• çılgınca yazma arzusu duyma ve günlük yaşamını derinden etkileyecek şekilde bunu davranış düzeyinde sürdürme çabası. beynin temporal loblarındaki bir değişimden kaynaklandığına dair bazı çalışmalar mevcuttur. temporal lob epilepsisi tanısı almış kimi hastalarda birtakım ortak kişilik özelliklerinin ve davranış paternlerinin saptanması nedeniyle dostoyevski' nin bu özelliklerin tümüne yakınına sahip olmasından yola çıkılarak, söz konusu duruma dostoyevski sendromu da denilmektedir.
  • marquis de sade'nin quills filminde yaptığıdır. kağıt bulamayınca kanıyla kıyafetlerine, onu da bulamayınca afedersin kakasıyla duvarlara yazmaktadır.
  • aşağıdaki siteye göre; (bkz: danielle steel), (bkz: edgar allan poe), (bkz: fyodor mihailoviç dostoyevski), (bkz: sylvia plath), (bkz: joyce carol oates), (bkz: stephen king), (bkz: isaac asimov) gibi isimlerin de muzdarip olduğu, nadir görülen psikolojik bir rahatsızlık.

https://www.psychologytoday.com/…raphia-river-words

edit: "anshar" nickli yazar sayesinde bugün yeni bir şey daha öğrendim. kendisine teşekkürü borç bilirim.
  • incognito isimli kitapta da tanımı yapılan, hatta peygamberlerden bazılarının sahip olduğu düşünülen hastalık.
  • aşırı yazı yazma dürtüsü.
  • muzdarip olan birinin sözlüğe üye olması halinde sözlüğe epey dokunabilecek hastalık.
  • fütursuzca yazı yazmak isteme sendromu; hipergrafi nedir?

hepimiz zaman zaman duygularımızı, düşüncelerimizi yazıp rahatlamak isteriz. yazmak, insanın kendini anlamasını sağlayan bir araçtır, çoğu kişi için bir terapiyle eş değerdir.

geschwind sendromu, beyindeki temporal lobda oluşan epilepsi nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. epileptik nöbetler sırasında, kişinin bilişsel fonksiyonlarında farklılaşma meydana gelir; hipergrafi. bu sendromda, aniden ortaya çıkan ve aşırıya kaçan dinsel düşünceler veya işitsel sanrılar gibi anormal bulgular da görülebilir.

hipergrafiye epilepsinin neden olduğu biliniyor. ancak epilepsiden muzdarip herkes, bu rahatsızlığa yakalanmıyor. etkilenen kişilerden bazıları ise, bu rahatsızlığı yeteneğiyle birleştirip, ünlü bir yazar olabiliyor. öyle ki hipergrafi olduğu bilinen pek çok yazar bulunuyor.

rus yazar fyodor dostoyevski’nin sendromun tüm özelliklerini taşıdığı biliniyor. hatta sendromu keşfeden bilim insanı norman geschwind, hipergrafiyi “dostoyevski sendromu” olarak da adlandırmış.

hollandalı ressam (bkz: vincent van gogh) da kardeşi theo’ya normalden çok daha uzun mektuplar yazdı. van gogh, 1872 ile 1890 yılları arasında toplam 902 mektup kaleme aldı. amerikan edebiyatının melankolik prensesi olarak tanınan (bkz: slyvia plath), (bkz: stephen king), (bkz: ısaac asimov), (bkz: edgar allen) (bkz: poe), (bkz: samuel johnson) gibi birçok ünlü sanatçının da hipergrafiye sahip olduğu biliniyor.

türk hikayeciliğinin önde gelen isimlerinden (bkz: sait faik abasıyanık) da hipergrafiye sahip olan başka bir yazar. sait faik abasıyanık kendisini nasıl hissettiğini şöyle ifade ediyor;
    ‘’söz vermiştim kendi kendime; yazı bile yazmayacaktım. yazı yazmak da hırstan başka ne idi ? burada namuslu insanlar arasında sakin ölümü bekleyecektim. hırs hiddet neme gerekti? yapamadım. koştum tütüncüye, kağıt kalem aldım oturdum. ada’nın tenha yollarında gezerken canım sıkılırsa küçük değnekler yontmak için cebimde taşıdığım çakımı çıkardım. kalemi yonttum. yonttuktan sonra tuttum öptüm. yazmasam deli olacaktım.”
  • "heeeeeeeee" dedirten tanimimsi.

ondan her gün günlük...........
  • geschwind sendromu yaşayan bireylerde rastlanması daha mümkün hale gelen durum.
  • yazma çılgınlığıdır.

kişi kağıt bulamadığı zaman tuvalet kağıdına, koluna, bacağına filan da yazabilir.
hesabın var mı? giriş yap