• bu sabah itibariyle bir adet geri zekalı köpeği ezmemek için alanya -antalya karayolunda ben direksiyonundayken taklalar atarak bariyerlere çarpan pert olmuş arabanın markası.

emniyet kemerinin takılı olması sayesinde allah'a çok şükür burnum bile kanamamıştır. o taklaları yerli bir arabayla atsam ya da emniyet kemerim takılı olmasa olay butonunun ışığı yanardı. (çok şükür, çok şükür)
  • altıgen ızgarayı audiden önce kullanmaya başlamış olan hyundai markalı, üstelik benzetildiği audi a4'ten daha önce piyasaya çıkmış olan araç. bir kere de şu esinlenme/kopyalama klişesine girmeyin be arkadaş. o dediğiniz 25 sene önceydi.
  • bir hafta önce teslim aldığım araç. kısa süreli izlenimlerimi paylaşayım. eski aracım 2004 model nissan almeraydı, doğal olarak bir audi'den geçen ile benim kriterlerim farlı olacaktır. aracı alırken honda civic ile kıyasladım, tercih yaptım. model prime plus yani üst donanımlı versiyon.

- dış tasarım tamamen kişisel zevktir, ben aracı en çok dış tasarımı için aldığmı belirtmeliyim, civic ise yeni tasarımı eski kasasının gölgesinde kalmış bir araç.

- içi gerçekten çok geniş, boyum 1.90, koltuğu deli gibi yatırırım ama arkamda oturanlar bacak bacak üstüne atabiliyorlar, c2 sınıfının hakkı verilmiş, çok geniş ön göğüs, devasa bagaj ve bu kadar geniş bir iç hacim aynı anda olabiliyormuş demekki.
    bazı yazarlar iç hacim dar demiş, ben c sınıfı olup da bu kadar geniş ikinci bir araç, civic dahil, görmedim.

- malzeme kalitesi güzel, yolda giderken zerre tıkırtı vs duyma şansınız yok

- otomatik şanzıman çok ama çok başarılı, zerre kararsızlık ve vites geçiş sarsıntısı yok. 6 ileri 132 beygir çok güçlü, henüz rodajda olduğundan çok zorlamadım ama eski aracımla birinci vitesle zorlandığm ankara dikmen yokuşlarında 3.üncü viteste zorlanmadan tırmanıyorum. yine de bir turbo dizel performansı beklemek saçma olur.

- henüz yeni olduğu için yakıt ölçümü yapmam gereksiz ama her halükarda yazın 35 kışın 40 kuruşun altında yakmayacağı kesin.

- ses sistemi nissan almeradan daha güzel değil. iyi bir araç ses sistemi var daha ötesi beklenmemeli.

- rahatsız edici boyutta bir yol ve rüzgar sesi almıyor içeri.

- araçta anten yok, arka cam ısıtmanın ilk dört tanesi aslında anten. bu iyi birşey.

- geri görüş kamerası alışkanlık yapacak kadar iyi.

- araç üst sınıf bir araç (audi vs) sürüyorsun izlenimi verecek kadar tok sesler çıkarıyor, özellikle kasis ve tümseklerde hissettiriyor bunu.

- akıllı anahtar olayı müthiş, anahtar üstünde bir yerde olsun yeter, kapının yanına git kapı açılsın, motoru çalıştırmak için düğmeye bas çalışsın, yani anahtarı cepte çantada arayıp durmaktan kurtarıyor.

- tekerler tam döndüğünde hafif yatıklaşıyor, bu daha dar bir alanda dönüş yapma kabiliyeti sunuyor.

olumsuz özellikleri yok mu tabi var:

- rds ve bluetooth yok, (yeni paketlerde var)

- ön sütunlar görüşü engelliyor alışmak zor oluyor (c sütunu denen bu nane güvenlik gerekçesiyle böyle yalnız)

- arka süspansiyonlar bağımsız olsa daha iyi olurdu ama en azından esp standart ve savrulma derdiniz yok.

- klima bölmelerinin yerleri abuk, özellikle size doğru çalışmasını istediğinizde direksiyonu tutan ellerinizin yanındaki bölmeler elinizi yakıyor.

- dikiz aynalar otomatik katlansa, ön park sensörü olsa tadından yenmezdi.

normal şartlarda elantra gibi ötv'siz fiyatı 35bin tl kalitesindeki bir aracı 48 bin küsür tl'ye almak maalesef vergi politikasının bir suçu, o yüzden bu civardaki fiyatlara alınacak bir çok araç olmakla beraber fiyatla eşit orantılı bir fayda her araçta kolay kolay sağlanmıyor
    kullandıkça editlemeyeceğim bu entryimi.
  • 15 senelik araçta konfor bulunamadığı için 'kalas' iftirası atılan başarılı araba.

son kasa oldukça güzeldir.
  • 2012 mayıs ayında sıfır km olarak alıp 67.000 kilometredir sorunsuz kullandığım arabadır.

