• müzikte sesin notasını belirlemeye yarar. mesela 440 hz. la'dır. bir oktav aşağısı 220 hz. bir oktav yukarısı ise 880 hz'dir. son dönemlerde klasik orkestralar la'yı 442 hatta 444 almaya başlamışlardır. * bin hertz 1 kilohertz'dir. * insan kulağının duyma sınırı ise 20 hz. - 20 khz arasındadır.
    (bkz: spectrum analyser)
  • 50 hertz tüplü televizyonlar ile 100 hertz tüplü televizyonların farkı, ekrana saniyede gelen görüntü sayısından bağımsız olarak (24 fps) birinin görüntüyü saniyede 50 kere, diğerinin ise 100 kere tazeliyor olmasıdır. düşük hertz beyni fazla yorar, bu sebeple bilgisayar ekranınız destekliyorsa mümkün olduğunca yüksek hertz de kullanmanız yorulmanızı engelleyecektir.

kameraların çektiği televizyon görüntülerindeki pırpırlanma da bu sebeptendir. o anda tazelenme anını gözümüz yakalayamaz ama saniyede belli sayıda kare çekebilen kameralar yakalayabilirler.

buradan yola çıkaraktan hertz in saniyedeki titreşim, görüntü sayısı gibi bu tarz olaylarda birim olarak kullanılabileceği anlaşılabilir.
  • tanım: sukela oto kiralama şirketi.

nedenine gelince...

ister gideceğiniz tarihten aylar önce, ister gitmeden hemen önce, yalnızca internetten herhangi bir kredi kartı bilgisi vermeden birkaç dakika içerisinde rezervasyon yapabilirsiniz... hemde çok uygun fiyatlara...

şaka değil internetten yaptığınız rezervasyon ile alacağınız fiyatın 4-5 katını havaalanında sixt'in çektiğini gördüğünüzde ne kadar doğru bir hareket yaptığınızı anlacayaksnız.
  • iflasıyla beraber piyasaya on binlerce ikinci el araba sürerek abd'deki ikinci el araba piyasasını çökerten şirket. ikinci el araba fiyatları 2009'dan beri bu kadar düşmemişti. millet neredeyse elindeki arabaları bedavaya elinden çıkartacak.
  • 100 metre gerideki shell'de 3 liraya satılan kgs kartını ofisinde 40 liraya satan / satamayan firma. 10 a versen shell le kel le uğraşmaz alırdım ama 40 nedir be birader?
  • -dünyanın ilk araç kiralama firmasıdır kendileri efendim.
    -firma 1918 yılında kurulmuş olup şu an dünyanın her yerinde ofisleri bulunmaktadır ve hertz bununla övünmektedir.
    -ilk kiraladıkları araç ford model t 'dir.
    -ford ile bir gönül bağı vardır. ki bir dönem ford firması hertz'i satın almıştır.
    -"1966 shelby gt350h" gibi sadece hertz firmasına özel üretilmiş ford modelleri mevcuttur.
    -(türkiye için) tüm ofisler farklı bir şirketin açtığı "franchise" iş yerleri olup; konya başka, istanbul başka firmaya aittir. duyduğuma göre 2 büyük firma var türkiye'de hertz adına ofis açan.
    -(türkiye için) firma kurumsal firmalar arasındadır.

genel olarak kurumsal olduğu ve bilinirliği (özellikle yurt dışından gelen müşteriler için) yüksek olduğu için tercih edilir. lüks araçları sınırlıdır; en son volvo s60 görmüştüm otoparkta ve daha üstü yok diye biliyorum. daha çok ekonomik araba çalıştırırlar. kiralama prosedürleri biraz fazla katıdır o yüzden firma kolay kolay araba çaldırmaz. ki inanın araç hırsızlığı bu sektörde çok "normal" olan bir şeydir. bu firmanın çalışanı arkadaşlar genelde oraya buraya (diğer ofislerine vs) sürekli araba götürür - getirirler; bu yüzden kendileriyle dalga geçildiği doğrudur. kış ayları için f / p oranı gayet iyidir.
  • avrupanın bir çok yerine konuşlanmış araba kiralama markası.

