406 entry daha
  • yakın zamanda en yakın kadın arkadaşlarımdan biri hayatında tek bir erkekle birlikte olmuş olmasına rağmen (uzun süreli sevgilisi + nişanlısı) hpv ile mücadele ediyor, elbette erkeğin hem önceki seks hayatı ve sonradan anladığımız üzere çok eşli olmasıyla alakalı olarak.

erkekte bittabi bir zaiyat yok, kadında cin 2 çıktı. leep diyor doktor. bir de adamın ilişki sırasında da aldattığı ortaya çıkmasın mı ohoo kadının dertsiz başına dert oldu 'bir erkekle ciddi ilişki yaşama'ya yeltenmek. nispeten tutucu bir ailenin de kızı hani 30'larda olmasına rağmen "aman evlenmeden yapma kızım yanaşma kızım sakın kızım" diyen bir anneye ve otoriter bir babaya sahip. dolayısıyla hakkı olan hayatını gizli yaşıyor ve bunun da bir utancı ve desteksizliği var; peşi sıra gelen suçluluk duygusu.

ikinci örneğim 50 yaşında bir kadın arkadaşım. hem kendi ülkesinde hem yurtdışında yatmadığı kadın-erkek insan kalmadı. biseksüel. korunmak konusunda çok hassas da değil. sex addict gibi zincirleme seksler yaptığı dönemler oldu. std olarak sadece chlamydia geçirdi, onu da ayrıldığı eşinden kaptı. yeni check up'a girdi ve hpv yok. bu kadının seks hayatı sex life'taki zenci kadın, sex and the city'deki samantha gibi ama kadında hpv yok. bu kadının cinsellik ile ilgili bir sorunu da yok, hatta genelde bir önceki flörtünden intikam alırcasına haklı hissederek seks yapıyor. seks konusunda kendisini oldukça iyi hissediyor, suçluluk duygusu yok, "yapıcam tabi gtk" kafasında.

bu iki örneği karşılaştırdığımda insan beyninin çok güçlü olduğunu bangır bangır anlıyorum. beyin insanı hasta ediyor veya koruyor. hayatında sadece bir erkekle birlikte olup cin2 sebebiyle leep olacak kişi versus yattığı erkek sayısı muhtemelen üç haneli olduğu halde hpv bulunmayan kişi.

sekse bakış açısı, suçluluk duygusu ve kirlilik hissi; bu gibi duygudurumlar insanları std'lere ve diğer hastalıklara karşı savunmasız yahut korumalı hale getiriyor resmen. beynimiz uçsuz bucaksız güçlü yani önü alınamaz güçlü ve iyileştirici gücü gerçek. neyse düzenli kontrol önemli, doktora gitmeye erinen yahut erteleyen ürken çekinen veya randevu bulmakta zorlananlar için evde kendiniz yapabileceğiniz bir test de varmış, link eklemiştim reklam dediler özelden şey ederseniz atarım bebekler.
  • aşı, aşı, aşı! derhal aşı programına alınmalı. sma'dan bile daha çok kampanya gerektiren konu bu.
  • sex hastalığı değildir. ama en kolay sex yoluyla bulaşır.

hpv için en önemli konu, gelişmemiş ülkelerde daha yaygın olmasi. bu sebeple hpv için ne önlem alıyorsanız, gelişmemiş ülke vatandaşlarının bol olduğu bir bölgedeyseniz bu önlemleri 5 katına çıkarın. özellikle, emin olmadığınız hiçbir deliği s.meyin. buna yoğun göç almış bölgedeki yerleşik halk da dahil.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/articles/pmc6678034/
    makalede diyor ki, tanzanya'da 65 kişilik grupta 23 tane hpv vakasına rastlanmış. ayrıca bunların:
    - 7'sinin parmak ucunda hpv virüsü tespit edilmiş,
    - 4'ünün salyasında,
    - 4'ünün banyo eşyalarında.

yani birisiyle el sıkışırken, umumi tuvalette otururken, başkasının su içtiği bardağı tutarken hpv sana bulaşabilir. bulaşma oranı milyarda bir falan da değil. yoğun göçmen olan bir bölgedeysen yakalanma şansın yüksek. sen hijyenine dikkat etmiyorsan çoktan bulaşmıştır ve taşıyıcısındır.

günlük kullanılan yerlerden (tuvalet, kuaför gibi) bulaş için abartmaya gerek yok, elinizi yıkamadan yüzünüze, götünüze sürmeyin yeter, başkasının elinden yiyecek de almayın. yani ufak bir miktar hijyene dikat edin.

aktif bir sex hayatın varsa aşı olunsa iyi olur. yoğun göçmen alan bölgede veya ülkede bol bol sex yapıyorsan bence kesinlikle aşı olmalısın. kimin taşıyıcı olduğunu bilemezsin.
  • sex hastalığıdır. internetteki hurafelere inanmayın. sex dışında bir yolla bulaşması bir milyarda birdir. tentene değmeden bulaşma gibi bir durum, karpuz üstünden korona bulaşmasından bile daha düşük bir ihtimaldir.

sevgilisine, eşine dostuna açıklama arayanların internette uydurduğu bir hurafedir sex harici bulaşma palavrası.
  • üç doz oldum. ama pek bir önemi yok benim için.
  • internette satılan asit icerikliybir kremle (can yakıyor kullanırken) birlikte propolis içilmesi ve problemli bölgeye doğrudan sürülmesi ile bertaraf edilebilen ciddi rahatsızlık
  • hayatım boyunca ilişkiye girmemiş olan bende vuku bulan hadise sanırım.

zira, penisim de minik minik karnıbahar şeklinde siğiller olduğunu fark ettim geçen ay. genetik olarak da kişide çıkabiliyor mu bunlar ? ve bunun için ilaçlı herhangi bir tedavi yöntemi var mı ? bilenler yesillendirsin lütfen.
  • hamam havuz vb yerler ...

hpv sadece cinsel olla bulaşmaz.

virüs; seks olsa bulaşsak demez bulaşır....
5 entry daha
hesabın var mı? giriş yap