öncelikle oldukça geniş bir iç hacim, ayrıca bu genişlikten arka koltuklar da nasibini almış. arka koltukta yayıla yayıla otursanız dizleriniz ön koltuk sırtına temas etmez. ayrıca yine arka koltuklar bir makam arabasında olduğu gibi çok rahattır.

müthiş bir yol tutuşu var.
    içeri ses almaz, en uzun yolculuklarda bile başınız ağrımaz (en uzun yolculuğum sadece kahve molaları süresince duraksadığım ankara-batum yolculuğu ve mardin-ankara (ki diyarbakır üzerinden olmuştu) yolculukları).
    koltukları vücudunuzu sarar, yayıla yayıla arabayı kullanırsınız.
    standart güvenlik donanımı muhteşemdir.
    esp öyle güzel çalışır ki bakanlardan gelen soğuk ve yağışlı havaesnasında edirne-istanbul karayolunda müthiş kar altında değil mercedes-volkswagen, tırların bile yol ortasında durup hareket edemediği bir yolda kar lastiksiz bir şekilde hiçbir savrulma yaşamadan sakin sakin yolu bitirmiştim.

diğer yandan servisleri oldukça hesaplıdır. aynı fiyattaki bir volkswagen ya da audi'nin periyodik bakım masrafının neredeyse yarısı fiyatına bakım yaptırırsınız ve de bakımları 10 bin km'de bir değil, 15 km'de bir yapılır ki bu anlamda da karlı olur aracın bakım periyotları.

hyundai'de malzemeden çalma sanırım yok ki, yedek lastikte bile çelik jant mevcut.

yakıt eleştirisi yapmış bir arkadaş, ben tam aksini düşünüyorum. 6.0 litre yakıt tüketimi var aracın şehir içerisinde. tabi bu benim sürüşümle de doğru orantılıdır, ne sert kalkışlar yaparım ne de fren kullanırım araba sürerken, ne yavaşladığım ne de hızlandığım anlaşılır ama şöyle söyleyeyim ki, daha önce yine sıfır km alıp 86.000 km kullandığım 1.4 motor benzinli hyundai accent era'dan bile daha az yakıyor bu araç. bu arada o arabada da tek bir sorun yaşamadım. o sebeple de seçimimi yine hyundai'den yana yapmıştım.

hyundai markasından öyle memnunum ki bir daha hyundai'dan başka hiçbir aracı sanırım kullanmam.
    bu bağlamda honda civickıyaslaması da bana çok mantıklı gelmiyor, çünkü civic'in bu araçtan daha fazla artısı olduğunu düşünmüyorum. sayfalarca entry girilmiş ve neredeyse tek bir şikayet yok ki biz bu sözlükte nice otomobil markalarının ne rezilliklerini duymuşuz.

diyeceksiniz ki aracın hiç mi bir eksiği yok, bence tek sorunu yağmurlu havalarda farlar yolu nedense aydınlatmıyor. farlar açık ya da kapalı olsun yağmurlu yolda hiçbir farkı olmuyor.

söyleyeceklerim bu kadar, taksicilerin, polislerin eskitemediği araba olan hyundai'nin c segmenti bu arabası fiyatını fazlasıyla hak ediyor.
    herkese öneririm.

edit: segmenti yanlış yazmıştım taruzmania sağolsun uyardı, düzelttim.

edit 2: arabada alındığı aydan beri brc marka otogaz sistemi mevcuttur. bundan dolayı da herhangi bir sorun yaşanmamıştır.
  • fiyatıyla özellikleriyle gayet mantıklı güney kore üretimi otomobil modeli. hyundai son yıllarda hep yükselerek devam ediyor. her modelinde bu hissediliyor. hep üstüne koyarak gidiyor modelleri, umarım bozmadan devam ederler... 2018 elantra style 1.6 benzinli otomatik modelini almış ve diğer aracım g30 kasa 5 serisi olmasına rağmen, elantrayı kullanmayı da özlüyorum. en boş peketini aldığımdan çok fazla donanım yok. jant kapakları olması veya sis farları hız sabitlemesi vs olmamasına rağmen bu haliyle daha da fazla sevdim ben bu arabayı. uzun yıllar hizmet eder hissi veriyor insana. 7 yıl garanti de cabası. tam otomatik şanzımanın vites değişimleri çok pürüzsüz ve konforlu. beni çift kavramadan iğrendiren dsg gibi şanzımandan sonra gayet güzel. bırak 0,2 sn geç değiştirsin ama adam gibi çalışsın, sarsıntı yapmasın vs...

