• en son 14", dvd-cdr combo drive, 800 mhz g3 modelleri cikti ibook'un. super hizli olmasa da 256 mb ram'le macos x'i olarak gayet basarili calistiriyor ve henuz bir kez dahi coktugunu gormedim. turkiye'de bilkom'un fiyat politikalari yuzunden gereksiz pahali, fakat yurtdisindan, ozellikle abd'den gelen bir tanidiginiza getirtme imkaniniz varsa hic dusunmeden alinabilecek bir alet. bir de airport card ve base station alabilirseniz bir daha bilgisayarin basindan hic kalkamayabilirsiniz. bi de ekranin arkasinda parlayan elma var, ben onun icin aldim zaten.

daha fazla parasi olanlar icin (bkz: powerbook)

2006'da gelen edit: sevgili ibook dort sene boyunca gece gunduz basariyla hizmet ettikten, bir sirt cantasinin icinde dunyanin orasindan burasina savrulduktan sonra iki ay kadar once hayata veda etti. benim icin yaptiklarini gordukten sonra baska bir bilgisayara, ozellikle de icinde intel islemci bulunan bir makineye teslim olmak ibook'un anisina hakaret olurdu. simdi rahmetlinin gorevini 12"lik 1,33 ghz islemcili bir ibook surdurmekte.

ibook gercekten inanilmaz bir makine. her kosula dayanmak icin yapilmis, ne yaparsaniz yapin basina birsey gelmiyor. aldigim gunden beri bir kez olsun formatlamadim, bir kez bile bilgi kaybetmedim. fiyati giris seviyesi bir pc'den cok daha fazla degil, odeyeceginiz farki kesinlikle hakediyor.

intel islemcili hali neye benzeyecek bilmiyorum, ama merak bile ettigimi soyleyemem - sadece umuyorum ki powerbook'a yaptiklarini ibook'a da yapmazlar - salak bir isimle ve kotu bir tasarimla yeniden piyasaya surup ibook'u yok etmezler.
  • son cikan g4 modelleri ile durumu bayagi duzelten laptop serisi. yeni isletim sistemi sayesinde (bkz: panther) sonunda adam olmaya aday olmustur. zinhar harddiski uykuya yatirmamak gerekmektedir zira uyuyan harddisk uyanamamakta, mahmurlugu uzerinden atamamaktadir. tum hotspotlari sip diye bulup baglanalim mi abi ? diye sormasi sonra da sorunsuz baglanmasi takdire sayandir. isyerinin mac kullanmasi nedeniyle mac'lere mahkum olmus isbu pc kullanicisina kerata jobs (bkz: steve jobs) bu sefer becermis dedirtmeyi basarmistir.
  • işiniz gücünüz olsa bile öyle ulu orta açıp çalışamadığınız alet.

(bkz: monitore bakarken yansimada siluet gormek)
  • amerikada da okullarin 10-20 bin tane satin alip, ogrencilerine dagittigi
    sihirli kutu

2.2 kg
    400mb/sn firewire kapısı, iki usb kapısı, yeni rgb, composite video çıkıs¸ kapısı, 1024x768 piksel çözünürlükte renk keskinlig?iyle tft xga active-matrix ekran, 5 saatlik lityum iyon pil, dvd, cdwriter, itunes, imovie.....vs

hemde 1300$

bu model sayesinde apple egitim sektorunde 1.ciligi acik farkla tekrar ele gecirdi
    ve bu alete digital photo kamera, mp3 player, video kamera, gibi bircok farkli cihazi baglayabiliyorsunuz
  • bazen gunlerce problemsiz calisan, bazende 2 saat calisinca asiri sekilde isinan; macosx' te guncelleme yapinca yarim yamalak calisan turkce destegi tamamen giden, ekrani kesinlikle oyle apple' in cok abarttigi gibi muhtesem olmayan bir bilgisayardir kendisi. ayrica windows platformunda her programin onlarca alternatifinin olmasina alismis bir kullanici icin macosx icin program bulmak bazen gercekten eziyet olabiliyor. dogru duzgun subtitle gosterebilecek bir divx oynatici bulmak icin ne kadar ugrastigimi ve vlc player'in problemleriyle bogustumu ben bilirim. ama tum bunlara ragmen bilgisayarimi baska hicbir bilgisayara degismem. iste boyle sebepsiz yere kendine baglayan bir bir bilgisayardir bu ibook.
  • usb aygit takilinca windows gibi ses cikarmayarak acaba tanimadi mi, anlamadi mi, deger vermiyo mu external harddiskime, yazicima, fotograf makineme korkusu yasatan sonradan kendisinin aygitla coktan kanka oldugunu anlayinca sizi rahatlatan tembel bilgisayari(bkz: mac os tiger). en temel ihtiyaclar icin ideal olan, cok zorlamadan, kanirtmadan calisinca sikinti yaratmayan yavru.
  • macbook larin ortaliklarda hayli artmis olmasiyla, insanlarin elden cikardiklari, biraz arastirma sonucu uygun fiyatlara bulunabilecek sahane cihazlardir bunlar. apple-mac kullanmak gercekten farkli bi olaymis dedirten bi alet ayni zamanda, eski, modasi gecmis, yalan olmus demeyin, cok ama cok keyifli ve guzel bisey, alin kullanin bence.
  • 21 haziran 2019 itibariyle 20 yasını doldurmuş apple’ı bugünlere getiren ürünlerden biri.

steve jobs’in şirkete döndükten sonra yaptığı ilk iş ürün gamını olabildiğince sadelestirmekti. çünkü kalabalık ürün gamı, firmanın enerjisini yeterince her ürüne verememesi anlamına geliyordu. hatta yıllar sonra sony ceo’su steve jobs’a “keşke sizin gibi birkaç ürün sunabilseydik” demiştir.

neyse efendim, steve jobs 2x2’lik bir matrise oturacak kadar kolay ve anlaşılır bir ürün gamı üzerinde çalışıyordu. satırda “masaüstü” ve “dizüstü”, sütunda ise “tüketici” ve “profesyonel” vardı bu matriste. bu öylesine basit bir ürün gamıydı ki tüketiciye anlatmak da, mühendislerin geliştirmeye odaklanması da oldukça basitti.

iste bu matris içinde dizüstü ve tüketici kutusuna düşen bilgisayardır ibook. bundan tam 20 sene önce, 1999 macworld expo’da new york’da steve jobs tarafından tanıtılmıştır. dahası ibook, teknoloji tarihinin kablosuz internet yeteceğine sahip ilk dizüstü bilgisayar olmuş; yenilikçi ve dinamik tasarımıyla segmentinde apple’ın derinleşmesini ve iflasın eşiğine gelen bir firmadan 2000’lere damgasını vuracak bir teknoloji firması olmasına önemli bir kilometre taşı olarak imza atmıştır.
  • (bkz: kapi) (bkz: port)
  • apple firmasinin satisa sundugu notebook yada laptop türevi (bkz: imac) esintisi
hesabın var mı? giriş yap