• arjantin"in puerto iguazu sehrinde bulunan brezilya ve arjantin'in paylastigi selale. iste cennete geldim dersiniz ucsuz bucaksiz dokulen sularin arasinda ve sesinde. bir gununuzu brezilya tarafindan bir gununuzu arjantin tarafindan selalayi gormek icin harcamaniz yeter. arjantin tarafinda kesinlikle tekne turu yapmali ve dibine kadar yaklasmalisiniz ki olumle hayati tekrar sorgulayabilesiniz. buenos aires'ten via bariloche otobus firmasiyla 18 saat suruyor, otobus deyince, 18 saat deyince hemen amaaan no way demeyin cunku bu otobus sizin binmis oldugunuz bir cok business class, first class ucak yolculuklarinizdan daha konforlu. koltuklar 180 derece olmasa da 150 derece yatiyor efendim, yemekler, saraplar, viskiler derken yol bitmis. en tuhafi ise uyuyup uynadiginizda sanki otelde uyumussunuz gibisiniz, yol yorgunlugu yok tum enerjinizle ayaktasiniz. dunyanin harikalarindan biridir iguazu selalesi, yasandigi surece bir kere ziyaret edilmelidir.
  • o yüzlerce şelalede oluşan binlerce gökkuşağını görmekti hayalim gittiğimde. ne şans ki hava kapalı ara ara yağmurluydu. "yok!" dedim "umutsuzluk yok, yağmurdan sonra açar elbet hava, görürüm, görmeliyim!" dedim durdum.
    şelale çevresindeki yürüyüş boyunca tapirleri görmek çok güzel. bizde kedi ne ise orada tapir o.
    ve bir çeşit uzun gagalı rengarenk kuş türü tukanlar.
    oraya özgü mavi kelebekler.
    her şey rüya gibi.
    yedi doğal harikadan birini görmek, orada olduğunu bilmek, hayalini yıllarca kurduğun şeyi gerçekleştiriyor olmak çok güzel bir duygu.
    oraya gidince yapılması gereken tekne turu esnasında (todos os caminhos levam a emoçao a aventura) aslında macerası demek daha doğru, gördüm sonunda şelaleler üzerinde dans eden güzelim gökkuşaklarını.
  • brezilya arjantin sınırını oluşturan dünya mirası şelaleler. 275 adet şelaleden oluşmaktadır. bu varken niagara'nın esamesi okunmuyormuş. görmek lazım.

http://en.wikipedia.org/wiki/iguazu_falls

http://www.binrota.com/…agedetail.aspx?pageid=10149

http://gulenvemurat.wordpress.com/…uazu-selaleleri/

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=8354.0
  • iz tvde yayınlanan farklı rotalar adlı programda ahmet mümtaz taylan karşısındaki güzelliğe bakıp vay vay vay ne hes yapılır buraya diyip ironi yaptığı muazzam doğa güzelliği.
  • tam olarak brezilya-arjantin-paraguay sınırlarının kesişim noktasında bulunan, dünya'daki bütün şelalelerin kopyalanıp buraya yapıştırılmasıyla elde edilmiş gibi görünen yer yüzündeki cennetlerden bir tanesi.

şelaleler aslen arjantin tarafında kalmakla birlikte, tam karşıdan bakıldığı için en güzel brezilya tarafından görülmektedir. çoğu insan hem arjantin hem de brezilya tarafını ziyaret eder.

tam olarak hiçbir şeyin ortasında yer alır. yani en yakın büyük şehirler karayoluyla çok saatler uzaktadır ancak bu durum yine de insanların buraya gelip bu güzelliği görmesine engel olmaz. ayrıca hem arjantin hem de brezilya tarafında havaalanı bulunur. brezilya tarafındaki şehir biraz daha fazla gelişmiştir ben brezilya tarafında kalmanızı tavsiye ederim.
  • filmlerde cennetle ilgili sahneler burada çekiliyor olsa gerek yok eğer çekilmiyorsa bir an önce çekilsin. fotoğrafları bile insanın nefesini kesiyor.
  • amazon'dan sonra en geniş tür çeşitliliğini barındıran ormanın yanına konuşlanmış şelaleler. doğa parkı da mükemmel döşenmiş, engelliler için bile rahatlıkla dolaşılabilecek bir park oluşturulmuş.

yalnız arjantin tarafından tekne turu yapacaklar tekneye binerken mayodan başka bir şey giymesin. çünkü sırılsıklam ıslanmadan inmek imkansız.
  • dünyanın yeni 7 harikası arasına girmeyi başarmış şelalelerdir.
  • çok turistik bir yer haliyle. 3 ülkeyi birleştiren devasa şelaleler olarak bilindiği için ve yeni 7 harikadan biri olduğu için bu kadar turistik olması da normal. girişinde coati denen tuhaf hayvanlar doludur. inanılmaz büyük gerçekten dünya harikası olması sorgulanamayacak bi yer. arjantin tarafı farklı, brezilya tarafı farklı. brezilyanın foz do iguaçu şehrine gidip oradaki hostellerde konaklayarak bir gün brezilya tarafını diğer gün arjantin tarafını görmek mümkün. ayrıca buraya kadar gelmişken buranın girişinde bir kuş parkı vardır; parque das aves, biraz giriş ücreti yüksek ama görmeye değer.
hesabın var mı? giriş yap