• bir ay olmadı daha aldığım. 2009 model. executive donanım seviyesinde, ekstra olarak navigasyonlu. zavoli marka sıralı gaz sistemi taktırdım aldığım gibi. arada sadece bir hafta süreyle benzinli kullandım ve benzinle yaklaşık bir 2000 km civarında yol kat ettim. şimdi ayrıntılar.

* mük-kemmel bir araba. evet araba. nitekim önden çekişli. araç ihtiyaç duyduğunda arka tekerleklere de güç vererek dört tekerden çekişli hale geliyor. yani sürekli dört çeker değil.
    * alçak. hayır, namussuz değil, sadece yerden yüksekliği fazla değil. ama gene de diğer araçlara yukarıdan bakıyor. hemen hemen captiva kadar falan.
    * iç mekanı çooooook geniş ve çooooook kullanışlı. arka koltuklar adeta yayla. ön taraf da ha keza. bagaj desen bagaj değil, tek başına bir yaşam alanı. o derece yani. ayrıca bagajdaki orta bölme müthiş bir düşünce, kim düşündüyse on numara veriyorum.
    * çok hızlı gitmiyor. e zaten böyle bir araçla çok hızlı gidilmez de. 3 serisi alın olm hızlı gitmek istiyorsanız. ya da accord falan işte ne bileyim. bu ağır abi arabası gibi daha ziyade. ağır gideceksin bununla.
    * o nasıl bir yakıt tüketimi lan benzindeyken? yuh! 100 km/s hızı geçtiğin gibi nerdeyse 12 litre falan yakacak şehirlerarası yolda. ağır gidin lan!
    * sunroof seçeneği olmaması kötü. ama cam tavan da fena değil.
    * koltukların derileri, kapı ve ön paneldeki malzemenin kalitesi, emsallerine göre gayet başarılı. nitekim 2011 model captiva ile kıyaslayınca bariz fark direk görülüyor. düşünün ki cr-v ikinci el ve 45000 km de alındı, captiva ise sıfır olarak babamın malı niteliğinde alınmıştır.
    * gözler, cepler, bardaklıklar tam gereken yerlerde ve olması gerektiği gibi. eksik değil, ama tam olabileceği kadar da değil. lakin güneş gözlüği cebinin aynı zamanda arka koltuk aynası (dikiz aynası değil) olarak da tasarlanmış olması, tasarımcıyı öpmeme neden olabilir. çocuklu aileler için özellikle ihtiyaç. ha, arka koltuğa mini etekli bağyan otursa da olur tabii ama o başka mevzu.
    * ipod/iphone bağlantı kablosu var lan araçta! çok şaşırdım. ne işi var onun orada? ama keşke kapalı torpidoya değil de kol altı bölmesine aux girişi yanına koysalarmış. olsun bu da iş görür.
    * cruise kontrol sistemi iyi. iyi işte. şu hızla git diyorsun gidiyor. yeterli. ama cruise sistemi içinden aracın hızını düşürme imkanı da güzel. fren yapmadan, hzıı azaltma düğmesine basarak yakıt akışını kesiyor, düğmenin bırakıldığı hız değerini yeni atanan değer kabul ediyor. güzel.
    * torku düşük. yokuşlarda vites düşürüyor. hatta cruise takılı ise bazen iki vites birden düşürüyor. höst, bürrst, çüüş diyene kadar önce cruise kapatılıyor, sonra uygun hız/devir kombinasyonu için manuel gaz ayarı yapılıyor. beş vitesli, ama beşinci vites anca uzun yolda ekonomi sağlamak için konmuş gibi. yani araç dört vitesli denebilir.