olay almanya'da gerçekleşir. internet üzerinden 3 günlük ford fiesta veya türevi rezervasyonu yapılır.
    aracı kiralama günü gelir çatar. yanımda bulunan güzel adamla birlikte güzel adımlarla hertz bayisine gidilir. o da ne. ellerinde ford fiesta veya türevi araç kalmamıştır.yoksa hayaller suya mı düşecektir. hayır hayır.hertz böyle bir alçaklığın yanından bile geçmez. hertz tarafından 2010 model bir bmw 318, fiyat farkı alınmaksızın tarafıma verilir. araç otomatik vitestir. arboga nehrinin kıyısında uyuyan adam hayatında hiç otomatik vitesli bir arabayı sürmemiştir. önce bir bismillah çekilir. araba yavaş yavaş hareket eder. şen kahkahalar eşliğinde olay yerinden uzaklaşılır.
  • covid-19’la birlikte gocuse gecen seyahat sektorunun onemli bir ayagi olan arac kiralama sirketlerinden havlu atan ilk buyuk isim. iflas koruma basvurusu yapmislar. digerlerinin durumu da bundan farkli degildir, onlar ne kadar dayanabilecek gorecegiz.

not: iflas koruma basvurusu abd operasyonu icinmis.
  • buradaki cogu olumsuz yorumları uzulerek okudum. ben hertzten amerika'da üç kere 15 gunluk araba kiraladım ve dedim ki ulan hayat varmıs. neler yaptıgımı anlatayım.

los angeles'a bir gidişimde thrifty'den yediğimiz kazığın, beklediğimiz sıranın/sürenin haddi hesabı olmadığı için ben bir daha ki los angeles seyahatimde internetten araştırmaya başladım. o site bu site, yok sigorta migorta falan derken anam agladı. o sırada hertz'in bir kampanyasına denk geldim ana sayfalarının special deals bolumunde. diyoki gold member olursa soyle indirim var. baktım gold member nasıl olcaz diye, diyorum acaba yıllık aidat mı vercez yoksa belirli gun arac mı kiralamış olmak lazım! cok ilginctir, ikisi de değilmiş.

siteye kredi kartı bilgilerini ve adresini giriyosun, al sana gold membersın.

17 gun suv kiraladım burdan, toyota rav4 (arac sarj girişi arızalı diye depiştirdim iki gun sonra 15 dakika içinde ford escape ile) verdiğim para 450 dolardı.

velhasıl esas mesele bunlar degil tabi. simdi gold member oldugum icin gold canopy diye bir uygulamamız var, siz sıra beklemeyeceksinz hemen arabayı teslim etcez size yazıyo sitelerinde. ha gayret diye cıktım los angeles havaalanından. hemen kapının onunde durakları var araba kiralama sirketlerinin, hertz otobusu geldi bindim. 5 dakkalık bir yolculuktan sonra hertz'e geldik otobusun kapısı acıldı ben indim ve karsımda bir pano gordum. panoda insanların ismi ve karsısında numaralar yazıyor. benim ismimi yazmıslar karsısında da 219 yazıyor. aracın park numarası. cok iyi ya dedim. 219'a yurudum direkt, arabanın kapıları acık, anahtar kontakta, tertemiz bir araba, arabada istedigimden daha fazla donanım var (sirius uydu radyosu geldi gunlugu 9 dolar olan). sevgilim amerikalı, o bile şaşırdı insan gibi muameleye. sıra beklemedik ya, ben zaten şoktayım. neyse bindik arabaya çıkışa doğru yöneldik, kapıda ehliyet ve sitede belirttiğim kredi kartımı isteyeceklerini biliyordum, hemen uzattım otoban parası oder gibi bir sekilde duran kadına. kadın bana dediki siz hertz'de mi çalısuyosunuz? yo dedim. kadın yıllardır hertz'de çalıştıgını, boyle bir indirim kodu gormedigini, cok iyi bir rakama araba kiraladıgımı soyledi. bende tesekkur ettim guldum. buyrun kagitlarınız dedi, bize cıktılarımızı verdi ve ta ta tam. bitti işimiz. resmen 5 dakkada hertz'e geldik çıktık.

