• istenen 70-80 bin liralara neden şaşırdıgınızı anlamadıgım piyasa.

adam 2011 poloya 62 bin istemiş. araç genelde model yükseltmek için satılır. bu adam bugün egea almak istese 150 bin tl. 90 bine yakın para verecek yani cebinden.

millet istiyor ki sanki ekonomi 3 senede yarı yarıya küçülmemiş gibi fiyatlar olsun, 50 bine cillop gibi araba alayım. 50 bine sana arabasını satan adam ne yapacak peki? adam belki sıfır araç alıp 7-8 sene binip satan adam. bugun arabasını sana satsa en dandik egeaya 100 bin eklemesi gerekiyor. mal mı bu adam?

sıfır piyasa ne kadar yükselirse ikinci el de yükselir. gidin sıfır araçlara vergi kökleyen hükümete çemkirin.
  • ne yazık ki memlekette orospu çocuğu bol.

hanıma araba bakıyoruz. istediğimiz modellerden kesemize göre olanları bulduk, cumartesi tüm günü buna ayırdık, 5 tane araba bakacağız. evden (kartal'dan) çıktık, önce gebze'ye gittik. oradan da esenyurt'a gideceğiz. ilanında "hatasız boyasız" yazan bir araba var, ona bakacağız. bir galericide. adamlara sordum, arabanın orada olup olmadığını, showroom'da olduğunu söylediler. tam 1.5 saat yol gittik, o da ne? araba showroom'da değil. ee araba nerede? kaportacıda. ee hani araba "hatasız boyasız"dı? yok işte bilmemneresinde çok ufak bir boya varmış da, öyleymiş de falanmış da filanmış da. tamam da arabanın her yeri darma duman? kapılardan birinde göçük var. iki tampon da kırık. her yer çizik. daha da kötüsü, aracın sigorta kutusu darmaduman olmuş, her kablo bantlanmış, kesilmiş eklenmiş. üstüne ön koltukların altından arka tarafa hava üfleyen havalandırma kanallarından birisi yok. ee hani arabada hata yoktu? ya bunlar hep olurmuş, yıkarken çıkartılırmış.

sonra başka bir yere gittik, bu sefer istinye'ye. söyledikleri araba bir gün önce satılmış. sabah sormuştum, araba orada mı diye, burada demişlerdi. ee ben o kadar yolu neden yapıyorum?

velhasıl, memlekette gerçekten orospu çocuğu çok bol.
  • herkesin bilgilenecegi bir şey yazacağım, cok şaşıracaksınız;
    malum site = sahibinden.com

manyak misiniz olm niye marka ismi vermiyorsunuz tv şovu mu lan burası? dizi mi çekiyoruz telif mi yiyeceksiniz?
  • otomobil tamir piyasasının içinde olan birisi olarak,2.el araç alacaklara naçizane bir iki tavsiyede bulunayım.belki nasiplenen olur.

2.el araç alacaksanız çok dikkatli olmalısınız.arıza geçmişini bilmediğiniz araçtan uzak durun.ağır kaza yapıp toplanmış araç alacaksanız,iş ahlakına güvendiğiniz insanlardan alın.yabancı birinden araç satın almak barbut atmakla eş değer bir risk.

sanayinin içinde olduğum ve hortum tamiri yaptığım için kazalı araç toplayanlarla çokça muhatap oluyorum.direk araç sahipleriyle de.
    kazalı araç toplayan insan için birinci hedef;mümkün olduğunca ucuza mal etmektir.çünkü aracın bir piyasası var.piyasada 90 bin liraya satılan aracı,90 bin lira masraf yapıldı diye 100 bine satamazsınız.bu yüzden hasarlı parçaları çoğunlukla değişim değil tamir yoluna giderler.eğer tamiri randıman vermeyecek,ileride arıza çıkaracak bir parça olsa dahi kâr marjının azalmaması için yama yoluyla satana kadar idare edecek şekilde araca takılır.o sorun muhakkak çıkar fakat araç satılmış,masrafı aracı alana satılmıştır.siz yeni aldığınız aracın tamiriyle uğraşırken,o yeni hasarlı aracı toplamaya başlamıştır. masraf dediğin nedir ki demeyin,misal direksiyon hortumunda 100 lira vermemek için uygun olmayan malzeme kullanımı,direksiyon pompasının arızasıyla size 3-4 bin lira masraf çıkartabilir.bu gözler direksiyon hortumuna klima hortumu takan ustalar gördü.
    misal fren borusu paslaşarak ömrünü tamamlamış ve ortasında bir yerinden patlamıştır.önden arkaya giden borunun boyu 4 metre civarıdır ve sökmesi çok uzun işçilik ister.usta bununla uğraşmak istemez,patlak olan yeri tamir etmek yoluna gider.fren bu,pedala bastığında araç durmazsa kazaya davetiye çıkartır.siz bilmesiniz bunu,aracınızın emin ellerde olduğunu düşünerek.belki de ölümlü bir kazaya,ailenizden birinin kaybını yaşama pahasına araç size teslim edilir.
    müşteri gelir bize,usta fren borusu patladı bunu kaynak yapabilir misin diye.ben yapmıyorum zira bunun vebali var.kullandığımız boru tse belgeli orjinal fren borusu fakat biraz pahalı.müşterimiz bunu istemez,çünkü aracı satacaktır.şimdilik idare etsin diye gider buzdolabı borusu kullanan hortumcuya ucuz fiyata yaptırır.kendimi değil,insanların şahit olduğum fikir ve davranışlarını anlatıyorum yanlış anlamayın.ben yapmıyorum ama yapacak birileri muhakkak var ve de yaptıracak birileri.

