• halka geçirme sistemi.
  • hakkında delicesine yazı yazmak istediğim saçma sapan bir sistem.
    özetlicek olursak;
    bankalardan alınan hgs lere pttler karışmaz hiç bir işlemini yapmaz piç gibi ortada kalırsınız.
    bankalardan alınan hgs etiketlerinin % 90'ı bozuktur ama bunu ancak aldıktan sonra anlarsınız.
    geçişlerde okuma yapmaz, fazladan ücret çeker, velevki bir otomatik öteme talimatınız varsa ananız bellenir.
    bazen hiç okumaz, tamamen bedava geçmiş olursunuz.
    fazladan geçişleri iptal ettirmek isterseniz fax çekmeniz peşinden aramanız gerekir.
    şanslıysanız telefon ile iptal ettirebilirsiniz.
    motorsiklet için hiç şekilde tasarlanmamış olan bir ürün, bir kere kullanma talimatında motosiklet için diye bir kısım yok.

bunu tasarlayan,testleri yapan mühendis kim ise kendisini sevgi ve saygı ile kucaklıyorum.
    istanbul gibi keşmekeş dolu bir şehirde, bu sistemin çalışamayacağını hesap edemedin mi sen insan yavrusu ?

madem, kaçak geçenleri enseleyebiliyorsunuz neden o zaman illa insanları saçma sapan bir sistemi kullanmak zorunda bırakıyorsunuz dedirtir adama.

biz hiç bir şey kullanmadan geçelim, sizde bize aylık olarak bir fatura gönderin bitsin bu eziyet. böylece okudu okumadı cezalı oldu olmadı gibi şeylerde ortadan kalkmış olur ama demi ?

gerçi yukarıdaki bir paragrafı, bu devletin götümüzdeki dona bile göz diktiğini tamamen unutarak yazmış bulundum.
  • bu zıkkımın motosikletlere neden araçlarla aynı fiyata olduğunu anlamak mümkün değil. motsikletler, diğer araçlardan daha hafiftir ve asfalta çok daha az zarar verir, daha az yakarlar ve emisyon değerleri çok daha düşüktür çevreyi çok daha az kiletir, trafik sıkışıklığından daha az etkilendiklerinden trafikte çok daha az kalırlar ve bu da ekstra olarak çevre kirliliğine çok daha az etki etmeleri demektir, istanbul gibi bir şehirde trafik sıkışıklığını azaltmanın yegane çaresidir ve fakat yetkililer bunu görmek istemezler nedense. her şekilde özendirilmesi, desteklenmesi gereken bir ulaşım aracına ne demeye diğer vasitalarla aynı geçiş ücreti uyguluyorsun bi de bakayım bana. şehircilik nere bunlar nere.
  • hgs resmi internet sitesinde şöyle bir bilgi yer alıyor:

"hgs sistemi plakaya tanımlı tek hesap üzerinden ücretlendirme yapmaktadır. etiketin ya da kartın farklı araçlar üzerinde kullanılmasına izin verilmemektedir."

bu bilgiden anladığımız şu;

hgs aboneliğimiz aracımızın plakasına tanımlı olduğundan, etiketi cama yapıştırmayıp başka bir araçta kullanma imkanımız yok.

başka bir bilgi, ziraat bankası hgs başvuru sayfası / kullanım kılavuzu sekmesinden:

soru: "aracımı sattıktan sonra hgs etiketimi başka bir araçta kullanabilir miyim?"

cevap: "yapıştırıldığı yerden çıkarılması durumunda etiket geçersiz sayılacağı için kullanıma devam edemezsiniz."

bu bilgi de ilk bilgiyi pekiştirmekle birlikte, hgs etiketinin camdan söküldüğü anda geçersiz olacağının altını çizmiş.

bu bilgiler ışığında maruz kaldığım kusursuz bir hgs soygununu sizlerle paylaşıyorum:

ön bilgi: istanbul'da ikamet ediyorum. hgs başvurusunu garanti bankası'na yapmış, kredi kartına otomatik ödeme talimatı vermiştim. hgs etiketi araç camında sabit ve araç otoparkta yatar vaziyette.

garanti bankası'ndan gelen hesap ekstresinde -aracımın otoparkta yatışı devam ettiği tarihlere denk gelen- osmangazi köprüsü geçişiyle başlayan ve balıkesir-bursa otobanında cirit atmalarla devam eden geçişlere ait ödemelerle karşılaştım.

bankayı arayıp bu geçişlerin bana ait olmadığını bildirdim. banka topu karayolları genel müdürlüğü'ne atarak, bu konuda yardımcı olamayacaklarını söyledi.

karayolları genel müdürlüğü'nü arayıp durumu izah ettiğimde, "geçiş yapılan noktaların işletmesini otoyol a.ş.'nin yaptığını ve kendileriyle iletişime geçmem gerektiğini" izah ettiler.