daha bitmedi. şimdi ben arabayı los angelestan aldım, los angelesa teslim etmem lazım. o sekilde kiralamıstım. sevgilim 2.5 saat otede san diegoda oturuyor. benim butun aman olur mu oyle sey, ya yapma, rezil etme bizi dememe ragmen firmayı arattırdı ve soyle dedirttirdi bana: ya biz arabayı los angelesa bırakcaktık ama sevgilim beni havaalanına bırakıp arabayı da san diego'ya bıraksa olur mu?

adamdaki cevap su: tabiki olur. siz bizim gold uyemizsiniz ve siz o ismi yetkilendirirseniz, sizlere bu hizmeti sunuyoruz. kac lira ekstra para vericem dedim, sıfır dedi. ben yine şok.

valla beni bıraktıktan sonra arabayı san diegoya teslim etmiş doner donmez. hiç bir problem olmadı.

chicago'dan araba kiraladım bi başka seferde hertz'den yine, bu sefer sevgilimi ben alcam havaalanından. ama 4 saat onu havaalanında beklemek istemiyorum, zaten yorulmusum, daha onceden google maps'e bakıp kafamda bir rota cizmisim en yakın starbucksa. orada internetim de yok yolu bulamam baska turlu. arabada da gunluk 11 veya 13 dolardı navigasyon, yok dedim istemem.

yine havaalanında cıktım, hertz otobusunden indim bi baktım karsıda pano. bi baktım ismim. fakat herkesin karsısında numara yazıyo benimkisinde yıldız var. hayda dedim. yanımda gorevli dikiliyodu, ya baksanıza benim numaram yok burda dedim adamla panoya baktım numara yazııyo ismimin karsısında. utana utana gittim, arabaya bi baktım ki ne goreyim. hem sirius radyo var hem de navigasyon cihazı. araba bulamadıkları icin donanımlısını vermişler hyundai tucson suv'a. yine 3 dakkada cıktım havaalanından.

burda yorumlarda tesliimde sıkıntı yasamıs cogu oyle gorunuyor. valla ben amerikada hertz'den araba teslim ederken bekleme surem yaklasık 2 dakika olmustu hep. ve kontrol etmek için benim mevcudiyetim gerekmedi. turk vatandası oldugum icin her zaman cdw (collision damage waiver, carpma sigortası diyelim buna) caktılar otomatik olarak. ben bırakıp gittim.( doldurup getirdim, doldurdugum yerde hertz'e bir kac km otedeki benzincilerden)

velhasıl lafın ozu su, ben hertz'u seviyorum. kullanın. adam zikmiyo hertz.
    avis'in ana sayfasından araba kiralama ile , kampanyalardaki araba kiralama bolumunde bile fiyatlar acayip farklı. mesela ana sayfadan bir haftalık araba istiyosun 500 dolar diyo. kampanyalara giriyosun anasayfada, bir hafta kiralamalrda yuzde 25 indirim diyo, tıklıyosun sure girmek için, indiirm hanesine awd25 gibi bir kod yazmıs hesaplıyosun fiyat 375 oluyo birden. e bi hafta kiraladıgımı ana sayfa anlamıyo mu, mal mı demeyin. avis bu işte, o sitelerini sayfa sayfa gezceksin ki en hesaplı fiyatı yakalayasın. yoksa cakanzo. ama hertz candır.

hele yolculugunuz onceden planlıysa, takip edin surekli. ama turk sitesinden girmeyin. gostermiyo indirimleri. amerikan sitesinden girin. boyle bir durum var araba kiralam şirketlerinde, turk sayfasından degil, amerikan sayfasından girin avistir hertztur.

gorceksiniz ki hemen en kotu yuzde 15 indirim yakalayacaksınız.

hepinize iyi yolculuklar, herrtz'e gold member olmayı unutmayın :)
  • mobile ses sistemleri urunlerinin uretimini yapan bir marka.
hesabın var mı? giriş yap