1.6 motoruna gelince, ben zaten atmosferik motor seven biri olarak bu motoru sevdim. gayet de ekonomik. antalyadan istanbul boğaziçi köprüsüne 5.0lt/100km ile vardım. tabii 100 ü pek geçmeden gitmiştim rodaj dolayısı ile. antalyada gece trafik yokken kundudan konyaaltına 32 km yi 4.3lt/100km yakarak geldim. gün içinde ise 6-7 lt civarında şehiriçinde gezebiliyorsunuz. istanbulun kilit trafiğinde biraz daha yukarı çıkar tabii ki bu rakam... dilerseniz lpg ile tam uyumlu.

ben alırken, otomatik dizel sandero stepway e 91000 gibi bir fiyat vermişlerdi. bu arabayı ise 96000 liraya aldım ve aradaki farkı anlatmama gerek bile yok. bambaşka arabalar sonuçta, kıyaslanmaz bile.

baz donanım olmasına rağmen lastik basıncı sistemi gibi özellikleri olması enteresandır. motor yalıtımı gayet güzeldir. biraz bu yüzden, biraz da japon ve kore arabalarının genel karakteri olarak yol sesi alır içeri biraz. hatta asfalt seçiyor resmen. güzel bir kaymak asfaltta gayet tatminkarken, soğuk asfaltta ise bir o kadar lastik gürültüsü oluşmakta. konforsal eksiklik olarak ilk bu aklıma geliyor... belki de tek
  • /guncel 19 temmuz 2021 editi en alttadir/
    az once teslim aldim. onceki aracim mazda3 2.0, ondan onceki mazda3 1.5, daha da onceki jetta 1.6 focus vs. hyundai baya ilerlemis.
    oldukca sasirtti beni.
    - ilk olarak o eski 7-8 sene onceki hyundai hissi yok, enteresan bir kalite hissi var, kapi sesleri tok, bagajin kapanmasi oldukca guzel.
    - bariz bir sekilde vw/skoda vs. izinden gidiliyor. gostergeler, ortadaki dot matrix ekran, menu grafikleri ve mantiklari, hatta japon kore ekolunun tersine ayni alman tipi ters silecek kolu.
    - arka koltuk oldukca genis. ebatlari cok buyuk olmamasina ragmen , onceki mazda3 ile arada fersah fersah fark var. ortada saft tuneli 4-5 cm kadar, rahatsiz etmiyor. arkada cift klima cikislari.
    - motor eski bir gamma motor ama baya yenilenmis, yakit sarfiyati cok kotu diye yaziyor her yerde ancak ben surekli sehirlerarasi gidiyorum ilk 210 km.'de abartili bir sarfiyat gormedim. bu sabahki 74 kmlik yolun ortalamasi 5.4l/100, arac dun trafige ciktigindan beri genel ortalama 6.7l/100. klima zaten senenin 10 ayi acik. bunu da dikkate almak lazim.
    - kabin yalitimi mazdadan daha iyi. motor sesi yuksek devirlere cikmayinca neredeyse yok. vites klasik planetary otomatik vites 6 kademeli.
    - yol ve lastik sesini iceri aliyor. ama cok rahatsiz edecek gibi degil.
    - yol tutusu baya guzel, sert virajlarda denedim savrulmadi, lastikler yeni oldugundan da olabilir. ustundekiler 205/55/16 hankook.
    - sunroof cok cok kullanisli. ancak sunroofdan dolayi tavan alcalmis. arka koltukta 1.80 uzeri oturmak zor, kafaniz tavana deger.
    - bagaj yukleme araligi iyi, mazda3'e birsey girmiyordu, burda aralik daha genis. koli filan yerlestirirken akla karayi secmiyorsun.
    - motor gucu biraz dusuk . bendeki 1.6 gamma, 127beygir. sollamalara cikmak zor, arac atak degil. ama hizini alinca da yag gibi kayiyor rahatlikla 180i gordum 3-4 saniye sonra yavasladim, biraz kasarsam ve klimayi kapatirsam hic zorlanmadan 200u bulur. potansiyeli yuksek. arac kendi capinda iyi ama gidip de 1.5l turbo bir aracla karsilastirmak yersiz olur.

