• --- spoiler ---

ejderha da olsa insan insandır.

--- spoiler ---

mottolu film.
  • dostum ejderha demişssin ama bu bildiğin kanatlı kedi.
  • eğer kedi yada köpek sahibiyseniz başrol ejderhanın bütün hal ve tavırlarını, bakışlarını ve mimiklerini kendi yavrunuza benzeteceğiniz film.
    filmdeki bütün karakterler birbirinden şirinken, bu başrol ejderha (toothless) şirinlik abidesidir. oğlumun sadece bana özel olduğunu düşündüğüm tüm yalakalık mimiklerini sergilemiştir filmde.
    ve bunun dışında kesinlikle keyif yerine getirmede birebir bi film.
  • kusursuz film.

eleştiri manyağı olan beni bile susturdu o derece. ayrıca arkadaki müzikler kesinlikle çok uyumlu olmuş.

toothless benim ejderham olsun yoksa çocuğumu keserim.
  • müzikleri gerçekten enfes olan animasyon, bazı sahnelerde gerçekten verilen duygu çok iyi oturmuş. bunu yapan adam için; (bkz: john powell)

başroldeki ejderhamızı* da ben şahsen f-117a'ya benzettim başta kanat ve kuyruk yapısı olmak üzere, tıpkı bu uçak gibi kamuflaj* özellikli ve en gelişmiş saldırı gücüne sahip, ayrıca türünün adının night fury olması da tesadüf olamaz*.

--- spoiler ---

tek anlamadığım nokta neden tüm yetişkinler, vikingler aksanlı olsun diye, iskoç aksanıyla seslendirilirken veletlerin hepsinin amerikan aksanıyla seslendirildiği. vikinglerde aksan büyüdükçe elde edilen bir şey mi yani? koca hollywood'da iskoç aksanı konuşan bi grup velet bulamadınız mı?

--- spoiler ---
  • cok tatlı yapmislar da o night fury pokemona benzemiyorsa ben ne olayim..
  • grafiklerini de beğendim, konusunu da. her ne kadar çok klasik bir konusu olsa da (mesela deli manyak oğul ve yaptıklarını beğenmeyen ve daha sonra oğluyla gurur duyan baba hikayesini cloudy with a chance of meatballsda da görmüştük) çok eğlenceli bi animasyon olmuş.
    aynı zamanda iskandinavların isimlerinin neden gudik olduğu konusunda hiccup bize bilgi veriyor; "parents believe a hideous name will frighten off gnomes and trolls" (ebeveynlerimiz çirkin bir ismin cinleri ve trolleri korkutup kaşıracağına inanıyor)

filmin kötü tarafı ise insan hakikaten bi ejderhanın üstüne binip uçmak için deliriyor filmden sonra. (sordum, eminönü'nde bile ejderha bulunmuyormuş.)
  • toothless bildiğin "pikachu" kardeşim. öyle dragon mu olur? fazla sevimli.
  • sonuyla neden bir çocuk filmi olmadığını gayet açıklar bu film.

--- spoiler ---

artık hiccup da, night fury gibi engellidir. night fury'i ilk gördüğünde kuyruğundaki kanatın yarısı yoktu ve uçamıyordu, tıpkı hiccup'ın bir bacağının sonradan gittiği gibi. ilk başlarda protez* kanatla pek iyi uçamıyordu night fury ancak hiccup ona destek olmuş ve uçmayı öğrenmişti. aynı şey yataktan ilk kalktığında hiccup'ın da başına geldi. tam olarak yürüyemiyordu ancak night fury ona düzgün yürüyebilmesi için yardım etti. birbirlerini tamamlayan bir başka neden de budur. bu kısmı çok iyi düşünmüş senaristler.

--- spoiler ---
  • toy story 3'ten sonra 2010 yılının en güzel animasyonudur. 3d seyredilmese de olur, yeter ki yüksek çözünürlükte seyredin/seyrettirin.
hesabın var mı? giriş yap