• - doktor bey bende galiba hippopoto...aaay çok korktum..
    - anlamadım..
    - ya şey dicektim.. ben de şey var.. hippopotomo... ciyaaak!.. yok yok.. söleyemicem..
    - ne hipopotamı beyfendi..
    - yok ya.. gerisini de sölicem de korkuyorum..
    - tevbe tevbeee..
    - ya hippopotomon.. alllaah.. ölüyodum..
    - hay ben senin mınıtünüsikyimterbiyesizinevladıı..
    - doktor söyleme öyle uzun şeyler.. piç de.. puşt de.. canımı ye..
  • - la olm neco
    - buyur güzelim
    - sende hippopotomonstrosesquippedaliophobia var mı?
    - ...
    - lan neco, necoo, kalk olm, kolonya getirsin biri çabuk !!
  • uzun kelime korkusu.
  • bu tıp literatürüne hastayım. hani şu "o kadar sene okuduk, karman çorman yazalım da okuyamasın ibneler"in temel kaynağı burası. evde otururken düşünerek bulmanızın mümkün olmadığı isimler bunlar.

tamam hepsi birer durumu anlatır ama bizdeki çok oturgaçlı büyük uzun götürgeç'in kullanımı nasıl otobüs ise; bunlar da pekala kısalarından random isimler bulabilirlerdi.

hippopotomonstrosesquippedaliophobia deme de "fiyu" de.. ya da ne bileyim "hodo" ya da "hebele" de. ama olmaz. hasta gelip muayene olduktan sonra "neyim var doktor?" diye sorduğunda bizimkiler; karizmatik ve senin benim aklıma gelmesi mümkün olmayan şeyler söylemek zorundalar.. anlayışla karşılıyorum tabi. düşün bak ; sordu
    - neyim var doktor?
    - hebele olmuşunuz.
    - hmm. biraz düşünsek biz de bulurmuşuz aslında.

ne olacak bu sefer? doktorluk müessesesi darbe alacak. siklenmez olacak.. o yüzdendir ki bu tür isimler sırf doktorluk mesleğini korumak ve yüceltmek; doktorların toplum içerisindeki statülerini cilalayıp parlatmak için vardır.

araya bi boşluk bari koyaydın hayvan evladı..
  • espri anlayışı bakımından yetkin bir doktor tarafından konulmuştur ismi zannımca.
  • "bir korkum var ama söyleyemem dilim dönmez" - hippopotomonstrosesquippedaliophobik
  • kendi kendini besleyen fobidir. hayır; şimdiye kadar böyle bir fobim yoktu; bu tanımı görünce uzun kelime korkusu yaşayıverdim; ister istemez de merak ediverdim: uzun kelime fobisini, böylesi uzun ve böylesi zor bir tanımla isimlendirmek nasıl bir ironidir? oysa ki, şuna "hipofobi" gibi bir şey deselermiş, mis gibi olacakmış (latince bir anlamı olduğunu tahmin etmiyor değilim. çok rica ediyorum üstüme gelmeyin; zaten korkmuşum şurada).
  • ulan ben bunun belirtilerini fark edip doktora gitsem ve bana bu teşhis konsa tekrar tekrar kapılırım aynı korkuya. tedavi sürecinde çivi çiviyi söker düsturu mu benimseniyor nedir! manyak mısınız be!
  • uzun kelimelerden korkma hastalığı. kopyala yapıştır olmasa korkudan ölecektim burada lan !
  • türkçe vikipedi'de henüz bulunmayan fobi türü. garip.
hesabın var mı? giriş yap