31 agustos 2019- ılk depo editi:
    - simdi bunda uc surus modu var, normal - eco - sport. vitesi sola atinca sporta geciyor zaten,
    onun icin ilk depoyu normal modda kullandim. klima surekli acik. sunroof arada bir acik.
    hesapsiz kitapsiz kafama gore bastim, biraz cruise controlde gittim.
    7-8 defa yokus cikarken ve sollama yaparken s'e aldim biraz daha atak davransin diye.
    yapigim yolun ucte ikisi sehirlerarasi 100-120 bandinda; ucte biri trafikte ve sehir icinde.
    benzinlikte kahve icip 15 dakikalik bir bekleme de yaptim kontak acikken.
    sonuc: ilk depo ile 587 km yaptim. ortalamasi 6.9l/100km oldu.
    depo biraz da zorlayarak 40.6 litre benzin aldi.
    ibre ceyrek ile sifir arasindaki 1/8 noktasina ustten dokunuyordu.
    yol bilgisayari 71 km kaldi gosteriyordu ve benzin isigi henuz yanmamisti.
    ikinci depoyu sadece eco modda kullanmayi dusunuyorum. bakalim ne cikacak ortalamasi.

4 kasim guncellemesi:
    9726 km yol yaptim, ekseriyetle sehir disi ve trafikli. klima surekli acik.
    motor iyice acildi. genel ortalama 6.4 ile 6.8 arasi dolasiyor.
    cruise esnasinda 5.3/100 dahi gorebiliyor.
    bir depo ile 670-720km yapiyorum, 44-46.5lt dolduruyorum.
    arac icinde trim sesi vb. yok. yol sesi ve lastik sesi var, motor sesi sadece 3000 devir ustunde biraz aliyor.
    ama genel anlamda ortalamanin ustunde yalitimi var.
    bendeki ulsan - korea uretimi. saniyorum turkiyeye gelenler ukrayna'dan geliyor. alabama/usa'da da uretiliyor.
    zaten sirf abd pazarinda yilda 200.000 adetten fazla satan bir model.
    ozellikle 2012de i25 kullanmistim ve hyundai hakkinda cok onyargim vardi ama goruyorum ki yanilmisim.
    gayet memnunum.

16 temmuz 2020:
    35bini gectim; baya memnunum ,
    2021 kasasini bekliyorum, seneye haziranda gelecekmis.
    rabbime sordum elantra dedi.
    bu araci oldukca tuttum, yenisini de alirim.
    bu paraya bu kadar kafa rahatligi fazla.

19 temmuz 2021:
    -65bini gectim. gecen hafta uzun farlar yanmadi , garantiden bir saatte tamir ettiler.
    zaten recall varmis on farlar icin, benim haberim olmamis.
    -trim sesi yok. arizalanan bozulan birsey yok. gayet stabil.
    - arac iceri fazla gurultu almaya basladi belki de kapi fitilleri kurumaya baslamistir, lastikleri de baktirmanin vakti geldi.
    - yakit tuketiminde dusme egilimi var, bugun 74 kmlik isyeri yolunu 5.4/100 ortalama ile geldim. 65 dakika surdu.
    bunda artik yavas yavas asinmaya baslayan lastiklerin de bir payi vardir diye dusunuyorum.
    - seneye bugun artik bu araci geri verecegim. tekrar elantra tercih edebilirim.
    performans konusunda bir takim eksileri olsa da dunya sonu degil.
    tekrar yazayim, bu paraya bu kadar kafa rahatligi fazla, tam bir fiyat peformans araci.
  • 2012 model otomatik viteslisinin değerini sattıktan sonra anladığım kore mucizesi...

çok pişmanım...

başka hiçbir otomobilden bu denli keyif almamıştım...
  • isteyen inanır isteyen inanmaz, abarttığımı da düşünmüyorum;

bu aracın verdiği konfor ve sürüş kalitesini passat'tan, mondeo'dan, avensis'ten alamıyorum. iç ve dış dizaynı çok hoş.

yol tutuşu mükemmel, bastığınızda rahat 200 km/h görebiliyorsunuz, rüzgar aerodinamiği bakımından son derece başarılı. iç dizaynı ve yalıtımı sayesinde kendinizi konforlu bir araçta olduğunuzu hissettiriyor.

lpg'ye uyumludur. üzerinde yormadan bakımlarını zamanında yaptırdığınızda 1 milyon km'yi görebilen dohc motor bulunmaktadır.
  • amerikan pazarı için dünya'nın en zorlu testi olarak bilinen iihs testine göre güvenliği en üst seviye olan araçları burdan bakabilirsiniz. link

burdan hyundai sallayan arkadaşlara selam olsun :) azıcık araştırın hangi araç ne kadar geliştirmiş kendini.
hesabın var mı? giriş yap