    * tiptronik değil, tam otomatik vites. dolayısıyla "birader, dördüncü viteste sabitle" diyemiyorsunuz. "yok abi üç iyidir" şeklinde sktir çekiyor size. çok güzel hareket değil.
    * d3 diye bi vites seçeneği var, ilk üç viteste kullanıma kilitliyor aleti. güzel. şehir içinde ani hareketlenme gerektiren sürüşlerde (yuh, o arabayla ani hareket mi yapılır lan!), vites freni amacıyla yokuş inişlerde falan güzel oluyor. ya da yokuş çıkarken hızlanma esnasında 4'e takmasını önlemek için de kullanılabilir. işte öyle bir dalga.
    * g.tten ısıtması ısıtıyor. hiç laga luga yapmayın, açık unutunca g.tünüz yanıyor mu yanmıyor mu? iş bitmiştir.
    * kapıları kilitleyince içeriden açılmıyor. arkada çocuk varsa, ya da nuri alçoluk yapma durumu söz konusu olacaksa iyi tabii ki. bence iyi. selam. tanışalım mı? nuri ben.
    * bahsetmeden geçemeyeceğim, geri vites kamerası var. standart değil herhalde, çünkü navigasyon ekranından görüyoruz arkayı. ama süper bir olay. millet "gel abi gel" yaparken onları seyretmek bonus eğlence katıyor.
    * arka koltuklar üç parça halinde ayrı ayrı yatabiliyor, güzel düşünülmüş. hepsini yatırınca yatak olabileceği yönünde söylentiler var. henüz denemedim. ama gene de nuri bunu beğendi.
    * iri. bildiğin iri. dar sokaklarda falan dikkat et. arabanın her tarafına dit dit öten dalgaları boşuna koymamışlar. ama trafikte kapatmak faydalı, bu sefer arkadan yanaşan araç, önden yanaştığın araç, yandan geçen motor falan hepsine ditletiyor.
    * göstergeler güzel, kolay, okunaklı. araç içi düğmeler karışık değil, rahat ve kullanışlı. yerleşimi de başarılı.
    * çift yönlü klima. arkada iyi olur, terletmez falan... nuri bunu da beğendi.
    * duruyor lan! harbi duruyor yani. ben ki zamanında eski kasa bir cr-v'nin gazabından saniyenin hiçte biri farkla kurtulmuşken, bu duruyor. güzel.
    * şimdilik son olarak şunu söylemeden edemeyeceğim; sıralı sistem lpg uygulaması hayat kurtarır arkadaş. önceden sahibi olduğum 1.6 motor dizel hyundai i30 cw ile aynı ekonomik performansı alıyorum. istanbul-bodrum arası aynı tip kullanım ile aynı parasal karşılığı görmek çok mutlu etti. ekonomi olsun diye bindiğimiz arabaya bak mınakoyim, şimdi bindiğimiz arabaya bak. çok şükür bugünleri de gördük.
    * genel olarak bağyanlara selam eder, büyükleri ellerinden, küçükleri gözlerinden, bağyanları ... aha da oğlan uyandı hadi görüşürüz.
    * bunlar haricinde bilgi almak isteyenler mesaj atarsa elden geldiğince cevap verebilirim.
  • karlı zeminlerde yol tutuşunun başarılı olma sebebi; honda cr-v'nin kar canavarı yeti olması değil, kar lastiği kullanmasıdır.