otoyol a.ş.'yi arayıp durumu izah ettiğimde, "geçişin, şahsıma ait hgs ürünü ile yapıldığını ve konuyu hgs ürünü aldığım bankayla görüşmem gerektiğini" izah ettiler.

karayolları genel müdürlüğü ile tekrar iletişime geçip, geçişlerin yapıldığı tarihlerde aracımın istanbul sınırları içerisinde bulunduğunun teyidini/belgesini aldım.

bu bilgiyle otoyol a.ş.'yi tekrar aradığımda;

"kayıtlarımızda geçişin sizin aracınızla yapılmadığı gözüküyor fakat hgs ürünü size ait. bu yüzden tahsilat, ürünün (hgs) bağlı olduğu hesaptan yapılır."

ek olarak:
    "hgs ürününüze sahip çıkmak sizin sorumluluğunuzdadır." cevabını aldım.

karayolları genel müdürlüğü hgs birimiyle tekrar iletişime geçip, "böyleyken böyle ne yapmamı öneriyorsunuz?" diye saf saf sorduğumda, telefondaki görevliden aldığım cevap da şurada ibret vesikası olarak dursun:

"yaptıkları kanuni değil. sesinizi yükselterek çıkışın ve mahkemeye vermekle tehdit edin."

(bu arada, tabii ki tehdit ettim ve "istediğiniz yere şikayette bulunabilirsiniz" cevabını aldım. tabii, istediğimiz yere şikayet edilemiyor; şikayet edilecek mahkeme, otoyol a.ş.'nin işletmecilik yaptığı il sınırlarında [balıkesir]).

bu noktadan sonrasını uzun uzadıya anlatmak istemiyorum.

bilmeniz gereken; bankaların dahi, ürünü (hgs) sattığı müşterisine sahip çıkmadığı, karayolları genel müdürlüğü'nün soygunlara göz yumduğu, soyguna/dolandırıcılığa son derece müsait olan bir sistemin adıdır hgs.

bunu bilerek başvurun.
  • ks. hacı geç sen.
  • bu hizmeti devlete kim satip kim onay verdiyse hepsine yaziklar olsun. yagmurda calismayan sistemi devlete itelemisler. su anda gecen tum araclar kacak gecis uyarisi veriyor. saat gibi calisann ogs dururken once kgs sonra hgs yi itelediler
  • 150 tl yüklemeye 5 tl hizmet bedeli alan yamyamların sistemi. neyin hizmeti bir gel anlat hele?! bir de bir kaç ay öncesine kadar uygulamada 250, 500 vs gibi miktarlar seçebiliyordunuz yükleme için şimdi onu da 150 tl ile limitlemişler. “sık sık gel ki biz de sık sık öpelim seni” demişler kısacası.

vatandaşa hizmet değil de bizzat domaltıp sikmeye odaklı, gözü doymaz siyasal islamcı şerefsizlerin ülkesinde sıradan bir vatandaş deneyimi kısacası.
  • bunu sattığı iddia edilen shell, bp'ye bp ise po'ya yönlendirir. po'nun ise konudan hiç haberi yoktur.
  • bak yazılım donanım az buçuk anlarım, 3 5 ay ver taşşaklarımla daha düzgün sistem yaparım. be amına koyayım çalışmazsın, çalışırsın güven vermezsin. bakiyen biter hiç sikmiyormuş gibi bir de işlem ücreti alıp sikersin. yetmedi, istediğim tutarı yatıramadığım için çıkarmadan içerde 1 posta daha atıp rahatlarsın. bu amına koduğum kartına 60 tl yatırmak için ya sike sike ptt ye gidip mendebur memurla yüz göz olacaksın ya da önce 50 tl yükleyip 4 tl işlem ücreti, sonra 25 tl ödeyip 3 tl işlem ücreti ödeyeceksin ya da 75 tl ödeyip hem fazla yatırmış olup hem düpe düz sikileceksin.

yani agalar türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde borcuna sadık vatandaşsan kurumlar tarafından önlü arkalı sikileceksin. allah belanızı versin, bu ülke bu günlere yine iyi gelmiş. basiretini siktiklerim.
  • ulkede nasil bir sistemin egemen oldugunu ozet olarak hissettiren hukuk dışı uygulama. hic bir gecis yapmadigim halde kendi kendine 10 ar 20 şer para cekiyor. ve bunu geçiş hareketlerine de yansitmayarak tamamen oldu bittiye getiriyor. screenshot esnasinda bakiye gizleyerek hirsizlik duzenini garantiye almaya calisiyor...

sonra da neden bu ulkeyi sevmiyorsunuz diye sorarlar. otoyol gecis sistemi bile dolandircilikla calisan ulkeyi kim sevsin
hesabın var mı? giriş yap