velhasıl siz,binbir emekle biriktirdiğiniz paranızla ve güzel düşüncelerle kendinize ve ailenize araç aldığınızı sanarken,aslında yürüyen bir tabut almış olabilirsiniz.

peşinen yazım ve anlatım bozukluğu varsa affedin,lise mezunuyum.elimden bu kadarı geldi.
    edit: çok sayıda güzel mesaj aldım,ilginiz ve nezaketiniz için teşekkür ederim.
  • 2011 model
    176 bin kilometre
    dizel

olan bir ww polo için 62 buçuk bin tl istenilen piyasadır. yani çok afedersiniz gel bir de beni sik amk!
  • herif corsaya dandik demiş diye biri gelip anasına sövmüş. herifin kutsalına bak corsa. akdjsjjsjs fıkra gibi lan dandik corsacilar öfkeli ajdjjssj corsa kırmızı çizgimizdir.
  • 10 gün önce aracımı sattım piyasaya göre gayet uygundu ilanın 2. günü gitti.alan kişi sözde aile arabası yapıcak pikniğe falan gidicekler anlattı da anlattı bir hafta sonra malum sitede 5 bin ekleyerek ilan açmış başka sözüm yok.
  • adam 200.000 km' de arabaya olması gerekenden 15.000-tl fazla fiyat isteyip ölücüler aramasın yazmış. arkadaş araban zaten ölü seni ölücüden başka kim arayacak.
  • ağustos ayında bir araba beğendim malum siteden ve 94 bin tl'ye anlaştıktan sonra ekspertiz yaptırdım. sözde adamın bilmediği bir ön kaput hasarı çıktı. adam aracı satmaktan vazgeçip, kendisi aracı alırken ekspertiz yapan firmayı dava edeceğini söyledi. neyse dedik. bugün baktım aracı ilana yeniden koymuş. kaput değiştirilmiş ki onu da ilanda belirtmiş ve belirlediği fiyat 112 bin tl. 3 ayda aracın ön kaputu değiştirilmiş de olmasına rağmen 18 bin tl daha değer koymuş aracına.
    şu örnekleri birkaç aydır gördüğüm ve böyle satıcılardan tiksindiğim için gittim sıfır aldım.
  • dün 2 tane araç begendim, biriyle konusup anlastım ve kaporayı gönderdim, bugün de gidip araca bakacaktık. bu işlerden anlayan bir arkadasla beraber kalktık gittik karşıya, beykoz'a. araba dökülüyo amk! herifle kavga gürültü aldık kaporamızı yol paramızı, elimiz götümüzde napıcaz falan derken diğer araba geldi aklıma. o araba da üsküdar'da.

aradım genç bi cocuk açtı, kardeşim dedim böyle böyle gelicez arabana bakmaya müsait misin, buyurun abi ama ben hemen satamam dedi, bi araç begendim onu almadan satamam. tamam dedim biz gelelim görelim, begenirsek kaporanı veririz sen adamla anlaşırsın biz sonra alırız. tamam abi dedi, gittik gördük arabayı begendik, almak istiyoruz, abi dedi dediğim gibi hemen satamam falan, e mevzu uzarsa haftaya aynı fiyattan da veremem falan, senin dedim begendiğin araba nerede, karşıda abi beşiktaş'ta dedi. tamam dedim ara gidelim arabaya bakalım. tamam dedi, abi biz 3'ümüz bindik vapura geçtik beşiktaş'a. neden? araba alacağımız adama araba bakmaya… ehahahah neyse geldi adam baktık arabaya, pazarlık yapıyoruz ama bizi görsen, sanki biz alacaz arabayı o kadar hararetliyiz. adam en sonunda dedi siz kimsiniz, kardeş dedik biz bundan araba alacaktık ama bu dediki senin arabayı alamazsam ben de arabamı satmam o yüzden kalktık geldik. e diyo niye karışıyosunuz pazarlıga, e sen ne kadar ucuza versen biz o kadar ucuza alcaz nedeni mi var amk diyoruz gülüyo falan. en sonunda anlasamadılar, bizim bebe almadı arabayı, bize de satmadı. elimiz götümüzde geri döndük eve.

hanıma anlatıyorum, hanım diyo ki e beşiktaş'taki adam, ben de araba buldum onu almadan satmam deseydi onunla da gidecek miydiniz begendiği arabaya bakmaya, valla dedim giderdik shehshwy.

böyle bi piyasa bu piyasa. ölürsün gülmekten amk.
hesabın var mı? giriş yap