imza: yılbaşı gecesi, saplandığı kardan çıkamayan araçları çekerek kurtaran kar lastikli laguna sürücüsü
  • cr-v hakkındaki bir önceki entrymizi şöyle bitirmişiz:

"neticede suzuki müdavimi arkadaşım ve honda müdavimi ben, "artık alman arabalarına geçsek iyi olur" dedik. bir sonraki aracım muhtemelen alman olacak, param yeterse mercedes, bmw filan alırım, ama skoda kodiaq da gayet güzel bir alternatif."

bak, bak, bak, laflara bak... neymiş, alman suv alacakmışız, mercedes, bmw filan, paramız yetmezse kodiaq da olurmuş. tarrağımı alırsın sen kodiaq... dolar olmuş ebesinin nalı, en düşük 4x4 kodiaq 280 bin lira, paşam mercedes, bmw olmazsa kodiaq alacakmış.

bu ekonomik krizde, bu fiyatlarla temizinden bir on yıl araba filan değiştirmek rüya artık bize, zaten aynısını şimdi alsak 270 bin lira, çüş. o bakımdan cr-v hakkındaki görüşlerim de bir miktar değişti. şöyle ki:

hani kendi arabam diye söylemiyorum, çok güzel araba. her bir şeyi on numara. japon yapmış abi. kesinlikle piyasadaki en kral suv, daha iyisi yok.
  • 2015 1.6 dizel otomatik vesiyonu tanıtılmış. inceleme fırsatı bulmuş biri olarak ziyadesiyle beğendiğim araç. turbolarla geliştirilen dizel 160 beygirlik (ki litre basına 100 beygir düşüyor) harika motoruyla ve 350nm torkuyla çok güzel işler çıkartır. aklınıza şüphe bile gelmesin. ayrıca kg/hp oranıda gayet güzel.

fiyat olayı ise artık türkiyede iyice zıvanadan çıkmış bir mevzu. ve tabii ki güncel fiyatı olan 125.000-140.000 tl bandıyla uzaktan yakından alakası yok.

es geçemeyeceğim çok güzel bir detay var ki, o da yenilenmiş vites topuzu. o nasıl şahane bi dizayndir. çok ama çok güzel. mecedes cls serisi amg lerdeki vites topuzunu andırıyor :)

şöyle kibar ve güzel bir şey. *
    şu işe mercedesin cls amg sinde olan.

ayrıca yeni modelleri ile aksesuar olayına derinlemesine girmiş honda ve bence çok başarılı detayları bu sefer yakalamışlar. çeşitli jant seçenekleri, spor görünümü vurgulayacak detaylı aksesuarlarıyla bence bu sefer hedef yaş kitlesini küçültmüş honda.

eski kasada bulunan ve güncel kasasında halen satmakta olduğu 2.0l hacimli benzinli performans bakımından patates motoru yerine bunu tercih etmek çok ama çok daha mantıklı.

geniş iç hacmi, ekonomik motoru ile sorunsuzluk arayan bireyler için biçilmiş kaftan olmuş yeni honda cr-v.
  • o kadar inceleme araştırma şu bu vs.den sonra bugün gidip sipariş ettiğim alet.

ama işte içim hala çok rahat değil. aslında hemen her şey ok, iç hacim, kullanım kolaylığı (ki jazz kullanıcısı olarak hiç zorlamadı beni, neredeyse aynı), pratiklik, performans, hızlanma eyvallah. ve fakat, honda'nın bu yol sesini içeriye alma konusundaki kronik başarısızlığı bu araçta da var. yani insanın aklı almıyor, herşeyi yapıyorsunuz ama bu konuda yıllardır hiçbir gelişme yok, en alt sınıftan en üst sınıfa aynı, ses yalıtımı bu kadar zor bir şey midir, koskoca honda bunu çözemiyor mu, nedir, anlaşılır gibi değil. mail atıp arge biriminde akustikten sorumlu müdürün işitme testlerini periyodik olarak yaptırıp yaptırmadığını, en son ne zaman yaptırdığını filan sorasım var.
  • çok pahalı denmesine rağmen sınıfının en uygun fiyatlı suvlarından birisi. sonuçta d segmenti bir suv. fiyatların bu seviyede olmasının ana nedeni hondanın aracı yüksek fiyata satması değil devletin acımasız vergi politikalarıdır.

1.6 litrelik dizel motordan 160 beygir güç ve 350 nm tork üretmişler. 9 ileri otomatik şanzıman ise çok başarılı. 1730 kg ağırlığındaki bir araç için yakıt ekonomisi de sağlıyor. fakat turbosu kalkışta biraz geç devreye giriyor ancak sonrasında iyi. awd sistemine sahip. yani sürekli 4 çeker değil ama ön tekerleklerdeki sürtünme azaldığı zaman otomatik olarak 4 çeker sistemi devreye giriyor. fakat 4x4'de subarı forester performansı beklememek lazım. araç hafif arazi ve şehir içi şartlarına göre üretilmiş. kar, buz, çamur gibi yerlerde işi görüyor.

bakımları 10 bin km / 1 yıl (hangisi önce dolarsa) aralığında yapılıyor. 700-1000 tl ortalamasında tutuyor. standart bakımı haricinde diferansiyel yağı, şanzıman yağı gibi ilaveler olduğunda fiyat yükseliyor.

