar oynamaya devam ettiği için biz bu durumu oyunun bir parçası zannettik. ta ki oyun bitip ışıklar sönüp selam için ışıklar tekrar yandığında ilker aksum "benim acil başıma baktırmam lazım" dediği anda hem izleyiciler hem de arkada selamı bekleyen diğer oyuncular durumu fark edebildik. o an galiba hepimiz yerdeki kırmızılığın boya değil de gerçekten kan olduğunu fark ettiğimizde fena olduk... kendisine çok geçmiş olsun diyoruz, acil şifalar...
  • kendisini bugün tunalı'da gördüm. otoparkçı bebelerle kanka olmuş. napıyonuz la deyip öpüştü. deynekçiler de adamım ya falan diyolardı. ulan ben 25 yıllık angaralıyım tanımıyom o kadar çakalı çukalı sen nerden tanıyon?!
  • bir röportajında, "başarı kriteriniz ne? çok tanınmak mı, çok filmde oynamak mı?" sorusuna; "oyuncu olarak saygı duyulması ve prestijli bir aktör olmak. hem yönetmen, senarist ve yapımcılardan, hem de halktan "'ilker mi bu işin içinde, bu proje iyidir' denmesi!" demiş.

oyuncu olarak saygı duyulan, prestijli bir aktör olduğu bir gerçek ama yer aldığı her proje iyi değil. tamamen kötü de değil gerçi ama vasat bir projede bile ortaya çıkıp işi toparlıyor. bir efsanenin gençliğini yakalamak bizim kuşağa da nasip oldu desem çok mu abartmış olurum acaba?
  • çarli dizisindeki afakan rolüyle ünlenen uzun saçlı komik tipli karakter...
  • çok büyük hayranıyım. valla öyle böyle değil. izlediğim tüm oyunculuklarını çok beğendim ama halim'le birlikte iyiden iyiye hastası oldum.
    halim kankam olsun, içelim, ağlayalım, türkü söyleyelim, dertleşelim istiyorum.
  • gönlünü ferah tutsun: biz, çok zamandır "ilker bu projede ise bu iş dadından yinmez" diyoruz.
  • selena'da bile oynuyor olsaydı, oturup izlerdim. o derece seviyorum kendisini.
  • yeni dizisini seyretmedim, mevzuyu da pek bilmiyorum. ama bir sahnesine gözüm takıldı. mahkeme mi karakol mu, bir akşam vakti, bir yerden çıkıyordu. omuzlarına sanki dünyanın en ağır yükü binmiş gibi, merdivenleri iniyordu. üzgün, bitkin, perişan...kısa bir ân, sadece bu kadar. işte o omuzların düşüklüğü "bu adam sahiden iyi oyuncu" düşüncemi pekiştirdi.

ola ki bir gün bir yiğit, türk işi house md çekmek isterse biricik doktorumuzun o eserekli halleri için ilker aksum'dan daha iyi bir seçim olamaz. bu düşünce için afakan dayı, hiç bir şeyini hatırlamadığım bir dizinin haşin fransız subayı, meliha'nın sarsak damadı halim yeter de artar bile...
hesabın var mı? giriş yap