• değişik bir espri anlayışına alet olmuş uygarlık. bir şeyler dönüyor ama zerre anlamıyorum.
  • havacılık sektörünün bilişim teknolojileri konusunda çözüm üreten hızla büyümüş firma
  • üniversite hayatım boyunca başıma bela olan devlet yarın da sınavım var
  • tevrat 'a göre ibrahim peygamber ve karısı sara ölünce, hititli bir adamdan alınan tarlaya gömülür. ölmeden önce de oğullarına hititli kızlarla evlenmemelerini öğütler. ama ishak bu öğüdü tutmaz ve iki hititli ( bazı yorumlara göre hatti li) kızı karısı olarak alır.

tevrat'ın ilerleyen bölümlerinde ishak'ın annesi rebeka hititli gelinleri hakkında şunları söyler:

"bu hititli kadınlar yüzünden canımdan bezdim" ... "eğer yakup da bu ülke kızlarıyla, hitit kızlarıyla evlenirse, nasıl yaşarım ?" *
    (tevrat, tekvin; 25/10, 26/34, 27/46)
  • martin luther king, tevrat’ı almancaya çevirirken “ht” adında bir kavim ismi görür ve bunu “hethit” diye çevirir. sonraki çevirenler ise ingilizceye çevirir ve “hitit” olarak dünyaya yayılır.
    akadcada da ht olarak yazılmıştır. kaldı ki hititler de kendilerinin hititten ziyade hatti olarak tanımlarlar. 3.hattuşili bile kendini büyük hatti şehri kralı der.
  • ingilizce tarih terminolojisinde karamanlılardan bile karamanites diye bahseden zihniyetin hittililer anlamında hittites dediğini hitit kelimesinin buradan doğduğunu tahmin ediyorum.* yani hittililer, hattililer yani hitti-hatti-eti* aslolan kelimedir.*
  • en son 10 sene once üzüm yemiş insanların kusmasiyla üretildigini tahmin ettigim sarap markasidir.
  • kopeklerin en unlusu. (hit it )
    (bkz: rezil espriler)
  • tunalıdaki nacizane bar. az kisi gidince daha guzel olur. ted'den bi suru sima gorulen kotu gun dostu mekan.
  • bulmacaların olmazsa olmazı anadoluda yaşayan eski bir uygarlık.
hesabın var mı? giriş yap