euro 6 motora sahip olduğu için dizel partikül filtresi (dpf) kullanılıyor. türkiye'deki yakıt kalitesinden kaynaklı olarak uzun süre şehir içi ve düşük süratlerde kullanılırsa tıkanarak sorun yaratabiliyor. 60 kmh üzerinde 20-30 dakika kullanarak partiküllerin yakılmasının sağlanması öneriliyor. sorun çözülmezse servis yolu görünüyor ki kullanıcı hatası sınıfına da sokulabiliyor. onun dışında en çok yaşanan problemlerden birisi de oksijen sensörü arızası. bu serviste ücretsiz halledilebiliyor. turbo hortumu arızası konusu ise artık çözüldüğü için sorun olmaktan çıktı.

benim açımdan ilk bakılacak şeyler şase, motor, yürür denilen şeyler. bu konuda sıkıntı yok gibi. onun dışında kişisel beklentilere göre eleştirilebilir. multimedyası bana göre çok kötü mesela. 200 liralık bim tableti gibi. 180-190 bin fiyat bandındaki bir araca kesinlikle yakışmıyor.
  • 1.6 dizel versiyonu ile 2.0 benzinli versiyonu aynı fiyata (140.000 tl) satılan araç.

araçların birinde ötv %45 diğerinde %90 iken bu iki aracı nasıl aynı fiyata sattıklarını merak ediyorum. acaba "2 litre alanın kanını devlet etmiyor, 1.6 alanın kanını da biz emelim" düşüncesi mi var acaba?
  • uzun arastirmalar neticesinde bunda karar kilip 1,5 ay evvel aldik. zoraki olarak secenekleri dusurdugumuzden (otomatik vites, cok km yapilmayacagindan fazladan para odememek adina benzinli) en cok gel-git yasadigimiz rakibi dogal olarak toyota rav4 idi. kullanici yorumlari son kararimizi vermemizde etkili oldu.

huyunu suyunu ogrenene kadar bir sey yazmayi istemedim. su an diyebilirim ki almayi dusunenler hic dusunmesin. gercekten verilen parayi hak ediyor. yalniz verilen parayla birakmiyor. daha once cesitli kezler soylenmis, yakit tuketimi cok diye. evet, yakit tuketimi fazla. 1.6 tonluk bir arac icin cok da anormal bir durum degil bu.
    2010 model uzerinden konusuyorum, sehirici (istanbul avr. yakasi) ortalama 9.3-10.5lt/100km arasi degisiyor tuketim. 2 farkli yolda aldigim ortalamalar bunlar. sayet cok trafige takilan yollarda kullanacaksaniz bastan uyarayim kalkis esnasinda 25lt/100km gibi abidik degerler gosteriyor. dur-kalk yapa yapa bir de bakiyorsunuz ortalamaniz 10 lt'nin ustune cok rahat cikmis. tum araclarda oldugu gibi bu aracta da tuketimi arttiran bir diger unsur tepecikler. sayet cokca tirmanma gerektiren bir rotaniz varsa yine yakit tuketiminden rahatsiz olabilirsiniz. 1. ortalama avcilar yonu, 2.si m.koy yonunu ifade ediyor (ikisi de benzer yogunluklarin oldugu sabah ve aksam saatlerinde alindi).
    bunlarin haricinde en onemli sey bunun bir suv oldugunun farkinda olup gaza hayvani yuklenmemek. cekis ve kacis bakimindan bir otomobilin cevikligini beklemeyeceksiniz. ne bileyim d3'e almayacaksiniz ornegin araci. yoksa tuketim cok dogal bir sekilde firlayiveriyor. rampalari tirmanirken gaza fazla basmak yerine kurallara uygun sekilde seyrederseniz yakit bakimindan kara gecerken diger yandan kurallara uygun gitmeye alisirsiniz ki bu iyi bir sey.

