• <span>okulu bırak, limon sat</span>

yukarıdaki kod hayatınızı değiştirebilir.
  • hypertext markup language. daha ilk gordugumde bile cok sevdigim formatted dokuman yazmak icin tasarlanmi$ standartlar butunu. cok severim.
  • text tabanlı bir işaretleme dilidir kendisi.

çalışma prensibine gelirsek,
    web browser siteleri açarken html'in ilk tagına <html> i arar bunu bulunca aha bu web sayfasıdır der
    ve sitenin içeriğini göstermek için <body> tağına geçer. "web sayfasında isteğimiz herşeyi bu <body> arasına yazarız."
    buradan sonra <h1> başlık <p> paragraf <table> tablo vsvsvs. gibi
    tağları görür web sayfasına yansıtır.
    burda önemli olan şey nesnelerin yerlerini bizim direk olarak belirtmiyor olmamız web browser her nesneyi
    bi öncekinin sonuna ekler.bu önemli bir noktadır.

son olarakta tağların bitişini belirtiriz.
    </body>
    </html>
    web browser siteyi hazırlamış oluruz.

çok basit olarak böyle çalışır kendisi.
  • asp ve phpnin çıkışıyla ölmesi arasında hiç bir bağlantı yoktur, hatta ölmüş olduğunu sananlar ziyadesiyle yanılmaktadırlar zira niyedir? web tabanlı yaptığınız bütün işler (standard browserlar ile bakılacakları öncülünden hareketle) html output üretmek 'zorundadır'. asp, php, perl vs gibi scripting dilleri ise bu output'un üretilmesi aşamasında kullandığınız bazı araçlardır, bunlarla ister gidip database'den veri çekip html ile formatlar gösterirsiniz, ister kullanıcı input'una göre bişeyler yapar html ile formatlar gösterirsiniz ama sonuçta "html ile formatlar, gösterirsiniz".
  • http://www.w3schools.com/ adresinden cok kolay ve zevklice ogrenilebilecek dil..
  • udemy üzerinden bugün öğrenmeye başladım. sublime text ile bir şeyler deniyorum. çok heyecanlıyım.

genel yapısı:

<!doctype html>
    <html>
    <head>
    <title>pıxel</title>
    </head>
    <body>
    <p>
    <h1><b>kedi</b></h1>
    <h3><i>dünyanın en sevimli canlısı.</i></h3>
    - <u>batlegolas</u>
    </p>
    </body>
    </html>

<b>text</b> bu şekilde yazarsanız metin bold olur.
    b yerine u olursa altı çizili, i olursa da italik. zaten bu harflerin anlamlarını wordpad kullandığımızdan biliyoruz hepimiz.

<h1> en büyük yazı boyutu. o sayı arttıkça yazı boyutu küçülüyormuş.

<p> bu da paragraf.

paragraf boşluğu olmadan alt satıra yazmak için <br> kullanıyoruz. ama bu tag kapatılmıyor.

henüz renklendirmeyi öğrenmedim ama birazdan öğreneceğim sanırım. :d
  • hatemoğlu'nun reklamlarında da kullanmışlar. yeni trend sessiz harflerle marka yaratma denyoluğu. amma html'e uyduracağım diye koca "ğ" yi neden görmezden gelmişler, hatemoğlu erkek işidir yumuşak g 'lere yer yok mu demek istemişler, internet'çilere seslenelim, onları giydirelim mi demek istemişler çözümseyemedim.
  • genelde grafikle uğaşan kişilerin yaptıkları ama dilinden hiç anlamadıkları için
    saadece frontpage vs. gibi editörle yazdıkları ve benim hep yazılmış salak saçma kodları düzeltmek zorunda kaldığım sinir bozucu bişey
  • bir tesaduf mudur bilinmez, bir sozcuk olarak, internet aleminden pek anlamayanlar icin hotmail sozcugunun olmayan kisaltmasina cok benzemektedir, cesitli karmasalar yasayabilmektedirler bu kisiler bu sebepten.
hesabın var mı? giriş yap