• olacak bir hadiseyi önceden bilme-görme,hissetme. önsezi, içine doğma.
  • his bildiğimiz his, kabl önce ve el vuku da vuku bulmuş olay, yani gerçekleşmeden hissedilen ve sonrasında gerçekleşen olay demek.

eğer olay gerçekleşmemişse bu söz grubunu kullanamıyoruz. olayın gerçekleşmesi ön koşul ve bunun için de bağımlı bağımsız olaylar, bağımlı bağımsız değişkenler ve en önemlisi ihtimaller söz konusu. olasılıksız kitabında kafede oturan david, içeriye araba girme olasılığını hesaplayıp gayet yüksek bulması sonucu içeriye arabanın dalacağını hissetmesi başka bir olay tabi, burada olasılık hesaplamıyoruz. o kadar şizofren de değiliz, belki de şizofrenizdir.(bkz: adam fawer)

gün içerisinde bir çok olaylar düşünüyor ve bunların devam senaryolarını yazıyoruz kafamızın içinde, akşam kafamızı yastığa koyunca, banyoda vs vs..(bkz: yatakta kendi kendine konuşurken lafın lafı açması)(bkz: banyoda girilen hayali tartışmayı kazanmak).
    peki bu da sayılır mı hissi kablel vuku olarak? kısmen. çünkü eğer ertesi gün gerçekleşecek olayın devam senaryosu sizin dün akşamki senaryolarınızdan biri olursa, sanki daha önce o anı yaşamış gibi, aynı diyaloglara girmiş gibi hissedebilirsiniz. (bkz: dejavu)
    daha önce hayalinizde kazandığınız şeyi gerçek hayatta da kazanınca kuracağınız cümle "içime doğmuştu" olacaktır.

peki ya bizim isteğimiz dahilinde olmayan şeyler? daha önce hiç konusu açılmamış olan şeyler?

o sıralar öğrenciyim güney kore'de, yabancı öğrenciler olarak bir futbol takımımız var ve diğer üniversitelerle ara ara maçlar yapıyoruz. hava da sıcak maçları akşam yapıyoruz. maçta nasıl yorulduysam artık, duş alıp direk koydum kafayı yastığa maçın kritiğini yaparken uyumuşum. ama nasıl uyuma, rüyamda bir sağa bir sola dönerek mütemadiyen onu görüyor, sürekli bir şeyler konuşuyoruz, tartışıyoruz falan. neredeyse sabaha kadar onu gördüm rüyamda. sabah kalktım ama içimde bir sıkıntı bir değişik hissediyorum. telefona bakındım şöyle etrafta. sonra buldum, baktım bir mesaj, evet ondan "selam!"
    işte bu hissikablelvuku arkadaşlar, geriye kalan her şey olasılık hepimiz david caine'yiz.(bkz: olasılıksız)
  • (bkz: altıncı his)
  • olacak bir şeyi önceden hissetmek anlamına gelen osmanlıca kelime.

(bkz: önsezi)

(bkz: 6. his)
  • altıncı his, tek tek değerlendirecek olursak. kabl: önce vuku: olay. yani olay gerçekleşmeden hissetmek
  • olacak bir olayı önceden hissetmek manasına gelmektedir.
    ailede bu şekilde güçlü hissiyatlara sahip kişiler olduğundan sıkça duyduğum bir kalıptır kendileri.
  • itirazim var filminde tebessum etmeme sebep olmustur...-s!-
    hissi kablel vuku : attim tuttu :)
    -s!-
  • tıpkı kafkaokur ve kafa dergileri gibi uzerinde bu lafin yazdigi bardaklar ve eşyalar da instagram kadinlarinin son dönem gözdelerindendir.

instagramda olgun, akilli, bilgili, farkli gorunmeye calisan her kadinin bu 3 şeyle cekilmis bi fotografi ya da hikayesi vardir mutlaka.
  • bu güne kadar duyduğum en güzel kullanımı itirazım var filminin son sahnesinde yer alan sözcükler öbeğidir ve serkan keskin'e ne yakışır bunu böyle ağız dolusu söylemek.
  • zihin öyle bir aç hayvan ki siz ne yaparsanız yapın eğer olaylar arası güçlü bağlantılar kurma gibi bir hassasiyetiniz, ya da huyunuz, ya da güçlü bir görsel hafızanız -adı her ne ise- varsa, o his sizi buluyor. zihniniz, siz istemeseniz de olaylar arası bağ kuruyor. ister istemez. birçok görsel, yaşanmış olay, tepkiler birleşiyor, ortaya yaşanacaklara dair bir öngörü çıkıyor.

içimize doğan bir şey yok yani. korkmayın.
hesabın var mı? giriş yap