(executive icin) ic tasarim, kullanim ve rahatlik bakimindan muhtesem. arka koltuklarinda oturmak bile farkli hissettiriyor insani. hava guzelken araci kullaniyor olsaniz bile kafanizi kaldirip bakmaya cagiriyor.
    gorus acilari en sevdigim yanlarindan birisi. onden zaten hicbir problem yok. arka ve yanlar icin ise genis aynalari sayesinde aracin her yerine hakim olabiliyorsunuz. ilk oturdugum anda dikiz aynasi biraz garip ve gorus acisi dar gelmisti. lakin sonradan sonraya dedektorler sayesinde bunun cok gereksiz kaldigini anlamaya basladim. cok cok zorlaniyorsaniz kamera seceneginiz her daim orada duruyor (navigasyon sistemli muzik sisteminiz oldugu varsayimiyla ekstra +-250 lira odemeniz gerekiyor).
    kamera demisken navigasyon ve muzik sistemi olarak takili gelen necvox'dan bahsetmem gerekiyor. cok dingil bir sistem. hem agir, hem de kanser edici ozellikleri var. ozellikle navigasyon acisindan cok sorunlu oldugunu soylemem gerek. televizyon olayi da ha keza oyle. dvd okurken surekli garip sesler cikarmasi da cabasi. gicik bir alet. genelde de honda servisleri bunu tercih ettiginden bu aletle geliyor. bunun disinda ipod'unuzu baglamak istiyorsaniz baglanti noktalari biraz salak yerlerde. ustelik sarj etmiyor ipod touch 4g'yi. bunlar kucuk ama can sikici ayrintilar. aracta hali hazirda tek begenmedigim yan bu.

aracla hareket halindeyken disariyla etkilesim sifira iniyor diyebilirim. cukurlar, hiz kesici ve kasis gibi seyler can sikmiyor. ayrica disarida firtina kopuyor olsa bile iceriden hicbir sey hissetmiyorsunuz. kazara cami acarsaniz aninda kapatiyorsunuz. oyle rahatlatici bir havasi var.

yol tutusu hakkinda soylenebilecek cok bir sey yok. olmasi gerektigi gibi, fazlaca guven veriyor.

daha once opel astra hatchback kullanirken vites sisteminden cok sikayetciydim. surekli sorun cikariyordu. ani fren, rampa tirmanma gibi durumlarda insani deli ediyordu. simdiye kadar hicbir rahatsiz edici yanini gormedim. gaz, fren ve vites uyumu bu bakimdan cok iyi. vites dusurup devir kazanmak icin gazi asiri diplemeniz gerekmiyor (astra'da boyleydi). surucunun ne yapmak istedigini cok kolay anliyor.

dis aksam bakimindan dedektorleri iyi calisiyor. farlar otomatikte durabilir rahatlikla. benzer sekilde silecekler de otomatikte birinci hizda durabilir. bircok arac kullandim genelinde bu yagmur sensorleri kupkuru havada bile nem kapip sileceklerin calismasina sebep olabiliyordu. simdiye kadar boyle bir sey basima gelmedi bu aracta. cok sacma konulara girmeye basladim. neredeyse araca cicekler cizmeye baslayacagim simdi. devam edeyim en iyisi.

guvenlik bakimindan ncap testlerine muhakkak bakarsiniz. acikcasi cok cok guven veren bir yapisi yok. fena oldugunu soylemiyorum. lakin rav4 bu aractan daha iyi puanlara sahiptir ornegin. buna ragmen aralarinda daglar kadar fark yok. bir de bu araclarda kurallara uyarsinizdir herhalde. ornegin hiz sinirlarina. ne de olsa cok yakiyor bakin, uyun lan kurallara. ohom. ne diyordum? evet, arac guvenli. fena degil yani, kurallara uydukca cogu suv'la kafa kafaya veya daha iyidir.

genel anlamda bakildiginda memnun ediyor insani. verilen para? bence hali hazirda tum araclarin fiyatlari cok sismis durumda ulkemizde. yine de turkiye sartlarinda suv'lar icinde cok iyi bir tercih oldugunu dusunuyorum. dusunmesem almazdim zaten.
  • akademisyen cipi.
  • honda türkiyenin anlaması gereken bir konu var. 80-90 bin tl civarı para harcayıp manuel arabaya (özellikle suv) kimse para vermez.
hesabın var mı? giriş yap